Logo Radio Łódź

Sobota i niedziela, 10-11 marca

Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

(Fot. Facebook/ Klub Wytwórnia )

Koncert zespołu Voo Voo w Wytwórni

Niedawno obchodzili 30-lecie, jednak w ich przypadku nie ma mowy o odcinaniu kuponów. Każdy album to otwarcie kolejnego etapu, niezmiennie patrzą w przyszłość.

W marcu 2017 roku Voo Voo powrócili z niezwykle klimatycznym albumem zatytułowanym "7". Kluczową tematyką płyty jest czas i jego nieustanny upływ. Znajduje się na niej zaledwie siedem (za to długich) kompozycji, a każda z nich zatytułowana jest od kolejnych dni tygodnia począwszy od "Środy", która była przedsmakiem tego, co prezentuje cały materiał składający się na płytę.

Całokształt albumu wpłynął również na koncerty promujące nowe wydawnictwo, przez co zespół ponownie udowodnił, iż spotkania z jego muzyką mają swoją niepowtarzalną atmosferę

Wojciech Waglewski jest kompozytorem i autorem wszystkich utworów na nowym albumie zespołu, który współtworzą: perkusista Michał Bryndal, basista Karim Martusewicz oraz saksofonista i wokalista Mateusz Pospieszalski. Płyta powstawała w grudniu 2016 i styczniu 2017 roku w Studiu S-4, a także w trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Za realizację dźwięku odpowiadał Jacek Gładkowski. Syn Wojciecha - Piotr „Emade” Waglewski - zmiksował materiał i współpracował z Voo Voo przy jego produkcji.  

Album Voo Voo zatytułowany „7” na żywo do posłuchania w Wytwórni 10 marca o godz. 20:00.  

(Fot. Facebook/ Koncertomania.pl )

Hity Buffo w Atlas Arenie

Będzie można odbyć podróż do krainy wyobraźni, gdzie po raz kolejny artyści Studio Buffo zadziwią młodzieńczym wigorem i rozmachem, Janusz Stokłosa oczaruje nowymi aranżacjami wykonanymi przez Orkiestrę w 10-osobowym składzie, a Janusz Józefowicz zaskoczy pomysłową, pełną żartów i parodii inscenizacją oraz brawurową choreografią.

Nie przemija moda na nowe wersje dawnych hitów.

„Grosikowy” patent Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy sprawdził się do tego stopnia, że sukces każdego ze spektakli: „PRZEBOJE”, „UKOCHANY KRAJ” czy „TYLE MIŁOŚCI” wymusił na ich twórcach sięgniecie do przebojów różnych narodów: WIECZÓR CYGAŃSKI, ŻYDOWSKI, ROSYJSKI, WŁOSKI, FRANCUSKI, LATYNOSKI czy WIECZÓR BAŁKAŃSKI.

W spektaklu wystąpią: Janusz Józefowicz, Natasza Urbańska, Mariola Napieralska, Natalia Srokocz, Natalia Kujawa, Aleksandra Zawadzka, Maria Tyszkiewicz, Emilia Dębska, Jerzy Grzechnik, Artur Chamski, Marcin Tyma, Dominika Plichta, Aleksandra Popławska, Ela Wilczyńska, Iga Ryś, Błażej Ciszek, Sebastian Lubański, Paweł Orłowski, Łukasz Trautsolt i inni.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 10 marca o godz. 18:30 w Atlas Arenie przy ul. Bandurskiego 7 w Łodzi. 

(Fot. mat. organizatora)

43. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa 2018

Od ponad 43 lat Yapa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie piosenki studenckiej, folkowej i poetyckiej. Jest to nie tylko największy taki festiwal w Polsce, ale również najstarszy organizowany w Łodzi, niemal bez przerwy od 1974 roku.

Sobota, 10 marca, godz. 12:00

Prowadzenie: Krzysztof Zimoch
Nijak
Wykonawcy konursowi
Teatr Piosenki Młyn, Niereprezentatywna Reprezentacja PŁazika, Pole Wymagane,
Jan i Klan, Lirepi, Bez Hałasu, Igi Band, JAK, Kasia Abramczyk

Sobota 10 marca, godz. 19:00

Prowadzenie: Bartłomiej Zgorzelski
Yes Kiez Sirumem
Wszystkiego Najlepszego
Oreada
Michał Łanuszka
Cisza Jak Ta
Supertrio
Zakaz Wyprzedzania

Niedziela, 11 marca, godz. 13:00

Prowadzenie: Łukasz Przywara i Ryszard Gawroński
Werdykt Jury
Caryna
Laureaci
Chwila Nieuwagi

W tym roku na łódzkiej scenie zaprezentuje się blisko 40 zespołów, których będzie można wysłuchać podczas 4 koncertów. Dla yapowej publiczności do Łodzi postanowiły wrócić legendy piosenki turystycznej. Jedną z najbardziej wyczekiwanych postaci jest Paweł Orkisz – wspaniały interpretator twórczości Bułata Okudżawy, Jaromira Nohavicy, czy Leonarda Cohena. Orkisz jest również autorem i kompozytorem niezliczonych przebojów, które na stałe zagościły w turystycznych i żeglarskich śpiewnikach. Kolejnym zaskakującym powrotem będzie występ toruńskiej grupy Wszystkiego Najlepszego, która w Łodzi debiutowała w 1988 roku. Gratką dla młodszej widowni będzie koncert Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn (SMKKPM), znanej między innymi z występów na Mazurskiej Nocy Kabaretowej, czy przeglądzie PAKA. "Sekcja" zajęła pierwsze miejsce na Yapie w 2014 roku. Warto również zwrócić uwagę na występ Michała Łanuszki, który nie prezentował się jeszcze na łódzkiej scenie. Jego twórczość to poezja śpiewana z górnej półki. Debiutował 16 lat temu, wydał pięć płyt, w tym jedną z piosenkami Cohena w nowych polskich tłumaczeniach. Na Yapie swoje 15-lecie obchodzić będzie zespół Cisza Jak Ta, który to właśnie w Łodzi stawiał swoje pierwsze kroki. Teraz ich koncerty można liczyć w setkach, a na koncie mają osiem albumów. Wśród yapowych artystów znajdą się również takie zespoły jak Nijak, Oreada i łódzka grupa Zakaz Wyprzedzania. Yapa nie zapomina też o miłośnikach piosenki żeglarskiej – w piątek wystąpi gdański zespół Formacja.

Yapa to miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. W łódzkim konkursie zaczynały takie zespoły jak: Stare Dobre Małżeństwo, Elżbieta Adamiak, Rudi Schuberth Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Wszystkie koncerty odbywają się w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej przy al. Politechniki 10.

                              Co jeszcze w kulturze w sobotę? 

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Bolewski | Tubis w Radiu Łódź

W niedzielę, po godz. 20, zapraszamy do wysłuchania koncertu ze studia im. Henryka Debicha. Wystąpili pianista Maciej Tubis i perkusista oraz wokalista Radosław Bolewski, którzy zaprezentowali materiał z debiutanckiej płyty.

9 marca w sklepach i serwisach streamingowych ukaże się płyta duetuBolewski/Tubis.  Album w całości stworzyli dwaj muzycy z Łodzi. Radosław Bolewski (perkusja, wokal), Maciej Tubis (fortepian, syntezatory). Produkcję wsparło 260 osób w akcji crowdfundingowej, dzięki której zebrano pieniądze potrzebne na wydanie krążka także w wersji winylowej. Każdy wspierający został uwieczniony na froncie okładki.

- Autorskie piosenki połączyliśmy z odważnymi improwizacjami i mocnym uderzeniem. Maciej Tubis gra na syntezatorze analogowym i fortepianie, a Radosław Bolewski gra na perkusji i jednocześnie… śpiewa. Wszystko na żywo i bez montażu! We dwóch tworzymy tyle muzyki, ile mógłby zagrać kwartet - tak artyści piszą sami o sobie.

Fani, którzy wsparli nagranie płyty, mogli spotkać się z muzykami w studiu im. Henryka Debicha w Radiu Łódź. Prapremierowy koncert był podziękowaniem duetu Bolewski/Tubis za okazaną pomoc. Rozgłośnia zaprezentuje na antenie koncert w niedzielę 11 marca o godzinie 20.05, dzień wcześniej (sobota 10 marca) duet będzie gości w sobotnim programie „Moje radio moja muzyka” (15.00-18.00). 

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Tramwajowy Dzień Kobiet

Dzień Kobiet jest tylko raz w roku, ale dlaczego nie świętować go przez kilka dni? MPK-Łódź stwarza taką możliwość, organizując w niedzielę (11.03.2018) Tramwajowy Dzień Kobiet w Zajezdni Telefoniczna. Wydarzenie jest przewidziane tylko dla pań, więc wnuczki mogą zabrać ze sobą babcie, siostry koleżanki a mamy córki. Tym razem trzeba zrezygnować z męskiego towarzystwa.

Każda z pań będzie miała okazję samodzielnie poprowadzić tramwaj pod czujnym okiem instruktorów, a tajniki pracy „za pulpitem” zdradzą nasze motornicze. Podczas zwiedzania Zajezdni Telefoniczna (hala przeglądowa, hala naprawcza, dyspozytornia) zostanie przybliżona historia kobiet w MPK-Łódź, panie dowiedzą się m.in. o pierwszych łódzkich motorniczych i konduktorkach. Co ważne, każda z uczestniczek Tramwajowego Dnia Kobiet otrzyma gadżety związane ze 120-leciem komunikacji miejskiej w Łodzi. 

W Tramwajowym Dniu Kobiet może wiąż udział maksymalnie 120 pań. Liczba uczestników nie jest przypadkowa - to z racji 120-lecia komunikacji miejskiej w Łodzi. W ubiegłym roku podczas Tramwajowego Dnia Kobiet zajezdnię odwiedziło 130 pań. Tym razem wycieczki będą się rozpoczynać o godz. 10, 11, 12 i 13. Każda z nich może trwać od 1h do 1,5h i uczestniczyć w nich będzie do 30 osób.

Wernisaż wystawy "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu"

W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana można obejrzeć kilkadziesiąt zdjęć prezentujących łódzkich uczestników wydarzeń Marca '68.

Wystawa opowiada historię 50 osób zmuszonych do wyjazdu, w wyniku antysemickiej kampanii 1968 roku. - To historie ludzi, którzy w większości urodzili się po II wojnie światowej, w żydowskich rodzinach. Niektórzy z nich nie znali swojej historii, nie wiedzieli, że są żydami. Dowiedzieli się dlatego, że nagle stało się to tematem numer jeden w prasie - mówi dyrektor Centrum Dialogu Joanna Podolska.

W ramach ekspozycji można obejrzeć też nieokrojone wywiady z bohaterami zdjęć. 

Wernisaż wystawy "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" rozpocznie się w niedzielę 11 marca o godz.15:00. 

                               Co jeszcze w kulturze w niedzielę? 

×
Siatkarze PGE Skry Bełchatów wygrali na wyjeździe z Berlin Recycling Volleys 3:0 w trzecim meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów | Sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się minutą ciszy, poświęconą tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska - Pawłowi Adamowiczowi | Siatkarki Grot Budowlanych Łódź przegrały w Sport Arenie z BKS-em PROFI CREDIT Bielsko-Biała 0:3 | Związkowcy z "Solidarności" nie będą protestować razem z nauczycielami z ZNP i Forum Związków Zawodowych. We wtorek (15 stycznia) sekcja oświatowa "Solidarności" powołała komitet protestacyjno-strajkowy, jednak wspólnej akcji nie będzie | Siatkarki ŁKS-u Commercecon Łódź pokonały na wyjeździe DPD Legionovię Legionowo 3:0 | Pogrzeb Pawła Adamowicza, tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska odbędzie się w sobotę (19 stycznia) w Bazylice Mariackiej. Na ten dzień Prezydent RP Andrzej Duda zarządził żałobę narodową | Prawo i Sprawiedliwość nie wystawi kandydata na prezydenta Gdańska po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza - poinformował minister obrony, wiceprezes PiS Mariusz Błaszczak | Coraz mniej łóżek w szpitalach regionu łódzkiego. Ponad połowa placówek w województwie nie spełnia nowych norm związanych z zatrudnieniem odpowiedniej liczby pielęgniarek | Michał Nesterowicz rozpoczął stałą współpracę z Filharmonią Łódzką
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką