Logo Radio Łódź

Autobusy Koro znikają z linii 58. Pasażerów będzie wozić MPK-Łódź [ZDJĘCIA]

31 grudnia 2017 roku to ostatni dzień kursowania na linii 58 autobusów należących do prywatnej firmy Koro. W ostatnich miesiącach zapewniała ona obsługę tej trasy wspólnie z łódzkim MPK, od 1 stycznia 2018 roku pasażerów będą wozić jedynie pojazdy miejskiego przewoźnika.

(Fot. Paulina Stępień )

Mercedesy należące do zgierskiego Koro, jako linia 58, kursowały na łódzkie Stoki przez wiele lat. Rok temu, kiedy wygasała kilkuletnia umowa na obsługę tej trasy, prywatne autobusy miały zniknąć z ulic, w ostatniej chwili firma porozumiała się jednak z MPK, stała się jej podwykonawcą, a pojazdy jeździły tak, jak wcześniej. Zmiany w obsłudze linii 58 były koniecznością, ponieważ w listopadzie 2010 roku łódzka Rada Miejska podjęła uchwałę, na mocy której spółce MPK-Łódź powierzono obsługę wszystkich linii autobusowych i tramwajowych w mieście. Z końcem 2016 roku wygasała podpisana wcześniej umowa z Koro, formalnie obsługę wszystkich linii musiał zatem przejąć miejski przewoźnik. Ponieważ jednak zapisy ustawy o Publicznym Transporcie Zbiorowym pozwalały na korzystanie z usług podwykonawcy, zdecydowano, że autobusy Koro będą jeździły - z punktu widzenia pasażera - tak, jak do tej pory.

Ucieszyło to mieszkańców m.in. Stoków, Mileszek i Janowa, który protestowali wcześniej w sprawie przejęcia linii 58 i 58A przez łódzkie MPK. Powołali nawet do życia komitet społeczny, a pod petycją o niewprowadzanie żadnych zmian zebrali ponad 2,2 tys. podpisów. Argumentowali, że autobusy jeżdżą bardzo punktualnie, zwracali też uwagę na uprzejmość i wysoką kulturę osobistą kierowców.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Po wprowadzonych w kwietniu zmianach w siatce połączeń na trasie linii 58 zaczęły się także pojawiać autobusy MPK. Koro nie dysponowało bowiem wystarczającą liczbą pojazdów, będących w stanie obsłużyć wszystkie warianty linii 58: A, B i C.

Od 1 stycznia 2018 roku łódzkie MPK przestaje korzystać z usług firmy Koro jako podwykonawcy, zatem obsługiwać będzie wszystkie linie autobusowe jeżdżące po Łodzi. Wyjątkiem pozostają dwie linie kursujące ze Zgierza do łódzkich dworców: Łodzi Kaliskiej i Łodzi Fabrycznej.

MPK pozostaje monopolistą w ruchu tramwajowym, obsługując wszystkie linie miejskie i podmiejskie.

Nie mieszkam w łodzi, przyjeżdżam tylko okazjonalnie jak mam urlop/czas.
Celowo szukałem kursy KoRo na linii 58.
Po prostu kocham ich autobusy O405. I pomimo, że twn na zdjęciu ma nawet juz 31 lat i jest traktowany jako zabytek: te autobusy są niezawodne i nie do zajechania. Po prostu komfort jazdy się zgadza. Może techniczne są przestarzałe, ale najważniejsze że jeżdżą i mają przede wszystkim bardzo wygodne komfortowe siedzenia.
Nie potrzebuje jakiś kretynskich biletomatow które i tak są tylko na karte.
Z resztą na tej linii większość pasażerów są stali klienci więc mają migawke albo kupili już w kiosku bilety.
Tak samo informacja pasażerska typu głosowa: Jak ma mi taki cep jak B. pieprzyc o przystankach i to jeszcze z różnymi głośności to wole jak jej właśnie nie ma.
Każdy wie gdzie wysiąść, są okna, w dodatku nie zaciemniane jak w MPK. A jak nie wie wystarczy zapytać kierowcy. Oni w przeciwieństwie do MPK nie siedzą za murem i udawaja że nie słyszą.
I tylko bo technika niby do przodu idzie nie znaczy że to jest dobre i potrzebne.
Sprawdź sobie... Gościu... W jakim stanie autobusy MPK są, które nawet połowę lat nie dojechały co autobusy KORO.

Przypominam 21.12.2017r jak nagle spadł śnieg. Kurs MPK linii 58 przyjechał z 10 min opóźnieniem. Na trasie Stoki-CKD tyle opóźnienia, a kurs KORO, który był z Janowa (!!!) był punktualny. Dziwne co nie!?
Tak samo 57 i 96 nic nie jeździło! A KORO niezawodny. Po prostu zawsze na czas.
Dzwoniąc do centrali mpk odbiera tylko portiernia i oni nic nie wiedzą. To w takim razie też gówno warte śledzenie pojazdu..

Standardy MPK są podziemne. Rozklekający nowoczesny tabor, zero komfortu, wąska przestrzeń, awaryjność, hamskie kierowcy.

Koro ani razu mi nie podpadł negatywnie. Porządna firma z solidnymi pojazdami. Nie potrzebuje biletomatu i salonu drzwiowego. Chcę mieć spokój i wygodne miejsce siedzące. Oby Koro powróciło, łącznie z tymi pojazdami!

Przeprowadzilam się na stoki 5 lat temu. By dojechać do pracy wpierw jezdzilam tramwajem linii 12 które obsługuje mpk. Po tym jak kilka razy pod rząd tramwaj nie przyjechał o tej samej porze (oczywiście dzwoniłam na informacje co się dzieje pan odpowiedział lakonocznie że musiały się tramwaje popsuć w co raczej nie uwierzylam bo był to tramwaj dopiero co wyjeżdżający z zajezdni na ulicy telefonicznej) przesiadlam się na autobus. Fakt musiałam się przesiąść później ale do czego zmierzam... że autobus ani razu się nie spóźnił, jak dobiegalam do przystanku zawsze poczekal. Nie zdarzyło mi się aby kierowca zamknął mi drzwi przed nosem, mróz -10 czy pełno śniegu autobus przyjechal ( mówię tu o firmie Koro). Jeśli chodzi o MPK przyjeżdżają o której chcą. Mają gdzieś pasażerów. A nie wspomnę o bezmyslnym pomyślę przejeździe każdego autobusu przez CKD. Miasto popełniła wielki błąd!

to przykład jak można bezmyślnie zlikwidować coś co dobrze działało i z czego mieszkańcy byli bardzo zadowoleni. Zdumiewa mnie krótkowzroczność i bezduszność władz miasta. Normalnie taka firmę powinno się nosić na rękach.

Księżniczka

Wcisnac sobie to mozesz kit.Ja wiem swoje a ty swoje.Mam nadzieje ze niewielu jest takich jak ty.Koro zawsze bedzie gora i nic tego nie zmieni.

Bardzo zaskakuje taka zaciekła walka o Koro. Jakiś czas temu, kiedy pojawiły się ulotki z prośbą o protest przeciwko rezygnacji ze współpracy z Koro dało się odczuć jak to jest sztucznie kierowane i kto za tym stoi... Można pomyśleć, że Koro to zbawienie dla łódzkich pasażerów i tam pracują ostatni prawdziwi kierowcy. Górnolotne wychwalanie firmy aż graniczy z absurdem. W ogóle było to przedstawione, że albo Koro, albo nie będzie żadnej komunikacji.

Dla mnie, jako pasażera, ważne jest żeby autobus przyjechał na czas, ale także to że w każdym pojeździe będzie zachowany ten sam standard - od jakości pojazdu po jego wyposażenie (biletomat, informacja pasażerska, w tym komunikaty głosowe, brak śledzenia pojazdów). W porównaniu z autobusami MPK Koro dysponuje autobusami sprzed epoki. Jadąc samochodem za autobusem Koro od razu da się to poczuć, słychać też z daleka...

Gdzie są wszyscy walczący o tramwaje niskopodłogowe, o przebudowę przystanków? W autobusach Koro próżno szukać niskopodłogowych. Czyżby nie było takie istotne na tej linii?

Nie jestem związany z MPK, widzę też ich wady, ale wciskanie na siłę jakiejś firmy mija się z celem. Jeżeli walczyć z monopolem MPK to inaczej. Jadąc autobusem w Łodzi, gdziekolwiek to będzie, chcę mieć takie same warunki, taki sam standard, a czy to będzie jedna czy 10 firm to już inna kwestia.

Ksiezniczka

My i tak bedziemy walczyc o koro.Mamy pare asow w rekawie i tak szybko sie nie poddamy.A twoj komentarz pajacu jest nie namiejscu.Twoje wypowiedzi mnie wkurzaja bo nie masz o niczym pojecia,jak bys byl taki madry to bys sie przedstawil z imienia.I nie pisz glupot jak sie nie znasz.

Firma Koro na linii 58 kursuje już ponad 25 lat (od 01.01.1992 r.) - a nie jak wcześniej było napisane 20 lat. Prawda jest taka, że nawet jak część mieszkańców chciałoby dalej Koro na 58 to oczywiście mogą sobie walczyć, ale podejrzewam, że teraz już niewiele to da. Firma "nagle zaczęła przeszkadzać"? No trochę tak, bo obecne przepisy (w tym też te ogólnopolskie i unijne) są jakie są i nic na to się nie poradzi. Wszystkie możliwości bezprzetargowej obsługi linii w obecnej sytuacji prawnej już się raczej wyczerpały, a gdyby ogłosić przetarg to nikt nie zagwarantuje, że wygra je Koro, a nie jakiś inny prywaciarz. Rzeczywistość się zmienia i trzeba się umieć do niej dostosować. Kierowcy Koro natomiast myślę, że nie powinni się martwić. MPK zapewne chętnie przyjmie ich do pracy u siebie.

Ksiezniczka

Ty co sie przedstawiasz jako gosc nie masz pojecia o czym mowisz.Jechales chociaz raz autobusem koro ze sie wypowiadasz.Odieprz sie od nich jak ci nie pasuje jezdzij hulajnoga lub kup se rower.Nikt cie nie zmusza zebys jezdzil koro chyba nie jestes ze stokow ze sie tak wypowiadasz.

Margaret

Firma KORO moim zdaniem była niezawodną firmą. Zawsze gdy jadę do szkoły, zawsze jest w przeciwieństwie do MPK, gdzie spadnie śnieg czy deszcz i go nie ma. Bardzo uprzejmi kierowcy, którzy zawsze pokierują, odpowiedzą czy też pomogą. gdy ktoś biegnie poczekają a nie jak te chamy z MPK zamkną drzwi przed nosem i ramionami do góry ruszą. A co do biletomatu w autobusach KORO, TAK JAK WYRAŹNIE SZEF KORO POWIEDZIAŁ, zakupi nowe autobusy jeżeli bedzie warto, co z tego, że facet zainwestuje w nowsze autobusy jak nawet nie przedłużą umowy.Ludzie trochę logiki w tych głowach. Firma tyle lat juz kursuje i nagle zaczeła przeszkadzać ? Ludzie... Postawcie się tez na miejscu kierowców, tyle lat w jednej firmie i teraz co ? Nie traktujmy ludzi jak zabawki, bo pozbawienie ludzi pracy jest okropne, jeszcze w taki sposób. A jeżeli chodzi o czystości w autobusach to nie wińcie kierowców czy firmy KORO, bo to Wy zosatawiacie syf a nie oni. :) Wy jesteście brudaskami co rzucą byle gdzie i potem zrzucają na innych. Przejdę do stena. Firma KORO pracowała 20 lat niezawodnie i kolejne 20 też powinna. Życzę kierowcom firmy kRO i właścicielom dużo siły, cierpliowości i jak najmniej słuchania głupot. Jesteście niezastąpioną firmą, która ma nam słuzyć jeszcze przez długie lata. Tego Wam serdecznie życzę !!!!!!!!!!

Sebastian

Pracowałem swego czasu przez rok na Stokach, dojezdzalem linią KORO i...
Autobus zawsze przyjeżdżał punktualnie, ZAWSZE, nawet o 6 rano w mróz minus 20.
Wieczorami również w przeciwieństwie do nocnego autobusu MPK.
Kierowcy bardzo mili, rozmawiali, doradzali drogę niezorientowanym, czekali na mnie nie raz jak dobiegałem do pojazdu.
Jedyny minusik to może dość leciwe pojazdy ale nie było tragedii

Tekst tyczy się kogoś kto podpisał się jako Gość . Ty frajerze przez 20 lat właśnie firma ...KORO::: obsługiwała linie 58 i nigdy się nie spóźniali a jeżeli chodzi ci o MPK to przy małych mrozach i śnieżycach albo autobus nie przyjechał albo z dużym opóźnieniem. Więc proszę się nie wypowiadaj na temat ;;;;FIRMY KORO""""" bo nie jesteś tego wart i na pewno nie mieszkasz na STOKACH jeżeli masz takie zdanie. Najlepiej będzie jak się przedstawisz w komentarzu a nie przedstawiasz się jako Gość. Czego się boisz ? Boisz się że ciebie ludzie zlinczują ze Stoków. Tylko taka gnida jak ty nie przedstawiając się może napisać tak negatywną opinie o tak nieskazitelnej FIRMIE KORO złą opinie ......Jeżeli się nie boisz to się przedstaw .......

Bardzo dobrze że MPK przejmuje. Koro ciągle się spóźniały a MPK jeździ punktualnie

Ksiezniczka

Normalnie smieszne to co pisze mpk.Koro przez tyle lat dobrze obslugiwalo linie 58 i nie bylo zadnych zastrzerzen ani spoznien co nie mozna powiedziec o mpk.My mieszkancy stokow bedziemy dalej walczyc o powrot prywatnej firmy koro.My mpk nie chcemy bo to chamy ktore zamykaja drzwi przed nosem.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką