Logo Radio Łódź

Łodzianin Roku 2017. Ostatni dzień głosowania

Jeszcze tylko dziś można głosować i wybierać Łodzianina Roku. Plebiscyt organizowany przez Radio Łódź na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny naszego miasta, po raz pierwszy odbył się ćwierć wieku temu. Tegorocznymi partnerami medialnymi przedsięwzięcia są: TVP Oddział w Łodzi, Express Ilustrowany i TVi LODMAN.

(Fot. Sebastian Szwajkowski, materiały prasowe)

Posłuchaj:

Laureatem konkursu zostaje osoba, która w opinii łodzian, poprzez swoje działania na rzecz miasta, najbardziej zasłużyła na tak szczególne wyróżnienie.

Kapituła Plebiscytu wyłoniła finałową piątkę kandydatów do tytułu Łodzianin Roku 2017

 

Sławomir Fijałkowski

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Od niemal 30 lat związany z animacją kultury. Założyciel kina Charlie, pomysłodawca Forum Kina Europejskiego Orlen "Cinergia", prezes Stowarzyszenia "Łódź Filmowa". Kino Charlie istnieje od 1994 roku, w jego repertuarze znajdziemy najambitniejsze, najciekawsze i często niszowe produkcje. "Chcemy być latarnią dla widzów", deklaruje Fijałkowski. Z kolei Forum Kina Europejskiego „Cinergia”, które organizuje od pierwszej edycji, czyli od 1992 roku, to jeden z najstarszych festiwali w Polsce, doskonała wizytówka kulturalna Łodzi. Oprócz seansów odbywają się wtedy spotkania z twórcami, koncerty, wystawy, seminaria i pokazy mody. Wszystkie te działania sprawiają, że nasze miasto wciąż jest uważane za filmową stolicę Polski.

 

Adam Kszczot

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Gwiazda sportu. Jego specjalizacja to bieg na 800 metrów. Uczestnik igrzysk olimpijskich, wielokrotny reprezentant Polski. W 2017 roku na Mistrzostwach Świata w Londynie zdobył srebrny medal, zaś na Mistrzostwach Europy w Belgradzie – złoty. Urodzony w Opocznie, od lat związany z Łodzią, którą nazywa swoim miastem rodzinnym. Wyczerpujące treningi nie przeszkodziły mu w ukończeniu studiów na Politechnice Łódzkiej. Jeżeli ktoś pyta Adam Kszczota o najważniejszą życiową maksymę, zazwyczaj słyszy: "Ciężko pracuj". Wspomniana przez sportowca pracowitość, obok wielkiego talentu i determinacji w zdobywaniu założonego przez siebie celu, budują wizerunek Polski – potęgi w lekkiej atletyce.

 

Ewa Pilawska

Absolwentka teatrologii. Od 1995 roku pełni funkcję dyrektora Teatru Powszechnego w Łodzi. Twórczyni Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Z inicjatywy Ewy Pilawskiej powstał "Teatr dla niewidomych i słabo widzących" - projekt realizowany we współpracy ze Związkiem Niewidomych w Łodzi. Podczas spektakli akcentuje się szczegóły dźwiękowe, zaś dekoracje i kostiumy dostają formę symboliczną. Ewa Pilawska organizuje również przedstawienia dla osób bezrobotnych, dzięki czemu widzowie pozostający bez zatrudnienia mogą kupić bilet za symboliczną złotówkę. "Bo nie wolno gubić ducha ludzi, którzy znaleźli się w kłopotliwej sytuacji materialnej" - wyjaśnia.

 

Jarosław Suchan

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Historyk sztuki, krytyk i kurator. Z pochodzenia krakowianin, od 2006 roku dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi. Chciałby, żeby łodzianie mieli poczucie, że muzeum jest "ich miejscem". Pomysłodawca wydarzenia pod nazwą Rok Awangardy. Dzięki tej inicjatywie w 2017 roku ponad 50 instytucji promowało sztukę XX wieku. W całym kraju odbywały się wystawy, koncerty i prelekcje. "Awangarda to zjawisko nie zawsze rozumiane", uważa Jarosław Suchan. Dodaje, że wiele osób sytuuje ją na obrzeżach kultury, nie zdając sobie sprawy, jak wielki miała wpływ nie tylko na sztukę, ale na całe nasze życie. Łódź jest dla niego nie tylko stolicą awangardy, ale również fascynującym, pobudzającym wyobraźnię, wspaniałym miastem.

 

Sławomir Wiak

Rektor Politechniki Łódzkiej, z Łodzią związany od czasów studenckich. W 2002 roku otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Specjalności naukowe profesora Wiaka to informatyka oraz elektrotechnika. Obowiązki dydaktyczne łączy z pracą naukowo-badawczą, jest silnie zaangażowany w proces jednoczenia środowiska akademickiego. Postuluje odejście od kształcenia masowego w kierunku, jak najlepiej pojętego, kształcenia elitarnego. W rozmowie z dziennikarzem Radia Łódź wyjaśnia: "Dzisiaj musimy myśleć o jakości. Jakość oznacza, że silnie indywidualizujemy tok kształcenia nakierowany na odbiorcę, a tym odbiorcą jest student". Pytany, w jaki sposób udaje mu się połączyć pasje: naukową, zawodową i społeczną z życiem rodzinnym, odpowiada: "praca jest przyjemnością".

Jak głosować?

Wysyłając SMS pod numer 71601 (za 1 zł netto), wpisując hasło plebiscyt oraz nazwisko (rozpoczynając je wielką literą) wybranego kandydata, wstawiając w środku kropkę, czyli np.: plebiscyt.Fijałkowskiplebiscyt.Kszczotplebiscyt.Pilawska, plebiscyt.Suchan lub plebiscyt.Wiak.

Głosować można także przez internet, na stronie www.lodzianinroku.pl

Gala Finałowa, podczas której poznamy nazwisko laureata, odbędzie się 24 lutego 2018 roku w Muzeum Miasta Łodzi.

 

Posłuchaj relacji i dowiedz się więcej:

Zapraszamy do udziału w głosowaniu!

O, to teraz już dziennikarzyny bawią się same żeby nikt z bliska nie zaglądał do talerza? Nie szalecie, a zbierajcie na spłatę kredytów bo abonament za chwile umrze a taka jakością i balami to schyłek rozgłośni bliski. Już jesteście w 3 dziesiątce w Łodzi.

Można zagłosować za darmo na stronie www.lodzianin.pl dla głosujących SMS jest nagroda rzeczowa. Stawka 1 zł plus VAT to uczciwa propozycja

Do Ann która pisała do kogoś o pseudonimie E.T: Jak ktoś da nam na płatne smsy byśmy głosowali, gdy nie będziemy płacić abonamentu, chętnie zagłosuję. A wiemy dobrze jak się niektórzy redaktorzy potrafią bawić się na takich rautach z nasze - kilka lat temu jedna ze słabszych ale wiodących redaktorek przesadziła z winem a pan współpracujący z radiem i P.Ł. ustawiał wszystkich przy talerzach. Być może dlatego teraz odbywa się to bez plebsu. Niech nie widzi. Wstyd!

Do ET :Większość rzeczy w życiu nie robi się dla nagród i kasy. Po prostu doceń pracę i zaangażowanie innych ludzi. Poczuj wdzięczność i radość,że możesz korzystać lub cieszyć się z ich dokonań. :)

A po co mam głosować i wydawać kasę? Będę miał coś z tego że ktoś dostanie nagrodę, kasę, zrobi mu się reklamę?

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką