Wystawa "Filmobcy. Marzec '68" w Muzeum Kinematografii [ZDJĘCIA]
Wystawa składa się za archiwalnych dokumentów, unikalnych fotografii, plakatów i filmów. O wydarzeniach sprzed 50 lat opowiadają między innymi Jerzy Hoffman, Andrzej Krakowski, czy Janusz Zaorski.
Wystawa w Muzeum Kinematografii jest kolejnym wydarzeniem wpisującym się w łódzkie obchody 50. rocznicy Marca '68. Data jej otwarcia - 14 marca - nie jest przypadkowa. Dokładnie 50 lat temu wybuchł strajk w łódzkiej Szkole Filmowej.
- Chcemy, żeby wystawa pokazała pewien proces. Pamiętajmy, że wydarzenia marca były dla władz sposobem na rozprawienie się ze środowiskiem filmowym - mówi Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii. - Podnoszono zarzuty, że Szkoła Filmowa jest kosmopolityczna, że nie wychowuje w duchu patriotycznym.
Na skutek wydarzeń marca i antyżydowskiej kampanii ówczesnych władz, z Polski na stałe wyjechało wielu ludzi kina, między innymi Aleksander Ford, Marian Marzyński i Jerzy Lipman. Prezentowane na wystawie relacje naocznych świadków w szczególny sposób uwzględniają Łódź i Szkołę Filmową. - Udało nam się porozmawiać z kilkoma twórcami filmowymi, którzy doskonale pamiętają tamte czasy. Będzie można obejrzeć i posłuchać ich relacji na wystawie.
Wystawa "Filmobcy. Marzec' 68" prezentowana będzie w łódzkim Muzeum Kinematografii do końca czerwca.
Posłuchaj:
WIĘCEJ INFORMACJI O KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |