Logo Radio Łódź

Łodzianin 2016 Roku. Kto zdobędzie prestiżowy tytuł?

Do 19 lutego słuchacze, widzowie i czytelnicy czterech łódzkich mediów, czyli Radia Łódź, TVP Łódź, Dziennika Łódzkiego i telewizji internetowej Lodman głosowali na Łodzianina 2016 Roku. O tym kto zdobędzie prestiżowy tytuł przekonamy się w sobotę 25 lutego, podczas uroczystej Gali w Muzeum Miasta Łodzi.

Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się Jolanta Kałużna (dyrektor Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego dla porzuconych niemowląt „Tuli Luli”), Cezary Pawlak (prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi i pomysłodawca kwest na ratowanie zabytków tej nekropolii), Andrzej Wendland (dyrektor Tansman Festival i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana w Łodzi) oraz Jerzy Krzysztof Wranicz (kardiolog, założyciel Fundacji Kardiorytm i kierownik kliniki Elektrokardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi).

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

 

Jerzy Krzysztof Wranicz

Jeden z najbardziej znanych kardiologów i nauczycieli akademickich. Inicjator i twórca Kliniki Elektrokardiologii UM w Łodzi, renomowanego ośrodka medycznego, w którym od początku pełni funkcję kierownika. Koordynator pierwszego w Polsce Regionalnego Programu Zapobiegania Nagłym Zgonom Sercowym „Nie pozwólmy choremu umrzeć po raz drugi”, dzięki któremu uratowano życie ponad 1300 mieszkańców naszego województwa.

Współzałożyciel i Przewodniczący Rady Fundacji „Kardiorytm”, która wspiera finansowo Klinikę Elektrokardiologii, kupując sprzęt ratujący życie. Wieloletni aktywny członek Fundacji Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Łodzi oraz wykładowca i członek Rady Programowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy tej fundacji.

 

Andrzej Wendland

Dyrektor artystyczny Tansman Festival - Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych. Pełni także funkcję prezesa Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana w Łodzi. Andrzej Wendland jest muzykiem, muzykologiem, edytorem oraz publicystą. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi na Wydziale Instrumentalnym, studiował także teorię muzyki i kompozycję.

To także laureat międzynarodowych konkursów wykonawczych i kompozytorskich w Polsce, Włoszech i Grecji. Jest też autorem książki „Górecki. IV Symfonia Tansman Epizody. Fenomen, Żywioł, Tajemnica”.

 

Jolanta Kałużna

Jeszcze do niedawna znana była jako wyjątkowo empatyczna psycholog, dziś jest dyrektorem jedynego w województwie łódzkim i trzeciego w Polsce Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego dla porzuconych dzieci o wdzięcznej nazwie „Tuli Luli”. Jolanta Kałużna wcześniej pracowała w domu małego dziecka i w ośrodku dla narkomanów. Zdobyte tam doświadczenia zaowocowały pomysłem stworzenia placówki, w której dzieci znalazłyby dom do czasu zamieszkania z nową rodziną.

Dyrektorka zawsze podkreśla istotę tulenia niemowlaków i jego rolę w rozwoju dziecka. Pomysłem zainteresowała Fundację „Gajusz”, która na co dzień prowadzi hospicjum dla dzieci. Fundacja wygrała konkurs marszałkowski na stworzenie takiej instytucji. Pierwszego porzuconego malucha przyjęto na początku października 2016 roku.

 

Cezary Pawlak

Prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi, które każdego roku organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii. W ubiegłym roku zorganizowano ją po raz 22. Dzięki zaangażowaniu łodzian, na odnawianie zabytkowych nagrobków każdego roku udaje się zebrać około sto tysięcy złotych.

Pawlak z wykształcenia jest historykiem, ma duże doświadczenie w nauczaniu tego przedmiotu na różnych szczeblach edukacji. Pełni też rolę kustosza Muzeum Miasta Łodzi, jest koordynatorem projektów wystawienniczych, historycznych i edukacyjnych, między innymi: „Zakład Urbanowskich. Rodzina Dzieło Twórcy” (2013 r.). Został wyróżniony odznakami: „Za zasługi dla miasta Łodzi”, „Za opiekę nad zabytkami”, „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Dotychczasowi laureaci plebiscytu:

Rok 2012: Jerzy Janowicz 

To jeden z najbardziej utalentowanych młodych tenisistów na świecie. Janowicz jest pierwszym Polakiem, który dotarł do półfinału turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej na Wimbledonie. Trenował w łódzkich klubach, Orkanie, AZS i MKT i barwy tego klubu reprezentuje obecnie.

Rok 2011: Radosław Wiśniewski 
Lekarz, biznesmen i filantrop. W 2002 roku założył fundację Happy Kids, która działa na rzecz dzieci, które rodzicom odebrano lub ograniczono prawa rodzicielskie. Dzięki jego zaangażowaniu w działanie fundacji do tej pory w województwie łódzkim powstało 8 rodzinnych domów dziecka.

Rok 2010: Marcin Gortat 
Jedyny polski koszykarz, który zagrał w finale NBA. Jest wychowankiem Łódzkiego Klubu Sportowego, a obecnie gra w drużynie Washington Wizards. Założył Fundację MG13, której celem jest pomoc młodym ludziom w realizacji własnych marzeń sportowych. Fundacja stara się odnajdować i wspierać młodych, obiecujących zawodników, a także promuje zdrowie i aktywny tryb życia.

Rok 2009: Jacek Moll 
Wybitny kardiochirurg dziecięcy, od lat związany z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki. Urodził się w Poznaniu, praktykował w Zabrzu u prof. Zbigniewa Religi, ale wybrał Łódź. Jest współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Dziecka z Wadą Serca, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i licznych międzynarodowych towarzystw lekarskich.

Rok 2008: Jolanta Chełmińska 
Ekonomistka, od 2007 roku na stanowisku wojewody łódzkiego. Po studiach na Uniwersytecie Łódzkim pracowała w Narodowym Banku Polskim oraz w PKO BP, gdzie została dyrektorem oddziału korporacyjnego. Wielokrotnie była nagradzana za sukcesy w bankowości, ale również za zaangażowanie w życie Łodzi. 

Rok 2007: Krzysztof Candrowicz 
Pomysłodawca wielu projektów związanych z kulturą w Łodzi. Stworzył Międzynarodowy Festiwal Fotografii, a także Międzynarodowe Centrum Sztuki "Łódź Art Center" mieszczące się w dawnej fabryce Scheiblera. Jest również jednym z inicjatorów zgłoszenia kandydatury Łodzi jako Europejskiej Stolicy Kultury.

Rok 2006: Leszek Markuszewski 
Doktor nauk medycznych posiadający aż cztery specjalizacje - choroby wewnętrzne, diabetologia, kardiologia, medycyna sportowa. Zasłużył się przede wszystkim jako współtwórca Centralnego Szpitala Weteranów przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 2 w Łodzi. Jest również twórcą pierwszej w Polsce, nowoczesnej Kliniki Kardiodiabetologicznej. 

Rok 2005: Andrzej Niemczyk 
Siatkarz i trener, nazywany często "ojcem chrzestnym" siatkarskiej reprezentacji Polski kobiet. Pracę z drużynami kobiecymi rozpoczął w Łodzi, zdobywając z drużyną Chojeńskiego Klubu Sportowego mistrzostwo Polski. Prowadził drużyny niemieckie i tureckie, ale to z polską reprezentacją narodową udało mu się dwukrotnie zdobyć złoty medal na Mistrzostwach Europy. 

Rok 2004: Marek Belka 
Doświadczony polityk i ekonomista. Wykształcenie profesorskie zdobył w Łodzi. Dwukrotnie pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów, w latach 2004-2005 był szefem Rządu. W swojej karierze pracował również jako dyrektor Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a aktualnie jest prezesem Narodowego Banku Polskiego. 

Rok 2003: Tadeusz Robak 
Autorytet w dziedzinie hematologii, specjalizujący się w badaniach nad ostrymi i przewlekłymi białaczkami. Od wielu lat jest wojewódzkim konsultantem z tej dziedziny, a także kierownikiem Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W latach 1996-2002 pełnił funkcję prorektora do spraw nauki Akademii Medycznej, był też ostatnim rektorem tej uczelni. 

Rok 2002: Piotr Dzięcioł 
Producent filmowy, rozsławiający Łódź dzięki sukcesom obrazów ze studia Opus Film, którego jest szefem. Wspierał takie produkcje jak "Edi", "Wymyk", czy "Ida". Jest również członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, a w latach 2008-2011 zasiadał w radzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

Rok 2001: ks. Piotr Turek 
Duchowny działający w Łodzi na rzecz osób niepełnosprawnych, ubogich i potrzebujących. Jest diecezjalnym duszpasterzem głuchoniemych, dzięki jego staraniom transmisje mszy świętych w Telewizji Polskiej są tłumaczone na język migowy. W 2009 roku założył w Łodzi Fundację Integracja JP II, która organizuje wyjazdy kolonijne i charytatywne koncerty dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. 

Rok 2000: Marcel Szytenchelm 
Animator kultury i aktor, znany przede wszystkim z roli w serialu "Zmiennicy". Z jego inicjatywy przy Widzewskich Domach Kultury powstało Studio Teatralne "Słup". Jest również pomysłodawcą łódzkich obchodów Dnia Tuwima i Dnia Reymonta, a także autorem lub współautorem projektów większości pomników z Galerii Wielkich Łodzian na ulicy Piotrkowskiej. 

Rok 1999: Marek Edelman 
Był działaczem społecznym i politycznym żydowskiego pochodzenia. W czasie wojny był jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, po wojnie - na stałe zamieszkał w Łodzi i to tu ukończył studia medyczne ze specjalizacją w zakresie kardiologii. Jest autorem książek i publikacji naukowych, a jego wojenne świadectwo spisała między innymi Hanna Krall w wywiadzie Zdążyć przed Panem Bogiem. 

Rok 1998: Jan Machulski 
Był aktorem, reżyserem i wykładowcą związanym przede wszystkim z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Przez wiele lat pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego tej uczelni. Zagrał blisko 100 ról filmowych, między innymi w kultowym "Va bank" oraz ponad 120 ról teatralnych. To z jego inicjatywy na ulicy Piotrkowskiej powstała Aleja Gwiazd.

Rok 1995: Wacław Dec 
Był znanym w Polsce ginekologiem i położnikiem. Przez wiele lat pracował w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, a w 1984 roku został dyrektorem Instytutu Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu im. Madurowicza. Był również profesorem łódzkiej Akademii Medycznej, gdzie pełnił funkcję prorektora do spraw nauczania i wychowania.

Rok 1994: Jerzy Kropiwnicki 
Ekonomista i polityk, dwukrotnie zasiadał w Sejmie, pełniąc wysokie funkcje. Był między innymi Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej, Ministrem Rozwoju Regionalnego i Budownictwa, a w latach 2002-2010 prezydentem Łodzi. To z jego inicjatywy powstało stowarzyszenie Powrót Trzech Króli, dzięki któremu 6 stycznia ponownie jest dniem wolnym od pracy. 

Rok 1993: Marek Markiewicz 
Człowiek mediów i polityki. Pracował między innymi w łódzkim ośrodku Telewizji Polskiej, również jako redaktor naczelny. Był też pierwszym przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dwukrotnie zasiadał w Sejmie, a w Łodzi - zgodnie z wykształceniem - prowadził kancelarię adwokacką. 

Rok 1992: Andrzej Pawelec 
Biznesmen, któremu sławę przyniosły między innymi sukcesy łódzkiego Widzewa. W latach 1993-1998 pełnił funkcję prezesa tego klubu. Zasiadał również w zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jego nazwisko kilkakrotnie pojawiało się na liście stu najbogatszych Polaków, którą publikował tygodnik Wprost. 

Rok 1992: Andrzej Ostoja-Owsiany 
Był pierwszym niekomunistycznym przewodniczącym Rady Miejskiej w Łodzi. W 1981 roku znalazł się w gronie założycieli łódzkiego Społecznego Komitetu Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przez całe życie angażował się w działania opozycyjne i polityczne, z zawodu był prawnikiem, zasiadał też w Sejmie i Senacie. 

Rok 1992: Jaromir Jedliński 
Niezależny kurator kolekcji i wystaw, autor filmów o sztuce, a także kilkuset tekstów i rozmów z artystami. Przez wiele lat pracował w Muzeum Sztuki w Łodzi, w latach 1991-1996 również na stanowisku dyrektora tej instytucji. Z Łodzią związała go też Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, gdzie wykładał wiedzę o sztuce. 

Katarzyna

A słuchacze tez mogą się tam pojawić????

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką