Logo Radio Łódź

Kolejna łódzka rzeczka ujawnia swoje tajemnice

W śródmieściu odnaleziono stare koryto jednego z dopływów Łódki. Odnaleziona struga płynęła przez średniowieczną wieś zwaną Łodzia. Wpadała do Łódki przy skrzyżowaniu obecnych ulic Północnej z Kilińskiego.

(Fot. Łukasz Czuku, ZWIK)

 

Wieś Łodzia to kolebka Łodzi. Od nazwy tej wsi pochodzi też nazwa naszego miasta. Zabudowania oraz pola uprawne mieszkańców tej osady były położone na zboczach głęboko wciętej w teren doliny rzeki - obecnie zwanej Łódką. Dolina ta rozciągała się między ulicami Smugową a Pomorską oraz wzdłuż ulicy Północnej od Parku Helenowskiego do Parku Śledzia. - Osadnictwo tworzyło się w dolinach rzek, tam gdzie były sprzyjające warunki do zagospodarowania się. Ta rzeka odegrała bardzo istotną rolę w historii naszego miasta - podkreśla  Cezary Pawlak z Muzeum Miasta Łodzi. 

Wieś, przez którą płynęła odnaleziona rzeczka, została wchłonięta przez rozwijające się miasto. Na jej terenie powstały w 1863 roku zakłady Roberta Biedermanna oraz, równo 150 lat temu, browar Karola Anstadta. - Aby zobaczyć dolinę rzeki należy przyjść na ulicę Pomorską i stanąć przy browarze; zobaczymy tam charakterystyczne wgłębienie w ulicy. To jest właśnie pradolina tej rzeki - tłumaczy rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Miłosz Wika.

(Fot. ZWIK)

W czasach Ziemi Obiecanej struga została zamieniona w ściek i ukryta pod ziemią. Obecnie już nie płynie.
Rzeka nie ma nazwy, ZWiK proponuje by nazwać ją Łodzia - na cześć mieszczącej się tu dawnej osady.

Posłuchaj relacji:

Proszę o doprecyzowanie.
Żeby zobaczyć rzekę trzeba stanąć przy browarze czy po browarze ? ;)

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką