Logo Radio Łódź

Pracownicy Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki chcą odwołania dyrektora

Zarzucają mu złe zarządzanie placówką, brak nadzoru nad pracami remontowymi, a także obniżenie jakości opieki nad pacjentami.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Posłuchaj więcej na ten temat:

Pismo z podpisami kilku największych związków zawodowych działających w Instytucie trafiło do ministerstwa zdrowia. Jak mówi Alicja Miszkiewicz przewodnicząca zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych - z instytutu odeszło  już wielu specjalistów. 

- Patrząc z zewnątrz, wydaje się, że szpital przechodzi okres rewitalizacji, natomiast od strony pacjentów i kadry to moim zdaniem najgorsze czasy od 1988 roku, kiedy zaczęłam tu pracę. Mówię o standardzie opieki lekarskiej i zabezpieczeniu sytuacji kadrowej - dodaje Alicja Miszkiewicz. 

- Jeśli chodzi o gazy medyczne, hydraulikę, elektrykę, bywają takie dni, kiedy nie ma nikogo na dyżurze. Termomodernizacja została wykonana tak, że po uruchomieniu centralnego ogrzewania zaczęło zalewać kliniki - mówi przewodniczący związku Pracowników Ochrony Zdrowia Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki - Leonard Zugaj.

-Ostatnio korzystaliśmy z uszkodzonych wózków przewożąc chore dzieci między oddziałami, a zdarzało się, że musieliśmy zamawiać zewnętrzną karetkę -  skarży się dr Iwona Kociszewska ze związku neonatologów.

Dyrektor instytutu, profesor Maciej Banach, przesłał Radiu Łódź oświadczenie: 

 “W związku z pismem skierowanym przez organizacje związkowe działające w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki pragnę poinformować, że wszystkie wyjaśnienia zostały skierowane bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia. Instytut jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia, które na bieżąco monitoruje restrukturyzację Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki i na obecną chwilę nie wnosi żadnych uwag co do kierunków i sposobów działania. Warto podkreślić, że w latach 2014-2017 w wyniku działań dyrekcji ICZMP udało się pozyskać ponad 600 mln zł, w tym ponad 50 mln na sprzęt, prawie 90 mln na restrukturyzację finansową i 289 mln w ramach przekazanych przez Ministerstwo Skarbu Państwa z tytułu uzyskania własności działek. W tym czasie udało się także 2,5-krotnie zmniejszyć koszty obsługi długu i wysokość zobowiązań wymagalnych oraz zwiększyć przychody z tytułu wykonywanych procedur o ponad 15 mln zł”. 
 

Przeczytaj pismo związków zawodowych Instytutu CZMP W Łodzi:

 
 
(Fot. związki zawodowe ICZMP)

Nie należy tracić nadziei. Każda zjadliwa infekcja kiedyś się kończy!

Co autor ma na myśli?.Ja nie jestem w tacie.Moje dziecko leży na nurochirurgii.

Gość do Gościa

Wszyscy to wiedzą, oprócz zainfekowanych!

A co masz na myśli?????

Za to kardiologia ma – a wiadomo dlaczego!

Inne mnie nie interesują. Na neurochirurgii leży moje dziecko a tam jest gronkowiec. I niema izolacji bo jest mało sal chorych. Większość boksów dla małych dzieci zabrała okulistyka.

Ale i na innych oddziałach będzie nie mniej słono!

Neurochirurgia przywita Go chlebem i solą.

Gość zaszczepiony

Sanepid w drodze!

Wszystko za zgodą dyrektora , naczelnej i higieny😁

Znawca Tematu

A bakterie bez przeszkód hulają nie tylko na neurochirurgii i okulistyce!

Statek tonie , a na czele dyrekcja ICZMP 😈

I mamy. Do czego prowadzi niekompetencja, brak doświadczenia i bezkrytyczne działanie pod siebie!

I to wyłącznie !

Tak ten dyrektor robi pod siebie

Przynajmniej ten dyrektor coś zrobił i nadal robi dla tego szpitala. Trzeba brać pod uwagę, że ludzie w ZZ też mogą mieć swoje ambicje i to niekoniecznie mogą być potrzeby szpitala i pracowników. Warto ocenić sytuację obiektywnie.

I za to honoris causa nie wyjęte - nie tylko w Rumunii!

Dyrektor i Naczelna sami wytępią bakterie na obu klinikach

Niedługo się dowiemy, że na neurochirurgii i okulistyce bakterii nie ma - dzięki dyrektorowi!

Kiedy odwołają dyrektora i zasiedziałą naczelną.👑

Gość Gość

Pracownicy iczmp wpisujcie sie. Piszcie co was boli, niech wszyscy sie dowiedza jakie jest tu bagno.

Okulistyke ogarniaja salowi, a nie pielegniarki. Tetaz pacjenci z neurochirurgi z drenażami i z ropnii lub gronkowcem nie bedausieli byc izolowani. Wedlug higiemy flora bakteryjna jest taka sama.To poco zatrudniac ludzi . Poczekamy na kolejna akredytacje. Ludzie zzobaczymy czy to przejdzie.Nie dajcie sie.!!!!!!!

Wtajemniczony

Tyko Naczelna nie zdaje sobie sprawy, że ją poświęci bez żadnych skrupułów - jak tylko to będzie mogło mu pomóc!

odpad medyczny ws. "prezentu na gwiazdkę"

Wielki prezent zrobi na Święta Wszechmogący - te pieniądze, które zabrał z "gruszy", już drugi rok ten sam "podarunek". Daje nam w prezencie PIENIĄDZE, KTÓRE NAM UKRADŁ.

A pracownicy neurochirurgii sa zastraszani przez pania naczelna. Jak nie pasuje to prosze sie zwolnic. A gdzie jest szef oddzialu😈

ZANIEPOKOJONY

Dziękuję. To znaczy, że z braku alternatywy - chce tylko być - po prostu?

Na kardiochirurgii, ewntualnie na neurochirurgii a to dlatego bo bardo sie lubi z szefami tych oddzialow. I wcale nie bedzie musial operowc.Poprostu bedzie.

ZANIEPOKOJONY - do Gościa (poniżej)

Na jakim oddziale będzie dyżurować?

Ten arogancki, koniunkturalny kameleon będzie teraz musiał sam dyżurować (aż strach pomyśleć), kiedy lekceważeni lekarze będą konsekwentnie przestrzegać limitu godzin pracy!

Wykorzystywac ludzi to potrafia, oj potrafia. Ciekawi mnie jakie powiazanie ma okulistyka z n-chirurgia.Wrzucili to w jeden kociol i koniecznie chca uszczesliwic i zrobic jena wielka rodzine.A wtedy wszyscy beda prcowac wspolnie .Gdyby bylo zamkniete przejscie z n-chirurgii to trzeba zatrudnic wiecej ludzi do pracy na okulistycea tak ogarnie temat neurochirurgia i to bez gadania.Szefie neurochirurgii gdzie jestes ze nic z tym nie robisz?

--

A teraz p.dyr obdarzy prezentem swiatecznym caly odpad medyczny ,aby zamknac jadaczki, ludziska sie uciesza troche jeszcze pogadaja i czekajcie nastepne 10 lat na nastepne 50 zyla brutto.

Woźnica

Psy szczekają, karawana idzie dalej!

Widać, że dyrektor ratując swój stołek próbuje skłócić pracowników!

Gośćpracownik

Sluchajcie a moze to o 50euro biega co?

Pracownik

A pielegniarki to pieniazki wywalczyly dlatego ze szpital by przestal istniec.Pielegniarka moze isc pracowac do marketu,ale na etet pielegniarki pracownica z marketu nie przyjdzie bo nie ma wyksztalcenia i dlatego pielegniarki sa wielkie.Wolajcie 5kafli do reki.A wracajac do tej smiesznej kwoty 50zyla to ciekawa jestem kto wpadl na taki pomysl,chyba pan dyr.tego by nie zrobil,ani pani naczelna co?

No i coś to dało? Czy tak jak z kamienicami w Warszawie przez lata? Polsko .......

Może dlatego że "lepszy rydz niż nic"?

DO PANI MISZKIEWICZ - Bardzo proszę wytłumaczyć PRACOWNIKOM dlaczego ZZ zgodziły się na tak upokarzającą podwyżkę dla ludzi bardzo ciężko pracujących od wielu lat bez podwyżki , przez te lata wszystko drożało a my wciąż harujemy za te coraz mniej warte pensje , proszę się nie oburzać tylko szczerze odpowiedzieć.

Gośćpracownik

Pracownicy Iczmp znów upokorzeni i to zarówno przez Szacownego Pana Dyrektora jak i przez ZZ.Odpad medyczny nie musi jeść nie ma żadnych potrzeb niech zaciska zęby i d....ę i niech zapieprza jak wół dla idei bo przecież nie dla satysfakcji.Nikt nie szanuje nas ani naszej pracy a prawda jest taka że bez tych odpadów szpital nie wytrzyma kilku dni .GRATULACJE PANIE DYREKTORZE ŻYCZYMY SAMYCH SUKCESÓW PO TRUPACH DO CELU !!!!!!ALE POZA WYŻSZYM WYKSZTAŁCENIEM NALEŻAŁOBY. MIEĆ CHOCIAŻ PODSTAWOWE WYCHOWANIE.Za te 50 zł brutto prosze zakupić papier toaletowy dla ZZ bo po tych owocnych negocjacjach powinny mieć sraczkę chroniczną.

Miszkiewicz

Jest to mój pierwszy wpis pod artykułem, dlatego się podpisuję.Chętnie spotkam się oko w oko z moimi adwersarzami na argumenty,o ile mają odwagę.Do tego czasu nie życzę sobie wycierać sobie moją osobę gęby.Zawsze reprezentuję swoje stanowisko otwarcie, nie chowając się za pseudonimami.

Gdyby spojrzał w lustro/nie musi być duze/odszedłby natychmiast sam ,zanim ludzie go wyrzucą.

Do Gościa w rumieńcach !

SAME SUKCESY !
Skąd My to znamy ?

Dokonania dyrektora ICZMP (z przyzwoitości bez komentarza - oceńcie sami)

2014r
"Profesor Maciej Banach pracę w CZMP rozpoczął w piątek (28 lutego 2014). Jego głównym zadaniem jest wyprowadzenie Instytutu z długów, których suma sięga już 200 mln zł."

http://portalemedyczne.pl/830/6459/nowe-rzady-w-czmp-w-lodzi/

2017r
"Przy długu 320 mln zł, bo taki odziedziczyłem obejmując funkcję dyrektora w ICZMP, (24 października 2017"

http://www.rynekzdrowia.pl/Aparatura-i-wyposazenie/To-nie-nowoczesny-sprzet-a-wycena-procedur-jest-dzisiaj-problemem-szpitali,177702,5.html

Znawca Tematu

Bóg wystawia na próbę tych, których kocha.

OBSERWATOR z Metropolii !

To co się obecnie dzieje w Instytucie było do przewidzenia.
Nieprawdopodobne – ale partyjniactwo, kolesiostwo i niekompetencja tolerowana „pod swoich” w czasach Platformy Obywatelskiej stały się przepustką w okresie „dobrej zmiany” dla realizacji chorej ambicji zaistnienia w kardiologii (po dotkliwym niepowodzeniu na egzaminie specjalizacyjnym) i to na gruzach likwidowanych klinik ginekologiczno-położniczych, stanowiących do niedawna główny profil leczniczy Instytutu.
Nie ulega wątpliwości, że niedługo trzeba będzie czekać, kiedy metropolia łódzka upomni się o przywrócenie właściwego, wysokiego poziomu leczniczego swojego Instytutu, którym jeszcze nie tak dawno szczycono się w kraju i za granicą !

IMPACTFACTOR1000asłomazbutow

Zniszczył Położnictwo w ICZMP dla własnej pseudokariery. Dni są jednak policzone...

bezpartyjny!

No cóż, trochę prawdy by się należało.
Trzy lata temu Bartosz Arłukowicz mianował dyrektorem niekompetentnego i niedouczonego (nie zdał wtedy egzaminu specjalizacyjnego) funkcjonariusza PO – byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
I mamy efekty.
A będzie jeszcze gorzej – pomimo, że obecnie płynie na tratwie PiS-u, głosząc wszem i wobec o swoich nowych koneksjach i możliwościach w partii „dobrej zmiany”!
A to, że jest aroganckim bufonem…to wiadomo powszechnie!

,.Banach zmarnował szpital ,odeszli profesorowie zlikwidował oddziały.Teraz ludzie zaczną mówić....Brawo Związki Zawodowe.

załamek T

Dyrektor robi kawał dobrej roboty - chce dobrze - ale zeby zarządzac trzeba znac teren i jego specyfikę.....Miny i oazy.... rada starszego znajomego - poznac należy zycię i pracę na oddziałach.... trochę empatii i szacunku! szzególnie dla starszych pracowników i pacjentów!!do tego zobowiązuje nasze wykształcenie i tytuły..... sugeruję zadbać tez o swoj wizerunek - przy pierwszym kontakcie z sekretariatem doprowadziłbys swoimi znajomościami do zwolnienia tak niekompetentnej i niekulturalnej osoby jaka zasiada w sekretariacie

Może moi drodzy powinniśmy nie podpisywać nowych angaży????
Sytuacja jest rzeczywiście beznadziejna, nasze pensje są na pograniczu minimum i ruch że strony dyrektora był podyktowany wzrostem najniższego wynagrodzenia od 2018 co by i tak musiał dołożyć gdyż wielu z nas by nie osiągnęło wymaganej ustawowo kwoty minimalnej.
Cieszy nas że dyrektor tyle robi niby dla szpitala ale ludzie też mają prawo domagać się wyższych wynagrodzeń.
Pensja netto w wielu przypadkach wynosi o niewiele więcej niż 1500zl.
Ktoś pisał o układach, tylko ze ja cały czas widzę klike która się trzyma i siedzi sobie na ciepłych posadkach.
Pani naczelna to już zjawisko, brak kultury i poszanowania człowieka a ukłon i zarazem zapytanie, jakim trzeba być człowiekiem bez tożsamości żeby piastować takie stanowisko przez tyle lat i zgodzić się z każdym dyrektorem bez względu na opcje polityczną.
Każdy kto trochę już pracuje w szpitalu na pewno potrafi docenić ogromny kunszt odnajdywania się w różnych sytuacjach naszej drogiej pani naczelnej.
Wracając do tych niby podwyżek to powinno się mówić głośno ile po 10 letniem zamrożeniu naszych wynagrodzeń oferuje nam szanowany pan dyrektor.
Pozdrawiam wszystkich którzy już od wielu lat znoszą tą poniewierke i brak poszanowania

HAŃBA !!! WSTYD !!! DLA ZWIĄZKÓW ŻE USTĄPIŁY A DLA DYREKTORA ZA JAŁMUŻNĘ !!!

Pracownik

"Gratulacje" dla wspaniałych związków zawodowych. Tylko potraficie walczyć o pielęgniarki i lekarzy.
Wstyd. Jeszcze bardziej nie mogliście nas upokorzyć zgadzając się na 50 zł brutto. Związki zawodowe po otrzymaniu takiej propozycji powinny przerwać negocjacje i ogłosić strajk a pierwszym postulatem powinno być odwołanie całej dyrekcji tak jak było w piśmie do Ministerstwa.
Teraz dyrektor Banach i jego zastępca dyr Grocki będą chodzili z podniesionym czołem i dalej bezkarnie będą stosowali mobbing. Przez nich odeszło z Instytutu wielu wartościowych pracowników oraz pielęgniarek
i lekarzy .
Brawo PIS to 50 zł brutto to nie jest nawet waloryzacja pensji po 9 latach bez podwyżek.

Do Lekarza

Mając tak płytkie i ograniczone podejście do rzeczywistości nie powinno się podpisywać "lekarz". Albo jest to podszywanie się pod członka tej grupy zawodowej, albo należy żałować, że któryś z lekarzy rzeczywiście tak myśli.

Kiedy i kto dostał 50zł podwyżki? Może jakieś wysegregowane odpady medyczne, bo ja nie!!!

W iczmp największym standardem jest pani naczelna ze swoją świtą.

Brawo dla dyrektora!!!!! Odpady medyczne dostały podwyżke. 50 zł proponuje te pieniądze oddać głodującym.

Podwyżki dla tych co jej od kilkunastu lat nie dostali!!!

Ale lizusy ! znów podwyżki dostaną

antyTroler

A ile tu troli Związków Zawodowych hohoho

ANTYTROL

HE HE ! OJ SPORO TU TROLI DYREKTORA !

Gość z ICZMP

Prosimy nie wypowiadać się w imieniu pracowników! Jestem jednym z nich i nie zgadzam się z zarzutami wobec dyrektora M. Banacha. Uważam, że związki działają na swój pożytek, a nie pożytek pracowników, a tymbardziej szpitala, niestety. No i oczywiście prawda jest taka, że poprzednie rządy były im bardziej przychylne, więc stąd teraz to niezadowolenie, ale powtarzam -NIEZADOWOLENIE Związków, nie pracowników!

Nie ukrywam, że z zainteresowaniem przyglądam się tej dyskusji. Mam wrażenie, że te poniższe komentarze albo napisał Pan Zugaj albo Pani Miszkiewicz nie mogąc znieść, że ktoś może dyrektora dobrze oceniać. Warto byłoby przyjrzeć się pracy obu tych osób, które z mojej wiedzy właściwie od wielu lat nie robią nic, a Pani Miszkiewicz zastrasza zarówno przedstawicieli innych związków jak i lekarzy jeśli mówią lub robią coś innego niż to jest jej na rękę. Co do dyrektora, ja oceniam go pozytywnie. Jestem zwykłym pracownikiem tego instytutu od 9 lat, jak przyszłam tutaj pracować myślałam o prestiżu tego miejsca, o zdobywaniu doświadczenia w pracy z najcięższymi pacjentami. A zastałam zgliszcza, brak możliwości rozwoju i mobbing swojego byłego szefa (na szczęście już nie pracuje). Teraz widzę, że krok po kroku że wreszcie się to pozytywnie zmienia! A przedstawiciele Związków, zamiast wiecznie narzekać powinni zacząć realnie współpracować, bo teraz jest właśnie na to czas. Ale może ja jestem naiwna, może Związkom było wygodnie za Oszukowskiego czy Wilczyńskiego, którzy byli prawdziwymi bucami i którzy nic dla tego instytutu przez ostatnie 15 lat nie zrobili.

Jestem dlugoletnim pracownikiem i mam przyjemność pracować za tego, jak i poprzednich dyrektorów. Fakt, ostatnio odeszło wielu lekarzy, profesorów i nie tylko, ale są to tzw. ludzie z układu, którzy tylko wymieniali się stołkami, obdarowywali premiami, tytułami, zbijali ogromną kasę, przybijali piąteczki i jak pasożyty zniszczyli ICZMP, a jak już skończyły się możliwości, to opuścili szpital, by gdzie indziej szukać łatwych i dużych pieniędzy. Litości! Nareszcie ktoś się wziął za NICH! Ot tyle. (Czyżby w ZZ też coś /ktoś było /jest nie tak, jak powinno...?)

JEDNA Z WIELU

Jestem pracownicą ponad 30 lat na niskim szczeblu i takiego dyrektora to jeszcze nie widziałam,w całym szpitalu huczy jak to dyrektor powiedział że oprócz lekarzy i pielęgniarek pracuje''ODPAD MEDYCZNY''jak tak można powiedzieć,ale z drugiej strony cóż powiedział prawdę gdyż traktuje nas jak ''O.M''otóż żadnych podwyżek od wielu lat (11-12),po tej słynnej restrukturyzacji coraz więcej obowiązków,personel starzeje się bo młodzi za te pieniądze nie chcą tak ciężko pracować,a roboty coraz więcej,słyszymy że dla nas pieniędzy nie ma,kadra kierownicza stosuje mobing i zastraszanie.No ale czego spodziewać się po kimś kto w latach rządów PO był w ich szeregach ,a jak przyszedł PiS to natychmiast przefarbował się na PiS.

Na pewno prawda jest gdzies posrodku. Niemniej jednak pan Dyrektor jako osoba pelniaca funkcje zarzadzajaca powinien wyjsc bardziej do ludzi. Do swoich pracownikow.
Umowic sie z nim na rozmowe graniczy z cudem. Obwarowany jest sekretarkami, asystentkami, ktore w razie niewygodnych spraw, w ogole go do niego niedopuszczaja.
Mowienie dzien dobry takze nie kosztuje.
Poza tym pan Dyrektor robi ciecia, ale to w miejscach zupelnie absurdalnych. Trakt polaczeniowy pomiedzy dwoma budynkami jest zalewany przy byle wiekszej ulewie. Rodzice szczegolnie noworodkow w ciezkim stanie nie zdaja sobie sprawy, w jakich warunkach sa przewozone ich dzieci z budynku A do B.

Jarosław

Napewno jedni i drudzy mają rację. Ale tak żle w tej wspaniałej placówce ochrony zdrowia jeszcze nie było. Ludzie tu nie ma kto leczyć. Najwspanialsza kadra medyczna odeszła i nadal odchodzi. ZZ starajcie się ratowac to co z tego wspaniałego szpitala budowanego przez poprzedni sytem dla naczych matek jeszcze zostało. Szpital to nie tylo mury ale przede wszystkim LUDZIE.

Pracownik

Pracuję w ICZMP od ponad 10 lat. Wiele rzeczy, które robi obecny dyrektor można by rzeczywiście zrobić lepiej. Niemniej jednak robi na tyle dużo dobrego da instytutu, że bilans wychodzi wg mnie zdecydowanie na "plus". Osobiście nie podpisałbym się pod przedstawionym w artykule pismem. Najbardziej szanuję dyrektora za to, że trafiają do niego argumenty merytoryczne, na które poprzednia dyrekcja była głucha, nie wspominając już o tym, że doprowadziła (poprzednia ekipa) ICZMP do ruiny, z której obecnie jest z mozołem dźwigana.

Dobrze poinformowany

Znam trzech doskonałych lekarzy, pracujących w ICZMP. Zaznaczam, że nie są w związkach. Dwoje z nich już kilka miesięcy temu mówiło mi o tym, że Pan dyrektor swoimi decyzjami działa na szkodę pacjentów. Jeden z tych lekarzy powiedział, że jeśli dyrekcja nie zmieni swojego postępowania, poszuka innej placówki, niekoniecznie w Łodzi.

Ludzie opanujcie się!!
"Nie od razu Kraków zbudowano ,,!!!
Pierwszy Dyrektor który coś robi dla tego szpitala , sprawił , że ten szpital zaczyna wyglądać i funkcjonować!
Poprzedni dyrektorzy nie robili nic i szpital zatrzymał się przez nich w ciężkim PRL u!
Najlepiej krytykować !!!
Jedyny Dyrektor który myśli o szpitalu i go rozwija , a nie jest kolejnym dyrektorkiem pierdzi-stołkiem który myśli jak tu się nachapać i dorobić!!!

Typowe podejście ZZ, odwołać gościa, który wreszcie coś robi dla tego szpitala, dlaczego nie chcieli odwołać partaczy, którzy w poprzednich latach doprowadzili do ruiny 'Matkę Polkę'? A może dyrektor wreszcie ukrócił samowolę ZZ, którzy zawsze robili co chcieli? Jako jeden z pierwszych pracowników tego Pomnika nie mam co do tego żadnych wątpliwości!

Skoro dyrektor ma braki w kadrze, a zawziął się że nie będzie przyjmował ludzi pracujących w pewnym łódzkim prywatnym szpitalu, to jednak nadaje się tylko do odwołania! Gdzie tu dobro pacjenta?! I piszę to jako pacjent, który słyszał o powyższej patologicznej sytuacji z kilku niezależnych źródeł. Radio Łódź powinno się tym tematem zainteresować.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką