Logo Radio Łódź

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w regionie łódzkim. Specjalne audycje w Radiu Łódź

1200 wydarzeń, 16 województw i ćwierć miliona odwiedzających - 9 września w całej Polsce startują Europejskie Dni Dziedzictwa 2017. Wiele wydarzeń odbędzie się także w regionie łódzkim, gdzie w obchody zaangażowało się 31 instytucji kultury z 24 miejscowości. Opowiemy o tym w specjalnych audycjach.

W tym roku tematem szczególnej jubileuszowej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa jest „krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Ta myśl przewodnia koresponduje z kampanią społeczną „Krajobraz mojego miasta” Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tegorocznej edycji w całej Polsce odbędzie się 1200 wydarzeń edukacyjnych zachęcających do poznawania dziedzictwa.

Co roku Europejskie Dni Dziedzictwa to wspaniała okazja do bliższego poznawania lokalnego dziedzictwa. - W tej edycji kładziemy szczególny nacisk na związki krajobrazu i dziedzictwa, tym samym przybliżając ideę kampanii społecznej Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Krajobraz mojego miasta”. Poprzez imprezy edukacyjne pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa chcemy uświadamiać, jak ważne jest dziedzictwo dla naszej tożsamości oraz jak wpływa ono na otaczający nas krajobraz kulturowy – wyjaśnia prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Kampania społeczna „Krajobraz mojego miasta” prowadzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i MKiDN to projekt zachęcający do wprowadzania zmian w przestrzeni polskich miast. Jego celem jest kształtowanie odpowiedzialnej i aktywnej postawy w dbałości o wspólną przestrzeń miejską. Centralnym punktem kampanii jest film, który diagnozuje najpowszechniejsze problemy polskich miast i pokazuje, jak sobie z nimi radzić, a więc jak efektywnie ograniczać reklamowy chaos, dbać o miejską zieleń, w tym zabytkową, czy jak chronić dziedzictwo oraz miejsca pamięci. Tegoroczna edycja EDD realizuje idee kampanii dzięki przybliżaniu mieszkańcom polskich miast i miejscowości wartości lokalnego dziedzictwa i jego związków z krajobrazem.

Ogólnopolska inauguracja 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 9 września. To wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, której początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach EDD jest bezpłatny. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Plan wydarzeń w regionie łódzkim

ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI

Dwór Zachertów w Nakielnicy
10.09.2017, godz. 16.00
Święto Pieczonego Ziemniaka w dworze w Nakielnicy
Na terenie dworu rodziny Zachertów z 1 poł. XIX w. w Nakielnicy odbędzie się rodzinne święto pieczonego ziemniaka. Zapomniane zwyczaje i tradycje przybliży gawęda właścicielki dworu – Elżbiety Pułaczewskiej. W programie także: koncert skrzypcowy rodzeństwa Anny i Tymoteusza Pietrzaków, ognisko, zabawy i konkursy.

BEŁCHATÓW

Muzeum Regionalne w Bełchatowie, ul. Rodziny Hellwigów 11
17.09.2017, godz. 10.00-14.00
Podróż historyczna szlakiem umocnień wojskowych okolic Bełchatowa
Miłośnicy historii wojskowości będą mogli zwiedzić wystawę „Śladami wojny. Technika w służbie boga wojny – bagnety” (godz. 10) w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, a także wziąć udział w wycieczce szlakiem umocnień wojskowych z okresu drugiej wojny światowej w okolicach Bełchatowa (godz. 10.30). Transport zapewnia Organizator. Liczba miejsc ograniczona (rezerwacje). 

BRZEZINY

Muzeum Regionalne w Brzezinach, ul. Piłsudskiego 49
10.09.2017, godz. 17.00
Krajobraz Podwórek miasta krawców
Już od godz. 8 na podwórkach brzezińskich kamienic, które powstały na przełomie XIX i XX w. w związku z rozwojem Miasta Krawców, jak za dawnych lat będzie można posłuchać kataryniarza i kapeli podwórkowej. O godz. 17 na dziedzińcu Muzeum Regionalnego rozpocznie się impreza główna. W programie: wernisaż wystawy „Historia ZPO Damina”, koncert i zabawa taneczna.

GŁOWNO

Miejski Ośrodek Kultury w Głownie, ul. Kopernika 45
09.09.2017, godz. 10.00
Cztery Pory Roku
Uroczyste otwarcie wystawy „Cztery pory roku” prezentującej malarstwo Zofii Bogutczak podczas 10. edycji Artystycznych Spotkań Seniorów „Czar Jesieni”.

KUTNO

Park Wiosny Ludów w Kutnie, Kutno i tereny ościenne
16-17.09.2017
Szlakami 37 pułku – bzura ’39
16 września odbędzie się otwarta gra miejska poświęcona 37. Łęczyckiemu Pułkowi Piechoty im. Ks. Józefa Poniatowskiego (37 pp). 17 września o godz. 10 w Parku Wiosny Ludów rozpoczną się obchody 78. rocznicy bitwy nad Bzurą. W programie także wycieczka objazdowa szlakiem walk (zapisy).

ŁĘCZYCA

Dom Kultury w Łęczycy, al. Jana Pawła II 11
17.09.2017, godz. 10.00
Łęczyca w barwach jesieni
Wydarzenie cykliczne, które w tym roku odbędzie się po raz 39. W programie: kiermasze sztuki ludowej i rękodzieła, koncerty zespołów folklorystycznych, koncerty gwiazd, a także teatr uliczny, prezentacja kuchni regionalnej, wystawy sztuki profesjonalnej i konkursy dla publiczności.

Park Kulturowy Wietrzychowice
10.09.2017, godz. 09.00
Wycieczka do Parku Kulturowego Wietrzychowice
Na terenie parku odbędzie się festyn archeologiczny „Wehikuł czasu”. Wszyscy uczestnicy, oprócz zapoznania się z tzw. „polskimi piramidami”, będą mogli na zaaranżowanych stanowiskach przyjrzeć się życiu człowieka z epoki kamiennej oraz spróbować swoich sił w wytwarzaniu narzędzi, ozdób lub tkanin (zapisy). Wyjazd spod siedziby muzeum.

ŁOWICZ

Skansen w Maurzycach, gmina Zduny
09.09.2017, godz. 12.00-17.00
Wieś mazowiecka – wieś łowicka – sacrum i profanum
Warsztaty i pokazy prowadzone przez rzeźbiarzy z regionu łowickiego wykonujących figury o tematyce sakralnej i świeckiej oraz warsztaty rodzinne „Budujemy łowicką chałupę”. W programie także: spotkanie z Jackiem A. Wiśniewskim – autorem książki „Kościoły drewniane Mazowsza", wystawa makiet i fotografii zabytkowych świątyń katolickich z terenu Mazowsza, wystawa replik kapliczek i krzyży „Na rozstaju dróg” wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Popowie.

ŁÓDŹ

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 83
09-10.09.2017, godz. 10.00-20.00
16-17.09.2017, godz. 10.00-20.00
Nie ma dzieci, są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka
W tym roku mija 75 lat od Wielkiej Szpery – wywiezienia z łódzkiego getta wszystkich dzieci poniżej 10. roku życia do hitlerowskich obozów zagłady. Obecnie, mimo powołania wielu międzynarodowych instytucji mających chronić najmłodszych, nieustannie łamane są ich prawa. Kurator wystawy Artur Chrzanowski zaprosił do prezentacji prac młode artystki – studentki i niedawne absolwentki Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Wystawa składa się z dwóch części: edukacyjnej i artystycznych interpretacji wybranych praw dziecka.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, pl. Wolności 14
15-17.09.2017
Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy...
Wernisaż wystawy czasowej „Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy..." prezentującej bogatą przedwojenną kolekcję pozaeuropejską łódzkiego muzeum, zagrabioną przez Niemców podczas drugiej wojny światowej i szczęśliwie odzyskaną w czasach powojennych. Otwarciu towarzyszyć będzie koncert bębnów afrykańskich (15.09. godz.12). W programie także warsztaty grania na bębnach djembe prowadzone przez Centrum Rytmu City Bum Bum (16.09. godz.12) oraz warsztaty tworzenia masek etnicznych prowadzone przez Fundację Etnoinspiracje (17.09. godz.11.30).

Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1
17.09.2017, godz. 12.00
Scheiblerowie – kreatorzy łódzkiego krajobrazu
Spotkanie – okazja do bliższego poznania Łodzi, w której swoje imperium budował Karol Wilhelm I Scheibler. Dowiemy się także, jak zmieniał się miejski krajobraz w związku z rozwojem Scheiblerowskiego przedsiębiorstwa i gdzie odnaleźć ślady tych zmian w pejzażu współczesnej Łodzi.

Stary Rynek
16.09.2017, godz. 11.00
Dziedzictwo rodziny Poznańskich w krajobrazie miejskim Łodzi
Spacer śladami dziedzictwa materialnego, które pozostało w przestrzeni miejskiej Łodzi po okresie aktywnej działalności rodziny Poznańskich. Zbiórka: Stary Rynek.

OPOCZNO

Miejski Dom Kultury w Opocznie, ul. Biernackiego 4
09.09.2017, godz. 09.00 10.09.2017, godz. 10.00
Tańczące krajobrazy
Wyjazdowy plener fotograficzny. Motywem przewodnim będą opoczyńskie krajobrazy. W sesji jako modele wezmą udział tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Tramblanka. Na zakończenie pierwszego dnia odbędzie się projekcja filmów z cyklu „Opoczno miasto nieznane". Drugiego dnia – fotografowanie miasta i okolic. Plener zakończy prezentacja wykonanych zdjęć. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Muzeum Regionalne w Opocznie, pl. Zamkowy 1
16.09.2017, godz. 17.00
Festiwal Opoczno Folk Attack IV. Źródła
Miłośnicy talentu ostatnich wiejskich grajków oraz dokonań młodych muzyków, próbujących zachować ludową kulturę muzyczną, nie powinni przegapić IV edycji Festiwalu Opoczno Folk Attack. Powrót do źródeł zapewni koncert Kapeli Kosylaków (godz.17), zespołu Legend of Kazimierz (godz.18) i Tęgich Chłopów (godz.19).

OZORKÓW

Izba Historii Miasta Ozorkowa, ul. Wigury 14
16-17.09.2017, godz. 10.00-14.00
Krajobraz sentymentalny
Wystawa malarstwa i fotografii Jana Cholewczyńskiego – inowrocławianina, który osiedlił się w Ozorkowie. W twórczości artysty dominują krajobrazy sentymentalne związane z licznymi podróżami po świecie, a także z miejscem zamieszkania. Do szczególnych upodobań twórcy należą pejzaże z motywem wschodów i zachodów słońca.

OŻARÓW

Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, 98-345 Mokrsko
17.09.2017, godz. 17.00
Recital pianistyczny Marka Cebuli
We wnętrzach zabytkowego modrzewiowego dworu w Ożarowie odbędzie się recital młodego pianisty Marka Cebuli. Usłyszymy m.in. Scherzo h-moll – Fryderyka Chopina, Sonatę D-dur Ludwiga van Beethovena (nazywaną Pastoralną).

PABIANICE

Muzeum Miasta Pabianic, Stary Rynek 1/2
16.09.2017, godz. 12.00-17.00
17.09.2017, godz. 14.00-18.00
Pejzaże Pabianic
„Pabianice na planach i mapach”, a także „Pabianice wczoraj i dzisiaj” to tylko niektóre z wystaw udostępnionych bezpłatnie zwiedzającym w Muzeum Miasta Pabianic (16.09. godz.12-17; 17.09. godz.14-18). W niedzielę 17 września odbędzie się otwarcie wystawy „Moje miasto – Monika Kubiaczyk-Cygan” (godz.14). Tego samego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach drukarskich na małej profesjonalnej prasie do grafiki (godz.14.30-18), a także w grze terenowej „Spotkanie z historią Pabianic” (godz.14.30).

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim, pl. Zamkowy 4
09.09.2017, godz. 11.00
16.09.2017, godz. 11.00
Inscenizacja legend piotrkowskich

800-letnią historię Piotrkowa Trybunalskiego (od mitycznych początków, poprzez wydarzenia utrwalone w ustnych przekazach oraz spisane na kartach dziejów grodu) przybliżą inscenizacje legend piotrkowskich połączone z warsztatami edukacyjnymi (9 oraz 16.09. godz.11). Ponadto w dniach 9-10 oraz 16-17 września (godz.10-17) będzie można bezpłatnie zwiedzić Zamek Królewski Zygmunta I Starego, w tym m.in. wystawę czasową „Tradycje polskiego parlamentaryzmu”.

RADOMSKO

Miejski Dom Kultury w Radomsku, ul. Brzeźnicka 5
09.09.2017, godz. 17.00
10.09.2017, godz. 10.00-14.00, 16.00, 17.00
16.09.2017, godz. 17.00, 18.30
17.09.2017, godz. 16.00, 17.00
Tygiel Kulturowy w Radomsku
– Dni Kultury Romskiej, w tym: pokaz filmu i wykład Agaty Kossek „Romowie” (09.09. godz.17), przegląd filmów dokumentalnych połączony z dyskusją na temat kultury romskiej z udziałem aktorki Anny Grażyny Suchockiej, politologa Romana Wiśniewskiego i Kamili Zielińskiej, prezes Stowarzyszenia Społeczności Romskiej „Zefiryn” (10.09. godz.17)
– Spacer historyczny po Radomsku – przewodnik: Artur Szponder (10.09. godz.16)
– Dni Kultury Żydowskiej, w tym: prezentacja spektaklu „Wiera Gran” (16.09. godz.17), przegląd filmów o tematyce żydowskiej „Żydowskie motywy” (16.09. godz.18.30), a także spacer
po cmentarzu żydowskim z przewodnikiem (17.09. godz.16)
– Podsumowanie X edycji pleneru malarskiego „Pejzaż malowany Ziemi Łódzkiej – spotkajmy się w powiecie radomszczańskim”, wernisaż wystawy poplenerowej i koncert (17.09. godz.17).

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, ul. Narutowicza 1
09-10.09.2017, godz. 10.00-18.00
W okupowanym Radomsku
Przypomnienie lat okupacji hitlerowskiej, jednego z najtragiczniejszych okresów w dziejach Radomska. Na wystawie w budynku dawnego aresztu miejskiego zobaczymy m.in. fotografie Radomska z czasów drugiej wojny światowej, eksponaty związane z okupacją niemiecką: umundurowanie i wyposażenie żołnierzy, pasiak obozowy, listy więźniów obozów koncentracyjnych, reprodukcje niemieckich ogłoszeń i zarządzeń, a także fragmenty relacji i wspomnień radomszczan.

RAWA MAZOWIECKA

Muzeum Ziemi Rawskiej, ul. Łowicka 26
16.09.2017, godz. 11.00
Krajobraz miejski dawnej Rawy
Doskonałą okazją do poznania Rawy Mazowieckiej będzie spacer śladami zabytków dawnej Rawy, który przybliży historię obiektów będących świadectwem przeszłości i rolę, jaką odegrały w dziejach miasta.

SIERADZ

Muzeum Walewskich w Tubądzinie, Tubądzin 31A
10.09.2017, godz. 12.00
Dwór w Tubądzinie jako element krajobrazu dziedzictwa kulturowego
Zwiedzanie dworu zbudowanego w II poł. XVIII w. przez Macieja Zbijewskiego herbu Rola. Ostatni właściciel dworu Kazimierz Stanisław Walewski herbu Kolumna zgromadził niezwykle cenne zbiory związane z dziejami swojego rodu i historią ziemi sieradzkiej. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem. W trakcie zwiedzania poznamy także topografię i historię miejscowości Tubądzin.

SKIERNIEWICE

Zabytkowa Parowozownia Skierniewice, ul. Łowicka 1
16-17.09.2017, godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00
Dzień otwarty w Parowozowni Skierniewice
Zwiedzanie nowej trasy turystycznej obejmującej wachlarzową halę parowozową z lat 1862-1942, w której znajduje się kolekcja zabytkowego taboru kolejowego oraz interaktywnej wystawy „Urządzenia sterowania ruchem kolejowym”. W tych dniach warto również wziąć udział w Skierniewickim Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw.

SPAŁA

Hotel Mościcki Resort & Conference, ul. Nadpiliczna 2
20.09.2017, godz. 10.00
Kulturowa i cywilizacyjna tożsamość Polaków – regiony w Europie
Sesje otwarte dla młodych naukowców podczas V Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Spale. Uczestnicy przedstawią walory szeroko pojętego dziedzictwa regionów i przykłady dobrych praktyk, które w przyszłości staną się inspiracją dla strategii rozwojowych Spały.

ŚWINICE WARCKIE

ul. Jana Pawła II – plac sportowy
24.09.2017, godz. 14:00
Europejskie smaki ziemniaczane
Już po raz XXIV w Świnicach Warckich w powiecie łęczyckim odbędzie się Dzień Ziemniaka. W programie m.in.: występy artystyczne zespołów, degustacja potraw ziemniaczanych, koronacja pary królewskiej, konsultacje i doradztwo, a także konkursy (na największego ziemniaka, wiedzy o ziemniaku i na ziemniaka o najbardziej osobliwym kształcie).

TOMASZÓW MAZOWIECKI

Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, ul. POW 11/15
09-10.09.2017, godz. 10.00-15.45
16-17.09.2017, godz. 10.00-15.45
Krajobraz Tomaszowa fabrycznego
Zwiedzanie historycznej wystawy stałej poświęconej korzeniom fabrycznym Tomaszowa Mazowieckiego oraz założycielom miasta. Całość zostanie wzbogacona prezentacją multimedialną.

Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, ul. A. Frycza-Modrzewskiego 9/11
09.09.2017, godz. 15.00
Stacyjka Reymonta wczoraj i dziś
Zwiedzanie wnętrza XIX-wiecznej poczekalni przystanku „Wolbórka” Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej zwanej „stacyjką Reymonta”, która 10 lat temu została przeniesiona na teren Skansenu. Uczestników wydarzenia przywita kolejarz w mundurze z epoki. W programie także: inscenizacja historyczna pt. „Przyjazd Władysława Reymonta do Wolbórki", głośne czytanie fragmentów wybranych powieści Reymonta, odsłonięcie odtworzonego fragmentu pierwotnej ornamentyki budynku, występ zespołu folklorystycznego i wystawa plenerowa pt. „Stacyjka z bajki".

WIELUŃ

Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, ul. Narutowicza 13
09.09.2017, godz. 14.00
III Muzealny Rajd Rowerowy po Wyżynie Wieluńskiej
Doskonałą okazją do poznania urokliwych zakątków Wyżyny Wieluńskiej, a w szczególności jej walorów przyrodniczych, geologicznych i kulturowych będzie III Muzealny Rajd Rowerowy. Na trasie znajdą się m.in.: kamieniołomy Kowalskiego, kościół w Rudzie z zachowaną kamienną ścianą romańską, Załęczański Park Krajobrazowy i kurhany w Strugach i Przywozie, kościoły w Łaszewie i Toporowie, a także drewniana kapliczka w Kamionie oraz kamieniołom w Olewinie. Miejsce startu: Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

ZDUŃSKA WOLA

Filia Miejskiego Domu Kultury w Karsznicach, Zduńska Wola, ul. 1 Maja
09.09.2017, godz. 16.00
Muzeum to ja! – Osiedle kolejarskie w Karsznicach we wspomnieniach mieszkańców
Spacer alternatywną trasą zwiedzania osiedla kolejarskiego w Karsznicach. Przewodnikami będą sami mieszkańcy, którzy oprowadzą uczestników śladami swoich wspomnień i najważniejszych wydarzeń związanych z budową osiedla. Prezentacja „Podwórkowego muzeum" – wystawy dotyczącej historii budowy osiedla, zaaranżowanej tak, aby fotografie i dokumenty nawiązywały do otaczającej je przestrzeni.

ZGIERZ

Muzeum Miasta Zgierza, ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21
16.09.2017, godz. 17.00
Zgierz sprzed pół wieku w fotografii Lecha Baczyńskiego
16.09.2017, godz. 19.00
Świetlna noc w Ogrodzie Królewskim
Wernisaż wystawy ukazującej Zgierz, którego już nie ma, miasto z lat młodości Baczyńskiego (godz.17). Twórca prezentuje nigdy wcześniej niepublikowane i niewystawiane publicznie czarno-białe fotografie reportażowe ze Zgierza: miejskie krajobrazy, ludzie i zdarzenia stają się naszym dziedzictwem. Dla młodszych pokoleń są zamierzchłą historią, a dla starszych sentymentalną podróżą do czasów młodości. O godz.19 odbędzie się iluminacja Parku Miejskiego im. Tadeusza Kościuszki (dawniej zwanego Ogrodem Królewskim), który jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w regionie łódzkim.

EDD - plan wydarzeń w woj. łódzkim 7,02 MB
×
13-latek z Łodzi uratował mężczyznę na kołobrzeskim deptaku i został nagrodzony. Uczeń Szkoły Podstawowej nr 51 w Łodzi przebywa z siostrą i dziadkami na feriach w Kołobrzegu. Do kurortu przyjeżdża regularnie, ale po raz pierwszy stał się bohaterem. Pomógł w akcji ratowania życia mężczyzny, który miał zawał | Dolby Theatre prawie gotowy na ceremonię rozdania Oscarów 2019. W Hollywood w Los Angeles trwają już ostatnie przygotowania do 91. ceremonii rozdania Oscarów. Są podesty, ścianki i oczywiście czerwony dywan, który jednak przykryty jest folią | Sukces "Zimnej wojny" to rewolucja w moim aktorskim życiu - mówił w Los Angeles Tomasz Kot - odtwórca roli Wiktora w filmie Pawła Pawlikowskiego | "Za nami wielka kampania promocyjna, teraz spokojnie czekamy" - mówią twórcy "Zimnej wojny", którzy są już w Hollywood. W niedzielę (24 lutego) rozdanie tegorocznych Oscarów | Częstotliwość kursowania zastępczych autobusów z Łodzi do Lutomierska jest taka sama, jak w przypadku zawieszanych tramwajów linii 43. Od 3 marca tramwaje przestaną jeździć na tej trasie ze względu na zły stan torowiska
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką