Logo Radio Łódź

Weekend, 7-8 października

Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

SOBOTA

Festiwal Sztuki Jabłka. Nowa propozycja kulturalna w Bełchatowie 

Wśród wydarzeń festiwalowych znalazły się wystawy, koncerty, pokazy performance i happeningi. Wydarzenia towarzyszyć będą mieszkańcom przez cztery dni.

- W trakcie festiwalu sztuka będzie się przewijać przez różne dziedziny życia - tłumaczy szefowa promocji bełchatowskiego magistratu, Katarzyna Źródelna. - Bardzo nam zależy, żeby pokazać wszechstronność wydarzeń, będzie ją widać m.in. w rozpiętości muzyki: będzie m.in. folk, jazz czy post punk. Poza muzyką będzie również obraz - zaplanowano m.in. spotkania performatywne i happeningi. Będzie też specjalne menu dedykowane gościom festiwalowym, w kilku restauracjach skosztować będzie można specjalnych potraw z jabłkiem w tle.
Festiwal rozpocznie się w piątek, 6 października, o godzinie 16.00 otwarciem instalacji multimedialnej EDEN. W sobotę na scenie Klubu Ekstraklasa wystąpi trio w składzie: Kacper Sokolik - perkusista, Dominik Kisiel - pianista oraz Piotr Szajrych – kontrabasista i basista. Z kolei w Gościńcu zagra znany z brytyjskiej sceny Tom James, a na „Jabłeczniku literackim” spotkają się bełchatowscy pisarze.

Sobota 7 października

15.00 „codaDADAnoc” – działania i performance (Pl. Narutowicza)

16.00 Pokaz prac studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK w Toruniu i Wydziału Animacji UA w Poznaniu (MCK)

17.00 Otwarcie wystawy prac Pracowni Obraski (Muzeum)

18.00 Bełchatowski jabłecznik literacki (Biblioteka)

18.00 Finał projektu „Poznaj, dotknij, uśmiechnij się” (Pl. Narutowicza)

19.00 „codaDADAnoc” – działania i performance (Pl. Narutowicza)

19.00 Koncert Ye!denaście (Gościniec)

19.30 Koncert Tom James (Gościniec)

20.00 „codaDADAnoc” – działania i performance (Pl. Narutowicza)

20.00 Koncert jazzowy Skolik, Kisiel, Szajrych TRIO (Ekstraklasa)

21.00 Jabłuszko pełne snów - dancing w klimacie hipstersko-nowoczesnym (Kubuś)

Szczegółowy program znajdziesz tutaj.

(Fot. Festiwal Sztuki Jabłka, plakat)

Różewicz Open Festiwal w Radomsku

W rodzinnym mieście braci Różewiczów, wybitnego poety i prozaika Tadeusza, reżysera i scenarzysty Stanisława oraz poety Janusza, trwa cykl imprez poświęcony ich twórczości.

Tegoroczna edycja festiwalu zaczyna się w środę 4 października i potrwa do 9 października. W jej ramach odbędą się spotkania teatralne, pokazy filmów, wystawy, koncerty i spotkania z artystami oraz ekspertami w dziedzinie dorobku braci Różewiczów.

Wśród 20 wydarzeń pokazane zostaną m.in. inscenizacja dramatów Tadeusza Różewicza - "Białego małżeństwa" w wykonaniu Teatru Narodowego w Warszawie, a także "Kup kota w worku. Work in progres" – spektakl przygotowany przez słuchaczy Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Wyświetlony zostanie też obraz Stanisława Różewicza założyciela "Samotność we dwoje" oraz dokument "Poeta emeritus" Andrzeja Sapiji, który ma przedstawić nieznane szerzej oblicze Tadeusza Różewicza.

Wśród zaproszonych gości pojawi się m.in. Joanna Lisiewicz, która opowie o swojej książce "Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza". Do debaty "Różewicz i aktorzy" na temat interpretacji aktorskich bohaterów dzieł Tadeusza Różewicza zaproszeni zostali: Maja Komorowska, Bogusław Kierc i Janusz Majcherek.

Radomski Różewicz Open Festiwal pojawi się też w przestrzeni miejskiej. Przy ulicy Bugaj, nieopodal szkoły, do której uczęszczali bracia Różewiczowie, odsłonięty zostanie mural poświęcony twórczości Tadeusza Różewicza. W programie znalazło się też miejsce dla wystaw i spektakli muzycznych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Koordynatorka tego wydarzenia - Krystyna Michalska - mówi, że obowiązkiem Radomska jest promowanie dorobku, pochodzących z tego miasta, braci. - Radomszczanie są bardzo dumni z tych trzech artystów. Pamiętamy o Januszu Różewiczu, który zginął a zapowiadał się świetnie jako młody poeta, o Stanisławie Różewiczu - reżyserze i oczywiście o Tadeuszu Różewiczu, dramaturgu.

07.10.2017 SOBOTA
Godz. 16.30. „Różewicz współczesny" (cz.I) Pokaz etiud reżyserskich studentów Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem prodziekan dr Marty Miłoszewskiej (sala kameralna).
W pierwszej części etiuda „Biankolina" na podstawie „Białego małżeństwa" Tadeusza Różewicza, w reżyserii i według scenariusza Kasi Minkowskiej (studentka II roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im.A. Zelwerowicza),
Wideo: Agata Rucińska
Scenografia: Joanna Gruszecka, Kasia Minkowska
Obsada: Weronika Humaj, Baśka Liberek, Weronika Nockowska.
Czas trwania: 25 minut

Godz. 17.00 -Tadeusz Różewicz. Powroty. Poezje i fragmenty prozy – reżyseria i wykonanie Grzegorz Gierak (70 min. Muzeum Regionalne)
Festiwal przenosi się do Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego. To tutaj Grzegorz Gierak zaprezentuje fragmenty utworów Tadeusza Różewicza, m.in." Z życiorysu", „Papuga", „Drzwi", „Powrót", „Pierwsza miłość", „Moja poezja", „Motyle", „Moje usta.".

Godz. 18.00. Rozstrzygnięcie IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. J. Różewicza oraz pokaz etiud aktorskich studentów Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem Olgi Sawickiej (sala taneczna – etiuda - 30 min).
Konkurs poetycki imienia najstarszego z braci to stały punkt programu Różewicz Open Festiwal. Cieszy się niesłabnącą popularnością. Na konkurs spływają wiersze z kraju i z najodleglejszych zakątków świata. Główną nagrodą jest wydanie tomiku poetyckiego. Wiersze oceniają: Bohdan Zadura, Dorota Koman i Ireneusz Kaczmarczyk.

Godz. 19.00. „Różewicz współczesny" (cz.II) - pokaz etiud reżyserskich studentów Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie pod kierunkiem prodziekan dr Marty Miłoszewskiej (sala kameralna).
Wracamy do sali kameralnej. Na koniec dnia jeszcze pokaz etiudy teatralnej „Śmierć w starych dekoracjach" na podstawie sztuki Tadeusza Różewicza, w reżyserii i scenografii Kamili Straszyńskiej (studentka II roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im.A. Zelwerowicza).
Muzyka: Justyna Straszyńska. Obsada: Mirosław Konarowski, Marcin Januszkiewicz, Justyna Ducka, Jakub Łopatka. Czas trwania: 25 min

Godz. 19.30. Kup kota w worku. Work in progress – spektakl dyplomowy słuchaczy Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich przy Polskim Ośrodku ASSITEJ reż. Mariusz Orski, wyk. Agata Darnowska, Grzegorz Mroziński, Adrian Rux, Michał Szpak (sala widowiskowa – 70 min)
Tadeusz Różewicz jakiego lubimy chyba najbardziej. Prześmiewczy, ironiczny, szyderczy czasem nawet. Na scenie spotykają się aktorzy i reżyser. Opowiadana historia jest pretekstem do tego, by zastanowić się nad kondycją współczesnej kultury, nad potrzebami estetycznymi człowieka. I czego w teatrze, ale i życiu, szuka współczesny człowiek?

Sprawdź cały program festiwalu

(Fot. Monika Gosławska)

30. ŁóPTA

Już po raz 30. w Łodzi odbędzie się Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich! Jak co roku, na początku października (tym razem będzie w dniach 6-8.10.2017) do Łódzkiego Domu Kultury przyjadą zespoły teatralne z całego województwa.

Ideą przeglądu jest konfrontowanie pracy teatralnej z jurorami, publicznością, twórcami oraz kształtowanie warsztatu i praktyki scenicznej poszczególnych grup. Od trzech lat Przegląd otworzył się również na zespoły teatralne z całej Polski. W ubiegłym roku gościliśmy grupy m.in. z Gdyni, Warszawy czy Wrocławia.

Uczniowie szkół średnich, studenci i dorośli będą mogły stanąć ze sobą w szranki, aby uzyskać tytuł „Najlepszego spektaklu teatru nieprofesjonalnego w województwie łódzkim”. Jednocześnie najlepsze przedstawienie może zostać nominowane do tegorocznych Łódzkich Spotkań Teatralnych i ruszyć w tourne po scenach w województwie łódzkim. W tym roku pula nagród wynosi 8.000 zł.

Dla uczestników są przewidziane warsztaty teatralne, które poprowadzi m.in. Tomasz Rodowicz (reżyser, muzyk, aktor, założyciel i dyrektor Teatru Chorea).

(Fot. mat. organizatora)

V Warszawski Festiwal Kultury bez Barier w Muzeum Pałac Herbsta

W ramach V Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier, organizowanego przez Fundację Kultury bez Barier, Miasto Stołeczne Warszawa oraz instytucje kultury
z Warszawy i innych miast, w Muzeum Pałac Herbsta odbędzie się seans filmowy oraz warsztaty powstałe z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących.

Pokaz dla osób niewidomych i niedowidzących filmu fabularnego „Powidoki”

7 października, sobota, godz. 14.00–16.00

Bohaterem ostatniego filmu Andrzeja Wajdy pt. „Powidoki” jest Władysław Strzemiński – malarz, teoretyk sztuki, pedagog, pionier konstruktywistycznej awangardy lat 20. i 30. XX wieku. Związany z Łodzią – m.in. współtworzył Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej udostępnioną publiczności w Muzeum Sztuki w Łodzi w 1931 roku (wówczas Miejskie Muzeum Historii i Sztuki im. Juliana i Kazimierza Bartoszewiczów). W filmie poruszonych zostało kilka problemów m.in.: relacja władzy i sztuki, wierność swoim poglądom i cena jaką trzeba niekiedy za nią zapłacić, wolność artystyczna, związek między poświęceniem się sztuce a życiem prywatnym.
„Powidoki”, 2016, reż. Andrzej Wajda, 98 min., NW, AD: Fundacja Kultury bez Barier

Liczba miejsc ograniczona
Obowiązują zapisy: edu.herbst@msl.org.pl; tel.: 42 674 96 98 w. 35
Wstęp bezpłatny dla osób z dysfunkcją wzroku

Śniadanie Awangardowe

7 października, godz. 11-13, Klub Lokal w Pasażu Schillera
Tym razem tematem będzie: LITERA/PLAKAT

Jak długa jest tradycja projektowania typograficznego w sztuce plakatu ? Gdzie powstała koncepcja litery jako ważnego elementu kompozycyjnego i informacyjnego ? Kiedy typografia awansowała do rangi sztuki ? Jaki jest komunikat z Miasta Łodzi ?

Tajemnice zdradzą: Jakub Stępien Hakobo, Mariusz Knorowski, Ewa Bloom Kwiatkowska i Sławomir Kosmynka.

Spotkanie poprowadzi dziennikarka Radia Łódź - Agata Gwizdała

Jakub Stępień aka Hakobo

(ur. 1976) należy do 50 najważniejszych obecnie plakacistów na świecie (według Johna Fostera, autora książki New Masters of Poster Design: Poster Design for the Next Century). Doskonale czuje się również w identyfikacji wizualnej, działaniach na pograniczu sztuki i dizajnu, w modzie i ogólnie – grafice użytkowej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi m.in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Zamek Ujazdowski, Galerią Design – BWA Wrocław, Tate Britain. Wśród jego klientów znajdują się: Pogo, Festiwal Łódź Design, Wyborowa, TVP i inni. W swoich realizacjach prezentuje charakterystyczny styl, inspirowany zarówno tradycyjnym graficznym rzemiosłem, jak i kulturą ulicy. Zbiór jego prac obejmuje zarówno zdyscyplinowane, proste układy, jak również realizacje wynikające z fascynacji kamuflażem, graficznym noizem i estetyką nadmiaru.
Mariusz Knorowski

Knorowski Mariusz,

ur. 25.09.1956 – magister historii sztuki, absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, historyk i krytyk sztuki, kurator. W 1975 ukończył II LO im. St. Wyspiańskiego w Pabianicach, w latach 1977-1983 studiował historię sztuki w KUL, uzyskując tytuł magistra w 1986 na podstawie pracy Orientalizm w malarstwie polskim 2 poł. XIX w. Motywy egzotyczne i orientalne (promotor prof. dr hab. Andrzej Ryszkiewicz). W przeszłości, a także obecnie związany zawodowo z Muzeum Plakatu w Wilanowie, 1985-1989, 1991-1997, 2014-; stanowiska kolejno: asystent, adiunkt, kustosz, kurator. W latach 1998-2013 zatrudniony w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: koordynator programów międzynarodowych, (1998-2000), w latach 2001-2013 na stanowisku dyrektora ds. artystycznych. Pełni rozliczne funkcje w instytucjach kultury: w latach 1993-1998 v-ce Prezes Zarządu Fundacji Sztuki Plakatu; 2007-2014 Prezes Zarządu Fundacji im. J. Brandta, 1994-1996, 2014~ członek Komitetu Organizacyjnego i Rady Programowej Międzynarodowego Biennale Plakatu, komisarz wystaw głównych Biennale: 1994 i 1996; od 2015 członek rady programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Był członkiem Komisji Stypendialnej MKiS i MKiDN w latach 2001-2005 i 2012-2013; od 2012 pełnomocnik MKiDN ds. budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, w 2014 członek Kapituły Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, od 2013 członek AICA.

Ewa Bloom Kwiatkowska

Twórczość w zakresie malarstwa, scenografii, sztuki wideo, instalacji.Tworzy wielopoziomowe realizacje o charakterze transmedialnym. Najnowsze prace: PUNCTUM/ świadomość wzrokowa’2013 , KOBRO Identyfikacja / Auto da fe’ z 2015 roku oraz transmedialny projekt Gdziekolwiek jesteś Claire B’ 2016 , są rodzajem ekspery-mentu performatywnego, w którym artystka konfrontuje ideę sztuki z presją idei społeczno-politycznych i autobiografią. Prace w zbiorach : Sammlung Hoffmann Kollektion w Berlinie, Die Bildwechsel-Archive Video-museum w Hamburgu ( Archiwum Sztuki Kobiet ) .

Sławomir Kosmynka

Działalność w zakresie grafiki, fotografii, grafiki projektowej i typografii. Twórca akcji interwencyjnych w bunkrach w Międzyrzeczu i szablonów graffiti. W swoim dorobku projektowym posiada projekty i realizacje graficzne książek, serii wydawniczych, szablonów, plakatów, folderów, magazynów, wydawnictw prasowych, teatralnych i muzycznych. Najnowsza seria plakatów - Plakaty Nowego powstała we współpracy z Teatrem Nowym im K.Dejmka w Łodzi.
Plakaty w zbiorach m.in: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Galerii Plakatu w Krakowie / Krzysztof Dydo’s Poster Collection, BWA w Katowicach; Smith Poster Gallery London, UK; Fort Collins University Texas, USA; Ogaki City Art Museum, Japan; Lahti Poster Museum, Finland; Tokyo Poster Museum, Japan; Stadt Galerie Osnabruck, Germany; OX Gallery, Berlin; Galerii Noumen, Stichting Nederlands Archief Grafisch Ontwerpers (NAGO), Utrecht, Holland; Marmara University Fine Arts Faculty, Istambul, Turkey; Archiwum Teatru Nowego w Łodzi; Archiwum Teatru Ateneum w Warszawie; Archiwum Teatru Ochoty w Warszawie, Archiwum Teatru Studyjnego w Łodzi; Archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi, Archiwum Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu; w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Śniadania Awangardowe to - wpisująca się w obchody Stulecia Awangardy - cykliczna inicjatywa Wydziału Kultury UMŁ, która raz w miesiącu gromadzi przedstawicieli wybranych dziedzin świata sztuki i kultury, mając formę luźnej dyskusji zaproszonych gości. Punktem wyjścia jest tradycja i dziedzictwo awangardy. W styczniu odbyło się I Śniadanie Awangardowe poświęcone głównie Katarzynie Kobro oraz Władysławowi Strzemińskiemu z udziałem m.in. prof. Stanisława Fijałkowskiego, prof. Józefa Robakowskiego i Iwony Siekierzyńskiej. Tematem wyjściowym II Śniadania Awangardowego była muzyka: o tradycji awangardy w tej sztuce, ale też nowych drogach rozwoju rozmawiali Michał Urbaniak, Piotr Trzaskalski, Marcin Stańczyk, Marek Kądziela oraz twórca nurtu unizmu w muzyce inspirowanego teoriami Władysława Strzemińskiego, prof. Zygmunt Krauze.
Podczas III Śniadania o skomplikowanych związkach fantastyki z awangardą rozmawiali: Joanna Karpowicz, Wojciech Siudmak, Andrzej Sapkowski, Tomasz Bagiński oraz Maciej Parowski. IV Śniadanie poświęcone było kobietom. W spotkaniu wzięły udział: Anda Rottenberg, Ewa Partum, Ifi Ude, Chi Chi Ude. V Śniadanie Awangardowe dedykowane było Teatrowi. W dyskusji uczestniczyli: Anna Augustynowicz, Adam Orzechowski, Tomasz Rodowicz. Tematem szóstego - wrześniowego - spotkania była fotografia. W dyskusji wzięli udział: Andrzej Świetlik, Andrzej Różycki, Marcelo Zammenhoff.

Podczas VII Śniadania Awangardowego rozmawialiśmy m.in z kuratorkami Muzeum Sztuki w Łodzi na temat związków awangardy z I wojną światową. Spotkania, transmitowane na żywo przez Radio Łódź, odbywają się w klubie Lokal w Pasażu Schillera. Ich organizatorami są: Miasto Łódź, Klub Lokal oraz Radio Łódź.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Narodowe Centrum Kultury Filmowej zaprasza na plan filmowy

Narodowe Centrum Kultury Filmowej, EC1, wejście główne do Planetarium EC1 od strony ul. Wojciecha Jerzego Hasa.

Na początku września pięć grup licealistów, studentów i gimnazjalistów obejrzała pięć wybitnych polskich filmów fabularnych: "Faraon", "Kingsajz", "Matka Joanna od aniołów", "Poszukiwany, poszukiwana" oraz "Wielki Szu". Tydzień później przeprowadziliśmy analizę i wymyśliliśmy dodatkową scenę, której w oryginale nie było. Na następnym spotkaniu przełożyliśmy zarysy nowych scen na język scenariusza i opracowaliśmy dialogi. A teraz najbardziej wyczekiwany moment.

Sobota 7.10.2017, niedziela 8.10.2017, w godz. od 8:00 do 14:00; przerwę w zdjęciach zaplanowano na godz. 15:00, co daje możliwość porozmawiania z uczestnikami wydarzenia oraz z ekipą, która opiekuje się projektem.

O tym etapie „Historii Przyszłości”
Scenariusze już są, storyboardy rozrysowane. Z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu wcielamy w życie pomysł na scenę. Poznajemy tajniki oświetlenia, planujemy ruch aktorów i obmyślamy, jak mają zagrać. A wszystko to pod czujnym okiem zawodowców: reżysera, operatora, dźwiękowca, oświetleniowców i scenografa. Na początku września pięć grup licealistów, studentów i gimnazjalistów obejrzała pięć wybitnych polskich filmów fabularnych: "Faraon", "Kingsajz", "Matka Joanna od aniołów", "Poszukiwany, poszukiwana" oraz "Wielki Szu". Tydzień później przeprowadziliśmy analizę i wymyśliliśmy dodatkową scenę, której w oryginale nie było. Na następnym spotkaniu przełożyliśmy zarysy nowych scen na język scenariusza i opracowaliśmy dialogi.
Teraz wkraczamy na plan, gdzie spotkamy się m.in. z:
Karolem Kubiakiem, absolwentem montażu filmowego w PWSFTviT, autorem montażu filmów dokumentalnych i fabularnych, form telewizyjnych i reklamowych oraz zwiastunów filmowych (m.in. do filmu "Powidoki" Andrzeja Wajdy czy "Gwiazdy" Jana Kidawy-Błońskiego).
Katarzyną Szczerbą, reżyserka dźwięku, która na swoim koncie ma ponad 100 projektów, m.in. "Obiekt" (reż. Paulina Skibińska) ,"Figura" (reż. Katarzyna Gondek), "Wszystkie nieprzespane noce" (reż. Michał Marczak) czy "Komunia" (reż. Anna Zamecka). Absolwentka Berlinale Talents 2017. Ukończyła akustykę i filmoznawstwo na UAM w Poznaniu.
Anielą Gabryel, która jest doktorantką Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jej krótkometrażowy film dokumentalny „Lecieć-nie lecieć” otrzymał Grand Prix na festiwalu filmowym "Vienna Independent Shorts" w Wiedniu, nagrodę specjalną Artura Liebharta oraz jest na liście Top European Shorts of 2014. W 2016 r jej film "Kiedy ten wiatr ustanie" otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Studenckich na jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie - IDFA w Amsterdamie.
Oleksandrem Pozdnyakovem, który jest fotografem i operatorem filmowym. Studiuje na Wydziale Operatorskim łódzkiej Szkoły Filmowej. W 2016 roku ukończył pierwszy kurs “Zaawansowanej sztuki operatorskiej” w Global Cinematography Institute, Los Angeles, California. Posiada doświadczenie w realizacji krótkich, ćwiczeniowych form filmowych, co jest szczególnie cenne w kontekście przedmiotowych warsztatów.
Agatą Golańską, producentką, która łączy więc kompetencje praktyczne nabyte przy sprawowaniu funkcji producenta przy licznych produkcjach filmowych z doświadczeniem pedagogicznym, które uzyskała pracując jako asystent w Szkole Filmowej w Łodzi. W 2014 r. film “Trzy kobiety” produkowany przez Agatę Golańską zdobył nagrodę na festiwalu Docs Against Gravity Film Festival.

Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut sztuki Filmowej

Niedziela

Motion Trio i Sinfonietta charytatywnie dla #17milionów

08.10.2017 godz. 17:00

Gmach Filharmonii Łódzkiej ul. Narutowicza 20/22
Cena biletu 30 zł

Fundacja „Kolorowy Świat” z okazji Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego – MPD organizuje w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej Koncert Charytatywny #17milionów. Podczas koncertu wystąpi Motion Trio, Młodzieżowa Orkiestra Regionu Łódzkiego „Sinfonietta” pod dyrekcją Wojciecha Pławnera oraz wokalistka Marta Majek.
Motion Trio – w składzie Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn, to polskie trio akordeonowe, współpracujące z Michaelem Nymanem, Wojciechem Kilarem, Krzysztofem Pendereckim, Janem A.P. Kaczmarkiem, Leszkiem Możdżerem, Michałem Urbaniakiem, Tomaszem Stańko, Bobbym McFerrinem, czy Joe Zawinulem. Motion Trio wystąpiło w czterdziestu krajach świata na wszystkich kontynentach, na największych salach koncertowych. Dwanaście albumów wydanych do tej pory przez Motion Trio zdobyło szerokie uznanie, zbierając pochwały i nagrody zarówno krytyków muzyki jazzowej jak i klasycznej.

Młodzieżowa Orkiestra Regionu Łódzkiego „Sinfonietta”- pod dyrekcją Wojciecha Pławnera, laureata wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych i dyrygenckich, który koncertował w Niemczech, Holandii, Austrii, Chorwacji, na Malcie oraz w Japonii.

Fundacja w październiku tego roku po raz trzeci poprowadzi Kampanię #17milionów, zwiększając tym samym świadomość społeczeństwa na temat codzienności osób dotkniętych MPD, których na świecie jest aż 17 milionów. (MPD to zespół przewlekłych zaburzeń neurologicznych wynikających z trwałego uszkodzenia mózgu). Koncert Charytatywny #17milionów w Gmachu Filharmonii Łódzkiej będzie wyjątkowym wydarzeniem dla podopiecznych Fundacji i ich rodzin, muzycznym wyrazem solidarności ze wszystkimi osobami dotkniętymi MPD.

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl

VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Słowo i Muzyka u Jezuitów

VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Słowo i Muzyka u Jezuitów” to kolejna edycja muzycznych spotkań w tak ważnym dla Łodzi i rozpoznawalnym miejscu, jakim jest kościół OO. Jezuitów. Świątynia ta poprzez swój wyjątkowy klimat i znakomitą akustykę sprzyja realizacjom różnych gatunków muzycznych, zarówno utworów solowych, jak i kameralnych, symfonicznych, chóralnych aż do oratoryjnych. Kilkuletnia tradycja Festiwalu daje melomanom możliwość zapoznawania się z muzyką wielu epok i kultur, wykonywaną przez znakomitych artystów krajowych i zagranicznych. Należy również pamiętać o obecnych niemal w każdej edycji prawykonaniach utworów łódzkich kompozytorów. Festiwal „Słowo i Muzyka u Jezuitów” stał się także przestrzenią, w której regularnie mogą prezentować swoje kreacje artystyczne uczniowie i pedagodzy łódzkich szkół muzycznych.

Tegoroczną edycję Festiwalu zainauguruje koncert kameralny, podczas którego zostaniemy przeniesieni w świat liryki wokalnej oraz muzyki organowej od XVIII do XXI w. za sprawą znakomitych artystów z Katowic: sopranistki Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej i światowej sławy organisty i improwizatora Juliana Gembalskiego (8.10). W kolejnym koncercie będziemy mogli posłuchać utworów organowych w wykonaniu kompozytora i organisty Dariusza Przybylskiego z Warszawy, a także kompozycji kameralnych prezentowanych przez łódzkich kameralistów: skrzypka Tomasza Króla, gitarzystę Pawła Stępnika i akordeonistę Zbigniewa Ignaczewskiego (15.10). Trzeci koncert wypełni muzyka wokalna, fletowa, klawesynowa i organowa. Zaprezentują ją: baryton Hubert Niewiadomski z Krakowa, flecistka Ewelina Zawiślak oraz klawesynistka i organistka Ewa Rzetecka-Niewiadomska z Łodzi (22.10). W kolejnym koncercie zabrzmi muzyka chóralna w wykonaniu Chóru Mieszanego Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi pod dyrekcją Anny Kamerys, natomiast utwory Jana Sebastiana Bacha i francuską muzyka organową z czasów Rewolucji zagra Andrzej Siekierski z Paryża (5.11). Przedostatni koncert wypełnią utwory wokalno-instrumentalne i orkiestrowe, które wykona sopranistka Vera Schoenenberg z Mozarteum w Salzburgu, oraz łódzcy muzycy: pianistka Patrycja Chałupnik i Orkiestra Kameralna „ARTE POSITIVA” pod dyrekcją Kamila Chałupnika (12.11). W Koncercie finałowym Festiwalu wystąpi związana z łódzką Akademią muzyczną im. G. i K. Bacewiczów Orkiestra Smyczkowa „PRIMUZ”, którą poprowadzi znakomity skrzypek Łukasz Błaszczyk. Wszystkie koncerty poprowadzi i ubogaci słowem o muzyce znany dziennikarz, recenzent i prelegent Janusz Janyst.

8 października 2017 r. (niedziela) godz. 18:45 – INAUGURACYJNY KONCERT KAMERALNY

WYKONAWCY:
Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran
Julian Gembalski – organy

PROGRAM KONCERTU:
Johann Christian Rinck (1770-1846) • Konzertstück Es-dur op. 33 • Preludium chorałowe „Freu’dich sehr, o meine Seele”
Vinzenzo Bellini (1801-1835) • Salve Regina
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) • „Jerusalem, Jerusalem” z oratorium „Paulus”
Franz Liszt (1811-1889) • Preludium i fuga „B-A-C-H”
Krzysztof Grzeszczak (1965) • Ave Regina caelorum (prawykonanie)
Julian Gembalski (1950) • Adagio i Scherzo (improwizacja)
Marian Sawa (1937-2005) • Adoramus Te
Michał Lorenc (1955) • Ave Maria
Julian Gembalski (1950) • Benedicamus Domine (improwizacja na koniec dnia)

Program Festiwalu

 

×
Dwie osoby zostały poszkodowane w wyniku zderzenia samochodu osobowego z tramwajem, do którego doszło na ul. Dąbrowskiego przy Gojawiczyńskiej w Łodzi. Tramwaje linii 2 i 4 są w tej chwili kierowane na krańcówkę przy ul. Niższej | Siatkarki ŁKS-u Commercecon Łódź pokonały w Sport Arenie DPD Legionovię Legionowo 3:0. MVP meczu została wybrana Marta Wójcik | Agnieszka Radwańska zakończyła karierę! Polka poinformowała o swojej decyzji na Facebooku | Do bełchatowskiego szpitala trafił pijany dwulatek. Dziecko miało we krwi 1,8 promila | W czwartek Komitet Polityczny PiS zatwierdzi kandydatury na marszałków sejmików województw | CBA weszło do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego | Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie musiała unieważnić przetarg na budowę drogi S14 pomiędzy łódzkim Teofilowem a miejscowością Słowik | Przez dwa tygodnie studenci będą oddawać krew i wpisywać się na listę dawców szpiku. Na Uniwersytecie Łódzkim rozpoczyna się 33. Wampiriada | W Paryżu zainaugurowano festiwal filmu polskiego. Organizatorem imprezy, odbywającej się już po raz jedenasty, jest Instytut Polski działający w stolicy Francji. Festiwal potrwa do 18 listopada | Dziś przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Eksperci alarmują, że mamy do czynienia z epidemią - w Polsce choruje na cukrzycę 3 mln osób, z czego pół miliona nie jest świadomych choroby
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką