Plus czy minus. "Historia Polski według Andrzeja Wajdy"
Kolejne spotkanie w ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi poświęcone zostanie filmom Andrzeja Wajdy. Dzieła reżysera staną się podstawą dla dokonania narodowo - historycznej psychoanalizy.

Gospodarze spotkania pytać będą o - obecną w filmowym dorobku reżysera - tragedię Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Wyklętych, stalinizm i karnawał Solidarności; rozprawią się też z narodowymi mitami. Czy historia Polski i Polaków zawsze była dla Andrzeja Wajdy przyczynkiem to swoistej filmowej psychoanalizy? Czy nie jest też tak, że Wajda – cytując za Zygmuntem Kałużyńskim – „właściciel firmy Pralnia podświadomości Polaków po II wojnie”, odmalowując różnobarwnie swych bohaterów, nie opowiadał tylko o historii, lecz również o tym, co z kodu kulturowego przeszłości pozostało w Polakach niezmienne?
Posłuchaj rozmowy:
W dyskusji udział wezmą:
* dr hab. Piotr Witek (historyk, autor książki „Andrzej Wajda jako historyk”, UMCS)
* dr hab. Konrad Klejsa (filmoznawca, Katedra Kultury Współczesnej UŁ)
* Jakub Majmurek (krytyk filmowy, publicysta, członek zespołu „Krytyki Politycznej”)
Spotkanie poprowadzi dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych)
Debata odbędzie się we wtorek, 30 maja o godz. 18:00 w siedzibie Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13.