Środa, 4 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Spotkanie Filozoficzne: "Nigdy Cię tu nie było"
Kino Charlie wraz z Gutek Film kontynuuje nowy cykl spotkań filozoficznych połączonych z dyskusją tematyczną po filmie. Event to okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy. Dyskusję poprowadzi dr Krzysztof Kędziora.

"Nigdy Cię tu nie było" jest to film wybitnej reżyserki Lynne Ramsay („Musimy porozmawiać o Kevinie”). Pełen pasji i gniewu thriller, który zachwyca precyzyjnie skonstruowaną intrygą i mistrzowską grą Joaquina Phoenixa („Ona”, „Wada ukryta”, „Mistrz”). Całości dopełnia hipnotyzująca muzyka Jonny’ego Greenwooda z zespołu Radiohead.
„Nigdy cię tu nie było” to historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw. Widział już prawie wszystko. Prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak, poruszony historią uprowadzonej dziewczyny, mężczyzna podejmie się jej odnalezienia. Gotowy na wszystko, by odnaleźć młodą kobietę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie. (opis dystrybutora)
Przedpremierowy pokaz filmu odbędzie się w kinie Charlie, 4 marca o godz. 19.
Koncert jubileuszowy prof. Urszuli Mazurek
Prof. Urszula Mazurek należy do grona najwybitniejszych i niezwykle wszechstronnych harfistek. Jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie harfy, doświadczonym pedagogiem, animatorką życia muzycznego, niestrudzoną propagatorką muzyki polskiej i wiedzy o swoim instrumencie. Swobodnie porusza się po obszarze muzyki dawnej i współczesnej literatury harfowej.

W programie koncertu usłyszymy:
- Nancy Gustavson – A Moorish Garden
Anastazja Kacprzak – harfa - Annie Challan – Romance pour Cendrillon
Magdalena Niedźwiecka – harfa - Alphonse Hasselmans – La source op. 44
Zuzanna Pietrzak – harfa - Aleksandr Borodin – Tańce połowieckie z opery Kniaź Igor
Nina Kubasiak, Emilia Agajew – harfa - Marcel Grandjany – Rhapsodie pour la Harpe
Aleksandra Gaudynek – harfa - Ami Maayani – Toccata
Joanna Kamińska – harfa - Marcel Tournier – Sonatine op. 30
Allègrement
Anna Kłos – harfa - Claude Debussy – Sonate pour flute, alto et harpe
Interlude | Finale - Maciej Małecki – Concertino w dawnym stylu na dwie harfy i orkiestrę smyczkową
Aleksandra Gaudynek, Jagoda Pawelec – harfa, Studencka Orkiestra Kameralna, Magdalena Werner – dyrygent
Koncert odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi, 4 kwietnia o godz. 19.
Dawniej obcy, dziś sąsiedzi. Polsko-irlandzkie spotkania na przestrzeni wieków
W ramach Festiwalu św. Patryka Biblioteka Główna Politechniki Łódzkiej zaprasza na wystawę przygotowaną przez Ambasadę Irlandii, ukazującą wybrane historie, które połączyły Irlandię i Polskę.

O Polakach i Irlandczykach mówi się często, że są niczym bratnie dusze - dwa narody, których kraje dzieliła co prawda znaczna odległość oraz różne wydarzenia w historii Europy, a jednak mają one ze sobą tak wiele wspólnego. Podobne doświadczenia - utrata autonomii i walka o niepodległość, wzajemne wpływy literackie i polityczne, pragnienie wolności oraz zacięcie podróżnicze i badawcze to tylko niektóre z rzeczy, które nas łączą.
Niniejsza wystawa prezentuje historie, za sprawą których spotkały się drogi naszych dwóch państw - od przypadkowych, czasem zaskakujących powiązań w dawnych stuleciach aż po trwałe więzi współczesnych obywateli Polski i Irlandii, a także wydarzenia, które sprawiły, że Polska i Irlandia to już nie obce sobie, ale sąsiedzkie kraje.
Wystawę będzie można oglądać w Bibliotece Głównej na I piętrze do od 25 marca do 23 kwietnia 2018 r. (ul. Wólczańska 223 budynek B22).
Dzień z Tadeuszem Kościuszką
4 kwietnia mija 224. rocznica bitwy pod Racławicami. Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka wspólnie z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ramach cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne – zapraszają na wydarzenia związane z tą rocznicą.
4 kwietnia 2018 r. (środa), Mała Sala Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka, ul. Zachodnia 93
- godz. 10:00 – prezentacja spektaklu „Kościuszko. Ostatnia bitwa” w reż. Iwony Siekierzyńskiej / Mała Sala Teatru Nowego
- godz. 11:15 – otwarcie wystawy przygotowanej przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych / foyer Małej Sali Teatru Nowego
- godz. 18:00 – prezentacja spektaklu „Kościuszko. Ostatnia bitwa” w reż. Iwony Siekierzyńskiej / Mała Sala Teatru Nowego
- godz. 19:15 – debata „Kościuszko – pamięć i popkultura” w ramach cyklu Plus czy Minus – konfrontacje historyczne / Mała Sala Teatru Nowego
W debacie wezmą udział: , Radosław Paczocha (dramatopisarz, scenarzysta i dramaturg, autor sztuki „Kościuszko. Ostania bitwa”), Sebastian Adamkiewicz (historyk, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi), Robert Kostro (historyk, dyrektor Muzeum Historii Polski.Prowadzenie debaty Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych).
Wstęp na debatę jest wolny. Spektakle są biletowane.
Posłuchaj:
Spotkanie z Mariuszem Ostrowskim
Rozmowę z popularnym aktorem poprowadzi Marek Kowalczuk. Event rozpocznie się o godz. 20 w łódzkim klubie muzycznym New York.

Mariusz Ostrowski uczęszczał do Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. W 2002 roku studiował w Akademii Teatralnej w Warszawie, z której został usunięty. W 2005 roku ukończył wydział aktorski łódzkiej filmówki. Na scenie zadebiutował rolą Podchorążego w Kordianie Juliusza Słowackiego w reżyserii A. Hanuszkiewicza na deskach Teatru Nowego w Warszawie. Od 2006 roku jest aktorem Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. W 2014 roku nagrał audiobooka na podstawie opowiadania Michał i tajemnicze wrota autorstwa Patrycji Dąbrowskiej w ramach akcji charytatywnej „Świąteczne BajkoCzytaki” projektu edukacyjnego AudioCzytaki. Premiera odbyła się 17 grudnia 2014 r. W 2017 roku brał udział w ósmej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo emitowanego w telewizji Polsat. Ostatecznie zajął szóste miejsce, a za wygraną trzeciego odcinka otrzymał czek w wysokości 10 tys. zł., który przekazał Fundacji „Zdążyć z pomocą” na rzecz chorej Ani Mrówczyńskiej.