Logo Radio Łódź

Paweł Gabara wróci do łódzkiej opery? Jest kolejny wyrok NSA

Powołanie Krzysztofa Marciniaka na pełniącego obowiązki dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi było nieważne. Taki wyrok ogłosił Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

(Fot. Agata Gwizdała)

Jest to już drugi prawomocny wyrok NSA w sprawie obsady stanowiska dyrektora naczelnego łódzkiej opery. W kwietniu Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że nieważne było odwołanie dyrektora Pawła Gabary - poprzednika Marciniaka .Jak informuje Joanna Blewąska, rzecznik prasowy marszałka Województwa Łódzkiego, zarząd wyrok szanuje, ale o stosunku pracy zadecyduje sąd pracy. - Czekamy na wyrok Sądu Pracy w Łodzi. On powinien być znany jeszcze w czerwcu. Niemniej podtrzymujemy naszą opinię, że merytorycznie decyzja o odwołaniu dyrektora była słuszna. Fakty mówią same za siebie; liczba spektakli, liczba widzów w teatrze czy recenzje zdecydowanie przemawiają za tym, że Teatr działa teraz lepiej. O lepszej współpracy z nowym dyrektorem mówią też artyści i wszyscy pracownicy.

Paweł Gabara wciąż deklaruje gotowość do powrotu na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi. - Zgodnie z prawem jestem dyrektorem Teatru Wielkiego w Łodzi, nie mam zamiaru rezygnować. Uważam, że jest jeszcze czas by dokończyć tę misję. To jest drugi teatr w Polsce, który ma ogromne szanse rozwoju i powinien z tej szansy skorzystać.

Paweł Gabara został odwołany ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi w czerwcu ubiegłego roku. Chodziło o pogarszającą się sytuacją finansową Teatru. Decyzję Zarządu Województwa Łódzkiego unieważnił Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau. Wtedy sprawa trafiła do sądu administracyjnego.

Ustalmy raz na zawsze: chórzystką, piosenkarką, reżyserką, promotorką, producentką, spikerką, księgową, prawniczką, kierowniczką chóru, przewodniczącą, szefową orkiestry, dyrektorką artystyczną, kadrową, działaczką związkową, dyrektor administracyjną, aranżerką i osobą ogólnie opiniotwórczą oraz decyzyjną. Taka kobieta to skarb. Kiedyś chciała być panią dyrektor teatru, ale okazało się że ambicja i bezczelność to za mało, więc teraz jest dyrektorką teatru, tylko twarz daje ktoś inny. No i to jest problem.

A ja lubię tę pracę i mi nie przeszkadza żaden dyrektor...

Nie jestem chórzystką tylko piosenkarką!!!

Ten teatr to cyrk. Personel z innej epoki. Artyści na stu etatach gdzie indziej ale chcieliby być jak Callas.
Dyrektorzy... Jeden zrobił szemrany remont, drugi grał do pustych sal. Obecny... Nie jest żadnym dyrektorem. To kukiełka. Sterują nim jak chcą dwie anintne panny nadobne. Dotacja jakby wrzucana w ogień.

A co z Nazarem? To wybitny tancerz. Czyżby i jego dotknęła dobra zmiana / PO- PSL- pseudozwiązkowcy/ w operze ?

Panie Dyrektorze Gabara proszę wrócić do teatru i wprowadzić porządek. Chórzystka bez głosu - solistką.
Marni soliści w obsadach i masa gościnnych osób. Trwonienie na nich pieniędzy - w obsadzie Rigoletta - pięć Gild, a tylko jedna etatowa ! To dopiero marnotrawienie publicznych pieniędzy. Co na to marszałek?

Chorzystka bez głosu ale za to z ambicjami...

Nazar jestesmy z toba!!!

No cóż.... Łódzka opera to pewnie jedyna opera na świecie, w której o obsadach oraz repertuarze decyduje chórzystka.

Może nie przychodzi, bo obecny "dyrektor na niby" zajmuje jego gabinecik?
Ten teatr był jest i będzie skazany na takich nieudacznikow

Podoba mi się ta sytuacja! Jestem miłosnikiem sprawidoliwości i więc chciałbym by stało się jej za dość!!!
A zatem - kiedy zgłoszenie i kto zgłąsza? Niech sąd i inne organy sprawiedlwości rozsądzą ten spór.
Tylko jedno mnie nurtuje: były dyrektor ma prawomocny wyrok, tak? Więc czemu po prostu nie przydzie do teatrzu, zasiądzie i rozpoczenie urzędowanie? Kto mu tego zabrania? Przeciez nowy dyrektor wcale nie jest dyretorem - tak wynika z artykułu i wyroku.

uporczywe uniemożliwianie p.Gabarze wypełniania funkcji dyrektora, nierespektowanie i lekceważenie prawomocnych wyroków sądów, rozpowszechnianie fałszywych informacji o działalności dyr. Gabary, doprowadzenie teatru do strat finansowych spowodowanych bezprawnym odwołaniem dyrektora, bezprawnym zwalnianiem ludzi i zaciąganiem zobowiązań przez osoby niemające prawnych umocowań - to przykłady bezprawia którymi muszą zająć się organy ścigania

Gość z tych przytomniejszych.

Ale co będzie do prokuratury zgłaszane. Tak konkretnie? Bo w sumie to interesujące.

Łodzianka

Bądź spokojny, znajdą się tacy co zgłoszą i rozliczą przed lub tuż po wyborach samorządowych.Tylko na to czekają

No to zglos do prokuratury,na co czekasz?

Za łamanie prawa ( nie wykonywanie wyroków sądów) cała ta urzędnicza sitwa powinna zostać rozliczona i skazana .Pytam się kto i z czyich pieniędzy zapłaci odszkodowania i zaległe pensje zwolnionym bezprawnie pracownikom ?Powinna się tym zainteresować prokuratura. To jest państwowa instytucja a nie prywatny folwark hodowcy kur z PSL

Kto w końcu jest dyrektorem tej opłacanej z moich podatków instytucji?!

Wczorajsze Rigoletto. Klapa. I chyba wyjątkowo coś się zadzialo z głosem Pana Dobbera.. w 1 akcie śpiewał oktawę niżej niż powinien. Pani Piasecka tańczył z jak Maryna w II akcie a Pani Makówka..litości.
Jak się robi operę statyczna bez ruchu scenicznego to może dekor by się przydał? Albo naprawdę genialne głosy. Brawo Marco Kim.

Gość z tych przytomniejszych.

Również zgoda - abstrakcja w TWL sięga już poziomu nieosiągalnego nawet dla najlepszych filmów Monty Pythona.
Lecz nazywanie Marciniaka reformatorem, to takie nadużycie jak nazwać Kaczyńskiego mężem stanu.
Zmiany na gorsze zauważyli widzowie. Z trzech premier "Rigoletto" żadna nie jest grana do pełnej widowni.

Zgoda, ale po kryzysie, ktorego sprawcami byli i Gabara i jego poprzednik, nie można potem stawiac na Marciniaka..
Gabara nie miał poparcia urzedu ( odwrotnie marszalkowo w postaci kolejnej panny -Malgosi- szkodzil jak mogl) a obecnemu reformatorowi pomaga jak się da,łamiąc nawet prawo..
Gabara powinien odejść, ale to co się dzieje teraz ,to jest juz kolejnym poziomem abstrakcji

Gość z tych przytomniejszych.

Wszystko fajnie, ale nie róbmy z Gabary zbawcy TWŁ albo mistrza sprzedaży. Fakt, Marciniakowi z początku szło nieźle na fali euforii, entuzjazmu i w ogóle. Niestety, dobra sprzedaż, dobry wizerunek to fachowcy i strategia. Fachowcy odeszli, strategii nie ma i nie było. Dziewczęta nie mają pojęcia co robić, czego nie robić.
Gabara natomiast notował takie tyły i doły w sprzedaży, że lepiej tego nie wspominać. A jeśli już ktoś ma problemy z pamięcią niech wspomni: Gheorgiu, Złote runo, bądź spektakle repertuarowe.
Dopóki w TWŁ pracuje zespół pracowników z poprzedniej epoki, który nie jest zainteresowany pracą, a jedynie przetrwaniem teatr pozostanie reliktem, skansenem niczym więcej. To przykre, bo akurat teatr ten może wszystko, w tym bez problemu radzić sobie wśród konkurencji.

Mialo być lepiej a jest gorzej...Ludzie zbierzcie się i zróbcie porzadek z tenorkiem i prezeskami..Wstyd!

Taki dyrektor dobry a nastepny koncert odwolany!!! Puknijcie sie w czolo i idzcie buraki sprzedawac zamiast teatrem kierowac. Moze tam was ktos bedzie szanowal.

Czy ktoś może wreszcie wyjaśnić o co chodzi. Od dwóch miesięcy nikt nie chodzi do teatru, dziesiątki odwołanych spektakli, premiery bez widzów, koncerty bez sprzedawania balkonu, żenujący poziom przedstawień, na premierze nikogo z etatowych śpiewaków. Urząd Marszałkowski słowami rzecznik zaklina rzeczywistość. A co właściwie zrobił ten Gabara, bo chyba jego sezony były niezłe a czasem wybitne. Może jakiś konkret, a może nie chciał ulec ambicjom trzeciorzędnych solistek? Lekcja demokracji według władz województwa... Marciniak wybitnym dyrektorem!!! Skoro tak powiedziano to tak ma być. A może droga na stołek według prawa prowadzi przez konkurs? Tak wygodniej. Przecież jest sekretarzem związku zawodowego. Walczy sam ze sobą...

głos ludu

takie najprostsze zapytania mam. skoro dyr. Gabare odwolano na podstawie 'pogarszajacej sie syt. finansowej Teatru' jak to podano, to byl to chyba jakis powazny powod/argument i zapewne odpowiednie dowody wobec jego osoby. gdyby dowody swiadczace na niekorzysc dyr. Gabary nie byly konkretne, do odwolania nie doszloby, myle sie?
a jesli NSA stwierdzil uchybienia w procedurach odwolania, to ok, stwierdzil, ze nie tak sie to wszystko odbylo.
rozumiem jednak, ze powody i dowody wobec/przeciw dyr. G. nie zniknely tak sobie nagle.
a skoro wciaz istnieja, to nawet i w rychlym, spodziewanym przez wszystkich konkursie, dyr. Gabara nie ma szans, lub powinien byc wykluczony z kandydowania.

prosze wyprowadzic mnie z bledu jesli opacznie rozumiem te nielatwa dla TWL sytuacje.

i takze uwazam, ze niedawne roszady i odwolania niektorych wydarzen w TWL nie sprzyjaja jego wizerunkowi.

tym bardziej ciekaw jestem rozwiazania klopotliwej sytuacji Teatru.

trzymam kciuki!

Solista od lat

Nie jest dobrze,więc będzie jeszcze gorzej. Gabara nie był "moim" dyrektorem, nie był dobry. On zachowywał się i postępował tak, jakby miał coś na sumieniu, ale uwikłanie kazało mu wciąż działać dalej.
Krzysio... No cóż... Jak się nie ma pomysłu na dyrektora, to się nie pcha. Cały teatwie, że on po prostu wykonywał polecenia obu pań. Atmosfera tylko się psuła i psuje. Odchodzą fachowcy, przychodzą amtorzy, ludzie na których nie możemy już patrzeć zostają i mają się coraz lepiej. Przetrwali tylu dyrektorw, że każdy kolejny nie zrobi na nich wrażenia. Czy znajdzie się ktoś kto to ich wreszcie pozwalnia? Czy mam wymienić z nazwiska? Pani z urzędu to jakieś bajki opowiada - większa widownia, ale gdzie? Nawet premiery nie są wypsprzedane!!! Spektakle odwolywane!!! Koncert dla Tomka Koniny również - czemu tak się dzieje?! Mój ukochany teatr bez widzów umiera, a czy widzówie przyjdą czy nie to nikogo, NIKOGO!!! nie interesuje!!!! Tak zle dawno już nie było!!!!!!!
Poza tym to jednak tak być nie powinno, artystka chóru, która jak wiadomo chciała i chce być dyektorem naszego teatru teraz ma w nim władzę absolutną! Trzeba z tym skończyć. Jak chce byc dyrektorem to niech wygra konkurs!!! Nie życzę sobie by taka osoba teraz decydowała o moich obsadach i do tego repertuarze teatru, w którym spędzłem 3/4 życia zawdowego!!!!

Marciniak nie pełni już obowiązków Dyrektora Naczelnego!

Za niewykonywanie wyroków Sądów RP musi być dotkliwa kara. Kiedy Zarząd Województwa odpowie za to?
Każdy dzień tolerowania bezprawia w Teatrze Wielkim przynosi straty. Dlaczego organy ścigania i CBA nie podejmują działań?

Dlaczego pracownicy Teatru Wielkiego nie zostali poinformowani na zebraniu z urzędniczką Urzędu Marszałkowskiego o odwołaniu Krzysztofa Marciniaka?

2 Agnieszki, sekretariat i kadry.

Wszyscy pracownicy?Czy wszystkie Agnieszki 2?

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką