Logo Radio Łódź

"Kolory Polski" 2018. Filharmonia Łódzka podróżuje po raz 19. [PROGRAM]

20 koncertów w 20 miejscowościach województwa łódzkiego zaplanowano w ramach 19. edycji Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Ideą festiwalu jest połączenie różnorodnego repertuaru z walorami turystycznymi regionu.

(Fot. Marcin Stępień/materiały prasowe Filharmonii Łódzkiej)

W tym roku artyści odwiedzą m.in. Łowicz, Nieborów, Zelów i Wartę. - Filharmonia sięga po to, co jest dobrego w regionie i wyławia to, co jest interesujące w oparciu o jakiś wątek, np. odrestaurowany zabytek. Wtedy proponujemy koncert, który rezonuje z tym, co jest istotne dla mieszkańców danej miejscowości czy regionu. Efekt jest taki, że ludzie czują, że koncert faktycznie jest dla nich i to zbliża Filharmonię do mieszkańców regionu - powiedział dyrektor Filharmonii Łódzkiej Tomasz Bęben.

W tym roku, w wakacyjne weekendy usłyszymy m.in. muzykę chóralną, etniczną i jazzową. Koncerty odbędą się w kościołach, klasztorach, zamkach,a także w plenerze. - Beata Przybytek w Brzeźniu, Magda Navarete z Caravana Banda, Aga Derlak Trio z gośćmi w Górze Świętej Małgorzaty oraz Gaba Kulka, która z projektem "Młynarski Plays Młynarski" zagości w tym roku w Warcie. Panowie też są silnie reprezentowani, będzie Artur Andrus i zespół Kujawy - zapowiedziała Małgorzata Kaczmarek z Filharmonii Łódzkiej.

Inauguracja "Kolorów Polski" 1 lipca w Łowiczu, zakończenie 31 sierpnia w Filharmonii Łódzkiej. Z kolei w sobotę, 16 czerwca w Stacji Nowa Gdynia zaplanowano preludium festiwalu. Wystąpi Anita Lipnicka i zespół "The Hats".

Posłuchaj i dowiedz się więcej: 

Program  19. edycji "Kolorów Polski":

16 czerwca, godz. 21:00, Zgierz

Stacja Nowa Gdynia, ul. Sosnowa 1
PRELUDIUM 19. WĘDROWNEGO FESTIWALU FILHARMONII ŁÓDZKIEJ „KOLORY POLSKI” – ROZ-RUCH

MIÓD I DYM
ANITA LIPNICKA & THE HATS

Zespół w składzie: Anita Lipnicka – śpiew, gitara akustyczna; Piotr Świętoniowski – instrumenty klawiszowe, gitara akustyczna; Kamil Pełka – gitara basowa; Bartek Miarka – gitary, dobro, banjo; Bartosz Niebielecki – perkusja, instrumenty perkusyjne
W programie koncertu: „Z miasta”, „Chcę tu zostać”, „Raj, „Big City”, „Jak Bonnie i Clyde”, „Diamond of Your Heart”, „Za tobą”, „Ptasiek”, „Let It Rest”, „Lot anioła”, „Tęczowa”, „Whiskey Song”.
„Będzie korzennie, vintage’owo, z echem bluesa, country oraz folku ze złotych lat hipisowskich. W tekstach dużo odniesień do przyrody” – mówi Anita Lipnicka o swojej najnowszej płycie „Miód i dym”. Piosenki na niej utrwalone będą stanowić preludium do 19. „Kolorów Polski”. 

Wydarzenia towarzyszące:
Rodzinny piknik w Stacji Nowa Gdynia SPA & Wellness Resort: III Bieg „Lot bociana” dla dorosłych i gimnazjalistów (11.00), IV Bieg Szklakiem Dzikiej Kaczki – dla dzieci (13.00); rodzinna Spartakiada, lekcje pokazowe fitness, gry i zabawy dla dzieci w różnym wieku /od 11.00
Wernisaż wystawy malarstwa Iwana Kulika „Wschód i Zachód” /19.00

17 czerwca, godz. 17:00, Kraków

Scena przed kaplicą św. Małgorzaty i św. Judyty na Salwatorze, ul. Kościuszki 88
Koncert 12. Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie” i 19. Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”

LUNATYK
TUBIS/BOLEWSKI

Zespół w składzie: Maciej Tubis – fortepian/syntezatory, Radosław Bolewski – perkusja/śpiew
W programie koncertu: „Lunatyk”, „Rozmowa”, „Rozproszenie”, „Akrobata”, „Nieobecny”, „Myślałem”, „Kwiecień”, „Granit”, „Droga”, „Promise”

1 lipca, godz. 19:30, Łowicz

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja, Stary Rynek 24/30

LUX AETERNA

Zespół w składzie: Patrycja Krzeszowska-Kubit – sopran, Zbigniew Rymarczyk, Tomasz Kaszuba – fortepian; Dawid Ber, Maria Hubluk-Kaszuba – dyrygenci, Chór Filharmonii Łódzkiej
W programie koncertu: Mikołaj Zieleński – Magnificat, Domus mea; Edward Elgar – „My love dwelt in a northern land”, Lux aeterna; Benjamin Britten – Jubilate Deo, Hymn to the Virgin; Anton Bruckner – Christus factus, Os justi; Aleksander Greczaninow – Antyfona z „Liturgia Domestica”, Paweł Czesnokow – Hymn paschalny, Pietro Mascagni – Regina caeli i Innegiamo z opery „Rycerskość wieśniacza”

7 lipca, godz. 19:00, Konstantynów Łódzki 

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, pl. Kościuszki 4/5

EDEN
ETNOS ENSEMBLE

Zespół w składzie: Bartosz Pacan – klarnet, Konrad Merta – akordeon, Piotr Gach – wiolonczela, Łukasz Mazanek – kontrabas; oraz (gościnnie) Katarzyna Merta – skrzypce/wokal
W programie koncertu m.in: „Jovano Jovanke”, „U plavu zoru”, „Ederlezi”, „Ajde Jano”, „Ausencia”, „Odessa bugaris”, „Eden”, „Walczyk”, „Shisha”, „Odgłos gór” – wszystkie utwory w aranżacji zespołu Etnos

8 lipca, godz. 19:00, Brzeźnio

Kościół pw. św. Idziego, ul. Kościelna 13

TODAY GIRLS DON’T CRY
BEATA PRZYBYTEK

Zespół w składzie: Beata Przybytek – wokal, Andrzej Gondek – gitara, Bogusław Kaczmar – instrumenty klawiszowe, Adam Kowalewski – gitara basowa, Filip Mozul – perkusja
W programie koncertu m.in: „You Can Come To Me”, „Today Girls Don’t Cry”, „Priceless Cure”, „Z rozpaczy blues”, „Nie wiadomo”, „Delicate Flower”, „Out of Control”, „The Shadow Age”, „Rozważna czy romantyczna”, „A Lady Wants To Forget”, „Heavy Rain”, „I Had a Chat”, „Dotyku motyl”

14 lipca, godz. 19:00, Nieborów

Pałac w Nieborowie, al. Lipowa 35 – scena plenerowa

JEWISH GIPSY
LEGEND OF KAZIMIERZ

Zespół w składzie: Mateusz Frankiewicz – kontrabas/ukulele/saz/wokal, Paweł Iwan – akordeon/wokal, Dawid Czernik – skrzypce/altówka, Mateusz Chmiel – klarnet/duduk/flety/wokal, Jacek Długosz – gitara/ukulele, Tomasz Czaderski – darabuke/cajón/djembe
W programie koncertu m.in. oryginalne aranżacje i kompozycje własne zespołu, inspirowane kulturą żydowską, bałkańską, Bliskiego Wschodu oraz Jewish Gypsy

15 lipca, godz. 19:00, Pęczniew

Kościół pw. św. Katarzyny Panny i Męczennicy, Rynek 12

CONCERT DE LA REINE – KRÓLOWA I SYNOWA
ENSEMBLE LE SALON DE LA PAIX

Zespół w składzie: Myriam Arbouz – sopran, Ewa Chmielewska – skrzypce, Julien Feltrin – flet traverso / flet podłużny, Piotr Młynarczyk – viola da gamba, Katarzyna Tomczak-Feltrin – klawesyn / kierownictwo artystyczne
W programie koncertu: François Francoeur – Sonata g-moll op. 2 nr 6, François Colin de Blamont – „Circé” Cantate à voix seule, Michel Blavet – Aria en Rondeau „L’Henriette” z sonaty G-dur op. 2 nr 1, Jean Philippe Rameau – „La Dauphine”, Jean-Joseph Cassanéa de Mondonville – „Paratum cor meum”, Carl Friedrich Abel – Arpeggio d-moll, Wilhelm Friedemann Bach – Polonaise d-moll, Johann Adolf Hasse – „Quel vago seno”: Cantata à voce sola con flauto obbligato

21 lipca, godz. 19:00, Warta

Scena przed klasztorem oo. Bernardynów, ul. Klasztorna 9

FRUWA TWOJA MARYNARA
MŁYNARSKI PLAYS MŁYNARSKI FEAT. GABA KULKA

Zespół w składzie: Jan Emil Młynarski – perkusja/wokal/banjo, Gaba Kulka – wokal/ukulele, Piotr Zabrodzki – fortepian / instrumenty klawiszowe, Wojciech Traczyk – gitara basowa / kontrabas
W programie koncertu: „Nie ma jak u mamy”, „Panowie, bądźcie dla nas dobrzy na zimę”, „Fruwa twoja marynara”, „Ogrzej mnie”, „12 godzin z życia kobiety”, „Rosemary’s Baby”, „Podchodzą mnie wolne numery”, „Piosenka starych kochanków”, „O tych, co się za pewnie poczuli”, „La Valse du mal”, „Lubię wrony”, „Szara kolęda”

22 lipca, godz. 19:00, Zelów 

Kościół Ewangelicko-Reformowany, ul. Sienkiewicza 14a

ESSERCIZII MUSICI
KAPELA POLONICA

Zespół w składzie: Barbara Rogala – sopran, Emilia Kinecka – flet podłużny, Zuzanna Budziarek – klawesyn, Piotr Młynarczyk – viola da gamba
W programie koncertu: Georg Philipp Telemann – „Deine Toten werden leben” TWV 1:213, „Auf ehernen Mauern” TWV 1:96, Sonata triowa F-dur TWV 42 F:3

28 lipca, godz. 20:00, Inowłódz

Scena obok Zamku Kazimierza Wielkiego, ul. Zamkowa 1

SOKRATESA 18
ARTUR ANDRUS

Zespół w składzie: Artur Andrus – wokal, Wojciech Stec – fortepian/gitara, Łukasz Poprawski – saksofony/klarnet, Łukasz Borowiecki – kontrabas/akordeon, Paweł Żejmo – perkusja
W programie utwory z albumów: „Myśliwiecka”, „Cyniczne córy Zurychu” i z najnowszego, „Sokratesa 18”

29 lipca, godz. 19:00, Krośniewice

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Łęczycka 5

TANIEC I OGIEŃ
DANCE OF FIRE

Zespół w składzie: Grzegorz Tobis – klarnety / instrumenty perkusyjne, Waldemar Żarów – klarnet/tilinca, Piotr Wybraniec – klarnet, Tomasz Żymła – klarnet basowy / flet irlandzki
W programie koncertu: „Jovano Jovanke”, „Aide Jano”, „Bandoska”, „Krivo Horo”, „Cetvorno Horo”, „Khupah Tanz”, „Araber Tanz” (melodie i tańce tradycyjne), a także kompozycje własne zespołu: „Velosiped”, „Fire Horo”

4 sierpnia, godz. 18:00, Rogów

Arboretum SGGW, ul. Leśna 1 (scena plenerowa na leśnej polanie)

KONCERT 19. WĘDROWNEGO FESTIWALU FILHARMONII ŁÓDZKIEJ „KOLORY POLSKI” I 12. FESTIWALU „MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE”

GOING AWAY
KRAKÓW STREET BAND

Zespół w składzie: Łukasz Wiśniewski – wokal/ukulele, Piotr Grząślewicz – banjo, Marcin Hilarowicz – gitara, Tomasz Kruk – dobro, Miłosz Skwirut – kontrabas, Adam Partyka – werbel, Piotr Żelasko – puzon, Tomasz Drabik – saksofon, Wojtek Szela – trąbka
W programie koncertu m.in. utwory z najnowszej płyty „Going Away”, kompozycje własne zespołu oraz znane covery, jak „Don't Let Me Be Misunderstood”, „Hot Stuff” czy „Speedy Gonzalez”

5 sierpnia, godz. 19:00, Góra Świętej Małgorzaty

Kościół pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy, Góra Świętej Małgorzaty 38A

HEALING
AGA DERLAK TRIO

Zespół w składzie: Aga Derlak – fortepian, Tymon Trąbczyński – kontrabas, Szymon Madej – perkusja; oraz (gościnnie) Basia Derlak – wokal, Szymon Mika – gitara
W programie koncertu m.in. utwory z najnowszego albumu „Healing” („Waiting”, „The Word”, „The Ultimate Love”, „Recovery”, „Repetitive Dream”, „Before Sleep”, „Mind The Things You Follow”, „Fears And Hopes”, „One Step Back To Move Forward”) oraz kompozycje Szymona Miki

11 sierpnia, godz. 19:00, Skierniewice

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Plac Jana Pawła II 1

JAN KOCHANOWSKI – PIEŚNI
KUBA STANKIEWICZ

Zespół w składzie: Kuba Stankiewicz – fortepian, Jacek Kotlarski – wokal, Maciej Sikała – saksofon tenorowy i sopranowy, Wojciech Pulcyn – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja
W programie koncertu autorskie kompozycje Kuby Stankiewicza do wybranych pieśni Jana Kochanowskiego: Księgi Pierwsze – Pieśń VIII, Pieśń IV, Pieśń VII, Pieśń XI, Pieśń XIV, Pieśń XXII; Księgi Wtóre – Pieśń X, Pieśń VII, Pieśń XXIII, Pieśń XIV, Pieśń XXII, Pieśń XXV

12 sierpnia, godz. 18:00, Sieradz 

Wzgórze Zamkowe – scena plenerowa

L.STORY
L.STADT

Zespół w składzie: Łukasz Lach – wokal/pianino/gitara, Adam Lewartowski – gitarabasowa, Piotr Gwadera – perkusja, Andrzej Sieczkowski – perkusjonalia; oraz gościnnie –Zespół Wokalny Teatru Chorea, kwartet smyczkowy w składzie: Katarzyna Sprawka – I skrzypce, Julia Ziętek – II skrzypce, Maria Tomala– altówka, Edyta Czerniewicz – wiolonczela, a także Tomasz Duda – saksofon, Tomasz Ziętek– trąbka, Dariusz Sprawka – puzon
W programie koncertu utwory z płyty „L.Story”, m.in.: „Oczy kamienic”, „Halo”, „Pozwól zasnąć / Idzie sen”, oraz kompozycje premierowe

18 sierpnia, godz. 18:00, Wolbórz

Park obok Pałacu Biskupów Kujawskich, ul. Frycza Modrzewskiego 107 – scena plenerowa

NA POLSKĄ NUTĘ
CHÓR DLA (NIE)OPORNYCH /18.00

Chór dla (nie)opornych, Mariusz Lewy – dyrygent

W programie koncertu m.in.: „Prząśniczka”, „W mojem ogródecku”, „Szła liseczka”

Po raz kolejny zaśpiewa na Festiwalu Chór dla (nie)opornych działający przy Filharmonii Łódzkiej pod kierunkiem Mariusza Lewego (od 2013 roku). W cotygodniowych próbach uczestniczy od 100 do 150 osób. Zespół, choć amatorski, kilkakrotnie występował wraz z profesjonalistami na estradzie FŁ. Do Chóru dla (nie)opornych nie ma przesłuchań, każdy może dołączyć – śpiewanie jest dla wszystkich!

MEZIHRA
CARAVANA BANDA /19.00

Zespół w składzie: Magda Navarrete – wokal/taniec, Tomas Prusa – saksofon/wokal/aranżacje, Andrzej Lewocki – gitara/oud/cajón, Jiří Genrt – tuba, Jakub Masek – eufonium, Václav Kalenda – trąbka, Mateusz Sieradzan – tapan/cajón/darabuka
W programie koncertu: „Caravana Song”, „Que me quieras”, „Malagueña de Barxeta”, „Ajde Jano”, „U juziurecka u bystry wody”, „Zapateado Polaco”, „Porque se frotan las patitas”, „Konie wronie”, „El compromiso”, „Tabakiera”, „Prusa es mi nombre”, „Gypsy Stranger”, „Amor y oro”

19 sierpnia, godz. 19:00, Dobroń

Kościół pw. św. Wojciecha, ul. Sienkiewicza 41

ENJOY THE SOUND
OCTAVA ENSEMBLE

Zespół w składzie: Marta Zagata-Bugajska, Sylwia Olszyńska, Joanna Święszek, Małgorzata Langer-Król, Zygmunt Magiera, Mateusz Prendota, Bartłomiej Pollak, Marcin Wróbel
W programie koncertu utwory Giovanniego Croce, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja z Krakowa, Mikołaja Zieleńskiego, Johna Shepparda, Łukasza Urbaniaka, Erica Whitacre’a, Arvo Pärta, Orlanda di Lasso, Josquina des Prés, Elvisa Presleya, Erica Claptona, The Beatles, Glenna Medeirosa oraz gospel

25 sierpnia, godz. 17:00, Lipce Reymontowskie

Centrum Reymontowskie – Zagroda Ludowa, ul. Wiatraczna 10 (scena plenerowa)

MUZYKA ŚWIATA Z KUJAW
Q YA VY

Zespół w składzie: Q-rek – gitara, Jacek Rodziewicz – saksofon barytonowy, Maciej Sikała – saksofon tenorowy, Bartek Staszkiewicz – instrumenty klawiszowe, Filip Torres – gitara basowa, Tomek Torres – perkusja, José Torres – instrumenty perkusyjne
W programie koncertu: „AntyFAŁSZYSTA”, „Na melARANŻU”, „claveSYN”, „NIEBUtęskna”, „SHOWwinista”, „o EUROtomaniQ”, „JAZZinteresowny”

26 sierpnia, godz. 19:00, Wieruszów

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kuźnicka 11

CREATION
TROMB QUARTET

Zespół w składzie: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor, Tomasz Kaczor – puzon
W programie koncertu: muzyka Josepha Haydna, Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Francesca Rovigo, Gioacchina Rossiniego, Feliksa Nowowiejskiego, Johannesa Brahmsa, Mateusza Święcickiego, Matta Dennisa, Paula Desmonda

31 sierpnia, godz. 19:00, Łódź

KONCERT FINAŁOWY 19. WĘDROWNEGO FESTIWALU FILHARMONII ŁÓDZKIEJ „KOLORY POLSKI”

Sala koncertowa Filharmonii Łódzkiej, ul. Narutowicza 20/22

POLACC
MARCIN WYROSTEK & CORAZON

Zespół w składzie: Marcin Wyrostek – akordeon, Marcin Jajkiewicz – wokal, Agnieszka Haase-Rendchen – fortepian, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Mateusz Adamczyk – skrzypce, Piotr Zaufal – gitara basowa, Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne; oraz kwartet smyczkowy
W programie koncertu m.in. utwory z płyty „Polacc”: „Mazurcyjek”, „Nie oczekuję dziś nikogo”, „Chodzony”, „Tango Schaeffera”, „Zabrałaś serce moje”, „Do kogo idziesz”, „Janosik”, „Maccabi Warszawa” i z poprzednich albumów Marcina Wyrostka

WIĘCEJ INFORMACJI O KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE.
SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką