Logo Radio Łódź

Sobota i niedziela, 9-10 grudnia

Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

(Fot. pl.wikipedia.org)

Spotkanie z Jerzym Stuhrem w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

W sobotę odbędzie się spotkanie z reżyserem "Szewców" Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Spotkanie poprowadzi Martyna Quant. Spotkanie z Jerzym Stuhrem odbędzie się w sobotę 9 grudnia o godzinie 16:00 w Dużej Sali Teatru Nowego przy ul. Więckowskiego 15 w Łodzi. Wstęp wolny. 

Realizacja jest ukoronowaniem projektu "Łódź stolicą awangardy", którego operatorem jest Teatr Nowy.

(Fot. Marcin Żychliński)

„Biegiem na Urodziny Marszałka” - 10-kilometrowy bieg z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego

Biegacze zmierzą się z 10-kilometrową trasą wokół Stawów Stefańskiego w Łodzi. Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom profesjonalny pomiar czasu, catering pamiątkową koszulkę. Zawodnicy z najlepszymi wynikami, w kategoriach kobiety i mężczyźni, otrzymają puchary.

Bieg odbędzie się 9 grudnia 2017 r., o godz. 11:30 na terenie Obiektu Rekreacyjnego Stawy Stefańskiego w Łodzi (biuro zawodów wystartuje o godz. 8:30).

Program "Łódzkie Drogi do Niepodległości" realizowany jest przez Miasto Łódź z okazji obchodów 100-lecia Polskiej Niepodległości. Od 2017 roku Miasto Łódź w jego ramach organizuje imprezy upamiętniające Czyn Legionowy oraz inne wydarzenia z historii Polski i Łodzi, które przyczyniły się do odzyskania i obrony niepodległości. Do najważniejszych wydarzeń należał odbywający się w dniach 22-23 września 2017 r. „Zjazd Miast Piłsudskiego” w Łodzi - spotkanie miast szczególnie kultywujących tradycje historyczne.

(Fot. Wikimedia Commons/HuBar)

Spektakl "Misery" - adaptacja powieści Stephena Kinga w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi

Przedstawienie "Misery" to nowy wymiar rozrywki w zupełnie nowej przestrzeni. Spektakl, który zainaugurował działalność Sceny Kameralnej Teatru Kwadrat to klasyczny dreszczowiec - adaptacja powieści Stephena Kinga, na podstawie której powstał słynny film pod tym samym tytułem.

Autor poczytnych romansów Paul Sheldon traci kontrolę nad autem w czasie śnieżycy. Rozbity samochód i nieprzytomnego pisarza odnajduje przypadkiem mieszkająca w pobliżu zawodowa pielęgniarka –  Annie Wilkes. Wybawczyni okazuje się być wielką fanką Paula i jego twórczości. Annie opiekuje się swoim idolem z wielkim zapałem, ale jego powrót do zdrowia nie jest jej prawdziwą intencją... Samotna kobieta chce, żeby Paul został w jej domu na zawsze. I zrobi wszystko – dosłownie –  aby ten cel osiągnąć. Reżyser Robert Gliński doświadczony w pracy zarówno w teatrze jak i w filmie stworzył nastrój, dzięki któremu widz będzie śledził akcję w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty przedstawienia. W nowym spektaklu niezapomniane kreacje aktorskie stworzyli: Ewa Wencel oraz grający gościnnie Piotr Polk.

Ze względu na warunki techniczne sceny, osoby spóźnione nie będą wpuszczane na widownię.

Czas trwania: ok. 1 godz. 50 minut (bez przerwy).

Start kolejno o godz. 16:00 i 19:00 w Sali Kameralnej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi przy ul. Jaracza 27. 

(Fot. ryneksztuki.eu)

193. Aukcja Dzieł Sztuki zorganizowana przez łódzki dom aukcyjny Rynek Sztuki

W ofercie jest 108 obiektów - przede wszystkim malarstwo, ale też grafiki i rzemiosło artystyczne.

Najdroższą pozycją jest „Relief multiple” Henryka Stażewskiego, jednego z nielicznych polskich artystów, którzy znani są na międzynarodowym rynku sztuki. Warto przypomnieć, że Stażewski wraz z Władysławem Strzemińskim, Katarzyną Kobro, Janem Brzękowskim i Julianem Przybosiem byli twórcami grupy a.r., która zgromadziła kolekcję sztuki nowoczesnej eksponowaną obecnie w łódzkim ms2. Kompozycja Stażewskiego należy do grona rzadkich jego metalowych reliefów i ma to odzwierciedlenie w cenie – warta jest ok. 200 tys.zł.

Aukcja rozpocznie się w sobotę 9 grudnia o godz.12:00; wstęp wolny.    

(Fot. plakat)

Krakowski Salon Poezji w Łodzi - poezja awangardowa

Kolejne spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Łodzi. Tym razem tematem będzie poezja awangardowa.

Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 10 grudnia o godz. 12:30 w Sali Neoplastycznej Muzeum Sztuki w Łodzi przy ul. Więckowskiego 36. 

Czytają: Monika Buchowiec, Michał Kruk, Krzysztof Pyziak (Teatr Nowy w Łodzi), Dominika Lichy (Teatr Mały), Kacper Gaduła-Zawratyński (PWST Wrocław), Bartłomiej Nowosielski (Teatr Ateneum), Mirosław Oczkoś

Prowadzenie: Maria Gładkowska (Teatr Nowy w Łodzi)

Trio klarnetowe Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi w składzie:
Tomasz Piątek – klarnet Bb, klarnet piccolo
Bartosz Jawor – klarnet Bb
Dominik Domińczak – klarnet Bb, klarnet basowy

(Fot. Materiały prasowe)

Kamil Bednarek spotka się z fanami w Porcie Łódź

W najbliższą niedzielę 10 grudnia w Porcie Łódź, wraz z zespołem pojawi się Kamil Bednarek. Artysta spotka się ze swoimi fanami o godz. 15:00 na scenie zlokalizowanej obok sklepu Empik. 

Kamil Bednarek podczas spotkania w Porcie Łódź opowie o swojej najnowszej produkcji - płycie "Talizman", na której postanował podzielić się z fanami utworami z kilku obszarów gatunków muzycznych. Najnowszy krążek swoją premierę miał 1 grudnia i jest piątą z kolei płytą wydaną przez polskiego artystę. "Talizman" (Space Records) różni się od dotychczasowej twórczości Bednarka, powstałe utwory są efektem poszukiwań własnej wrażliwości muzycznej, stanowiąc swoisty talizman piosenkarza. Spotkanie z Kamilem Bednarkiem będzie okazją, by porozmawiać z artystą na temat najnowszej płyty, a także by zdobyć autograf wokalisty i jego zespołu oraz zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. 

 

(Fot. filharmonia.lodz.pl (Dariusz Ptaszyński) )

Najsłynniejsze utwory Pink Floyd w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej

10 grudnia w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej będzie można usłyszeć na żywo najsłynniejsze utwory Pink Floyd. W 10-osobowym składzie wystąpi zespół ANOTHER PINK FLOYD, pierwszy polski coverband klasyków rocka.

Największe utwory Pink Floyd zostaną wykonane na żywo przez mocno rozbudowany zespół wykonawców. Na scenie wystąpi aż 10 muzyków wspieranych przez sztab techników, którzy stworzą oprawę świetlną i wizualną, stanowiącą dopełnienie tego widowiska.
 
Zespół ANOTHER PINK FLOYD powstał w 2008 roku w podkrakowskiej Skawinie. Prawie dziesięcioletnia obecność na polskiej scenie koncertowej pozwoliła zbudować zespołowi grono fanów PINK FLOYD, którzy jako wymagająca publika zaakceptowali tę formę przekazu twórczości Floydów i do ostatniego miejsca wypełniają sale koncertowe.

Na występ ANOTHER PINK FLOYD składają się największe floydowskie utwory z płyt "Dark Side Of The Moon", "The Wall" czy "Wish You Were Here" i wiele innych. Koncert to zarówno starsze rozbudowane kompozycje, jak i nagrania z ostatniej studyjnej płyty "Division Bell".

Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 10 grudnia o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej przy ul. Narutowicza 20/22. 

(Fot. operalodz.com )

Moscow City Ballet - "Jezioro Łabędzie" w Teatrze Wielkim w Łodzi

Występy Moscow City Ballet charakteryzują olśniewające kostiumy, imponująca choreografia, magia świateł i urzekająca scenografia.

"Jezioro Łabędzie" to przedstawienie uwielbiane przez polską publiczność. "Jezioro Łabędzie" to powieść mówiąca o walce dobra ze złem, o potędze miłości i uczuciu przekraczającym granice życia i śmierci. Sukces tego spektaklu opiera się na wspaniałej choreografii i muzyce. Prostota wątku dramatycznego i wzruszająca interpretacja miłości Odetty i Zygfryda jako symbolu potęgi uczucia, są ilustrowane niezwykle emocjonalnymi układami tanecznymi. Obrazują one przeżycia duchowe bohaterów. Czarujące walce, dumne rytmy poloneza, ognisty taniec hiszpański i pełen temperamentu czardasz hipnotyzują i wprowadzają w niezwykły nastrój. Kolejnym niewątpliwym walorem jest  muzyka, która urzeka pięknem i subtelnością melodyki. Nie dzieli się na fragmenty, typowe w większości baletów muzyczne divertissement, lecz składa się na wspaniale utaneczniony poemat symfoniczny. Dzięki temu jest niezwykle "czytelny" dla każdego tancerza, a także - co najważniejsze - dla widza-słuchacza. Od pierwszego do ostatniego taktu wiąże temat w jednolitą treść. Dziewczęta zaklęte w Łabędzie, Zły Duch i uczucia przekraczające granicę życia i śmierci niezmiennie wzruszają widzów na całym świecie.

Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę 10 grudnia o godz. 15:30 oraz o godz. 19:00 w Teatrze Wielkim w Łodzi. Czas trwania: 2h 40 min (1 przerwa). 

×
Przed łódzkim sądem ruszył proces Grzegorza Łuczaka, uznawanego za pomysłodawcę tzw. „skoku stulecia”, kiedy to w 2015 roku z banku w Swarzędzu skradziono ok. 8 mln zł. Wcześniej sąd podtrzymał wyrok w tej sprawie i za winnych udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przywłaszczenia pieniędzy uznano czterech innych mężczyzn | Główny Urząd Statystyczny podał dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w firmach. We wrześniu przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach było o 6,6 proc. wyższe niż przed rokiem i wyniosło 5084,56 zł brutto (dane dotyczą firm zatrudniających powyżej 9 osób) | Zatrzymano sprawców szeregu włamań do samochodów na terenie Bełchatowa. 37 latek i jego 34-letnia żona zabierali z okradanych pojazdów wszystko, co dało się szybko sprzedać. Wstępnie udowodniono im 19 takich włamań. Za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat więzienia | W łódzkiej Alei Gwiazd zostaną dziś odsłonięte dwie nowe gwiazdy: światowej sławy pianisty Artura Rubinsteina, a także teoretyka filmu, krytyka i pedagoga - prof. Bolesława Włodzimierza Lewickiego | Kierowcy ciężarówek i autobusów powinni się dziś spodziewać wzmożonych kontroli. Według zapowiedzi Komendy Głównej Policji, policjanci ruchu drogowego przeprowadzą ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą TRUCK & BUS
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką