Sobota, 10 lutego
Wystawa, festiwal filmowy i koncert muzyczny. Oto kilka propozycji wydarzeń, w których warto wziąć udział.
Wystawa "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu" w EC1 w Łodzi [ZDJĘCIA]
Ponad 70 eksponatów zawiera wystawa "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu". Wcześniej gościły one m.in. w Paryżu, Monachium i Londynie.

Na wystawę składa się na ponad 70 eksponatów, które prezentują Leonardo da Vinci jako inżyniera, naukowca i wynalazcę. W EC1 zobaczymy m.in.: historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej. - Ekspozycja podzielona jest na kilka części. Pokazana zostanie sylwetka Leonardo Da Vinci na tle epoki, następnie takie działy jak: przekształcanie ruchu, przygotowania do wojny, różnego rodzaju studia dotyczące fortyfikacji, projekty broni i uczenie się od natury - mówi Paweł Żuromski z Centrum Nauki i Techniki EC1.
Międzynarodowa wystawa zostanie wzbogacona o polskie wątki, w tym prezentację zrekonstruowanego biopleografu Kazimierza Prószyńskiego. - Wynalazek warszawskiego inżyniera poprzedzał słynny kinematograf braci Lumiere - przypomina Rafał Syska dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1. - Prószyński był prekursorem kinematografii, a ściślej mówiąc pleografii. Jego charakter, perfekcjonizm, to że nie był otoczony biznesem jak Lumierowie, którzy mieli swoją fabrykę fotografii, spowodowało, że Prószyński nie był w stanie przekształcić swojego wynalazku w coś masowego, co trafi do ogólnej sprzedaży, albo przynajmniej będzie wypożyczane - dodaje Rafał Syska.
Wystawę będzie można odwiedzać do 3 czerwca 2018 roku.
Największa część ekspozycji dotyczy jednak maszyn wymyślonych przez Leonardo Da Vinci. Jak wyjaśnia Paweł Żuromski, kierownik Centrum Nauki i Techniki EC1 powszechnie kojarzony jest on przede wszystkim jako malarz. Ta prezentacja ukazuje nam jego mniej znane, ale równie genialne oblicze
Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:
Łowicki Och! Film Festiwal. Oscarowe kino i koncerty muzyczne
Filmy fabularne, dokumenty, koncerty i spotkania z aktorami - to wszystko składa się na kolejną 19. edycję Och! Film festiwal w Łowiczu.

Na imprezę, która rozpocznie się 27 stycznia i potrwa do końca lutego, zapraszają Dyskusyjny Klub Filmowy Bez Nazwy i Łowicki Ośrodek Kultury.
- To przede wszystkim festiwal filmowy. Rozpoczniemy projekcją amerykańskiego filmu "The Florida Project", który w marcu uzyska, zapewne, sporo Oscarów - zapowiada dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury Maciej Malankiewicz. - Zakończymy także amerykańskim filmem i oscarowym pewniakiem - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri".
Dyrektor zapowiada, że podczas festiwalu będzie można zobaczyć filmy z Europy, a także z całego świata, wiele z nich to produkcje nominowane do Oscarów. Reprezentantem Polski będzie film Pawła Maślony "Atak paniki". - Mam nadzieję, że po seansie 5 lutego dojdzie do spotkania z aktorami i twórcami tego filmu - dodaje dyrektor Malankiewicz. - Staraliśmy się tak dobrać repertuar, aby wszystkim widzom się podobało. A aby naszych gości trochę zaskoczyć przygotowaliśmy także projekcje przedpremierowe.
Organizatorzy zapowiadają również mnóstwo innych wydarzeń, m.in. spotkanie z ekipą realizatorską filmu o atakach gazowych nad Rawką w czasie I wojny światowej i pokaz fragmentów filmu "Obłoki śmierci Bolimów 1915" w reżyserii Ireneusza Skruczaja.
Wśród imprez towarzyszących znajdą się również koncert takich zespołów jak: Tubis Trio, Eabs, Micromusic, Voo Voo i Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. - Jowita Budnik zaprezentuje monodram "Supermenka". Pokażemy też zarejestrowany w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego występ Zbigniewa Wodeckiego i zespołu Mitch&Mitch.
Po raz pierwszy publiczność będzie także mogła zobaczyć filmy dokumentalne. - Dokumenty robione są dziś na bardzo wysokim poziomie - przekonuje Maciej Malankiewicz. - Jeden z filmów zatytułowany "Jestem Twoim murzynem" był ubiegłorocznym kandydatem do Oscara.
Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na stronie Łowickiego Ośrodka Kultury.
Rozśpiewany Antek Smykiewicz z zespołem w sali widowiskowej MDK Radomsko
Laureat drugiego miejsca w pierwszej edycji programu The Voice of Poland oraz półfinalista 7 edycji programu Must Be The Music koncertuje w województwie łódzkim.

Smykiewicz to wokalista, kompozytor, autor tekstów, który funkcjonuje obecnie na rodzimej scenie głosów młodego pokolenia.
Jego debiutancki singiel „Pomimo Burz” otrzymał status "Diamentowej płyty" w kategorii „Muzyka Rozrywkowa”.
Drugi singiel "Limit Szans"w szybkim tempie podbił listy przebojów największych rozgłośni w kraju.Teledysk odnotował liczbę ponad 3 miliony wyświetleń na portalu You Yube.
W maju 2016 r. miała miejsce premiera debiutanckiego albumu wokalisty „Nasz Film".
Koncert odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku w sobotę 10 lutego o godz. 19.