Czy burmistrz Głowna straci stanowisko? Poszło o sklep i salę
Wojewoda Łódzki chce odwołać ze stanowiska burmistrza Głowna Grzegorza Janeczka. Skierował już w tej sprawie wniosek do tamtejszej rady miejskiej.

Zbigniew Rau zarzuca mu złamanie ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Burmistrz Głowna był członkiem zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Głownie i w tym czasie OSP wynajmowała sklep przy ulicy Bielawskiej oraz sporadycznie salę widowiskową.
- Z wyjaśnień przedstawionych nam przez Radę Miasta Głowno wynika, że burmistrz naruszył przepisy o zakazie łączenia stanowisk - wyjaśnia rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska. - Rada Miasta, uwzględniając te wyjaśnienia, powinna wygasić mandat, do czego wezwał ją wojewoda i ma na to 30 dni.
Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek w rozmowie z Radiem Łódź powiedział, że nie ma sobie nic do zarzucenia. - Uważam, że przedstawione argumenty nie są trafne - dodaje. - Wojewoda mówi, że jeśli rada nie podejmie decyzji, to on to zrobi. Ja natomiast będę odwoływał się do sądu, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Sprawa burmistrza Janeczka nie jest jedyną, którą w kontekście sprawowania przez samorządowców funkcji w zarządach OSP, prowadzi nadzór wojewody. Wyjaśnienia musiał złożyć Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień i zarazem członek zarządu OSP w Łódzkiem.