Logo Radio Łódź

Niedziela, 16 października

Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

 

Ostatnia odsłona cyklu Soundedit Spotlight. Young Stadium Club i Dominika Barabas [koncerty]

Na ostatnim koncercie w ramach Soundedit Spotlight zaprezentują się Young Stadium Club i Dominika Barabas. Początek w niedzielę (16 października) o 20:15.

Soundedit Spotlight to wspólna inicjatywa twórców Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit i dziennikarzy Radia Łódź. Młodzi wykonawcy prezentują się w radiowym Studiu im. Henryka Debicha i walczą o możliwość pokazania się na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. O tym, kto będzie miał taką możliwość decydują słuchacze poprzez internetowe głosowanie. Początek o 20:15, transmisja na naszej antenie.

Podczas ostatniej odsłony Soundedit Spotlight zaprezentują się Young Stadium Club i Dominika Barabas

Young Stadium Club swój początek datują na maj 2013 roku, jednak pomimo krótkiego stażu, grupa zdążyła już zdobyć spore uznanie zarówno wśród fanów, jak również mediów polskich i zagranicznych. Niezwykle pochlebne recenzje ich twórczości pojawiły się już wśród dziennikarzy z Anglii, Włoch, Hiszpanii, a nawet USA.

W ciągu ostatnich lat wystąpili między innymi na Likes Festival w Gdańsku, przed Happysad i The Neighbourhood w klubie Stodoła, na festiwalu Enea Spring Break w Poznaniu oraz na Europejskich Targach ''Co Jest Grane''.

Young Stadium Club zapytani o swoje inspiracje bez wahania wymieniają największe gwiazdy indie rocka: Bombay Bicycle Club, Two Door Cinema Club, Foster the People i Foals. I choć wszystkie te wpływy można usłyszeć w ich twórczości, to wciąż udaje im się zachować własny, oryginalny styl. Muzycy przygotowują się właśnie do wydania swojej debiutanckiej płyty, której zapowiedzią jest opublikowana w kwietniu epka ''Hello''. Premiera pierwszego długogrającego krążka zespołu zaplanowana jest na październik 2016 roku. Członkowie Young Stadium Club są autorami zarówno słów, jak i muzyki we wszystkich utworach.

Zespół wystąpi w Studiu im. Henryka Debicha (siedziba Radia Łódź) w niedzielę, 16 października o godzinie 20:15.

Dominika Barabas to autorka, kompozytorka, multiinstrumentalistka i piosenkarka. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła od klasy skrzypiec w Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej. Naukę na tym instrumencie kontynuowała aż do uzyskania dyplomu ukończenia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczyła się również gry na fortepianie. Zadebiutowała w 2008 roku. Rok później ukazał się jej autorski album ''Cień''. W 2013 roku na rynek trafiła druga w pełni autorska płyta długogrająca wokalistki ''Zbiór porannych bzdur''. 20 maja 2016 roku ukazał się natomiast najnowszy krążek Dominiki Barabas, zatytułowany ''Rustykalny"Cyrk''. To nietuzinkowa, bardzo różnorodna płyta, nagrana z przymrużeniem oka, której utwory rozgrzebują kijem mrowisko emocji. Akustycznie, elektronicznie, przekornie i z mądrym przekazem. Artystka jest laureatką między innymi I miejsca XV konkursu ''Pamiętajmy o Osieckiej'' fundacji Okularnicy, Grand Prix 26 Międzynarodowego Festiwalu OPPA w Warszawie, nagrody im. Wojciecha Bellona oraz nagrody dziennikarzy na 44. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Dominika Barabas znalazła się również w finale konkursu Premier Opole 2016.

Dominika Barabas wystąpi w studiu im. Henryka Debicha (siedziba Radia Łódź) w niedzielę, 16 października o godzinie 21:15.
(Fot. mat. pras. Universal Music Polska)

 

Nieme kino w drodze. Projekcje z muzyką w regionie [film]

Nieme kino zawita do ośmiu kin należących do Regionalnej Sieci Kin Cyfrowych Województwa Łódzkiego.

Przed każdym seansem odbędzie się spotkanie z ekspertem filmowym, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego, który wprowadzi widzów w świat kina niemego, przybliży jego historię oraz sylwetki twórców prezentowanego filmu. Każdemu obrazowi towarzyszyć ilustracja muzyczna wykonywana na żywo przez zespół CZERWIE lub THE WASHING MACHINE. Na projekcje wstęp wolny.

Sprawdź program:

16 października g. 19, Kino Szpulka ŁDK, Łódź, ul. Traugutta 18

„Nosferatu - symfonia grozy” (Niemcy 1922) reż. Friedrich Wilhelm Murnau
Film grozy. Thomas Hutter (Gustav von Wangenheim) rozstaje się z ukochaną żoną Ellen (Greta Schroeder) i wyrusza do hrabiego Orloka (Max Schreck) w celu podpisania z nim umowy na sprzedaż domu w rodzinnym Wisborgu. Po drodze ludzie ostrzegają go przed hrabią, jednakże młody chłopak nie wierzy w historie o wampirze. Hutter dociera do zamku, gdzie czeka na niego spragniony krwi Nosferatu. Thomasa przed ostatecznym atakiem hrabiego-wampira ratuje Ellen, nie zdaje sobie jednak sprawy, że ściąga na siebie jego uwagę. Nosferatu wyrusza statkiem do Wisborga...
Akompaniuje zespół CZERWIE

(Fot. facebook.com/lodzkidomkultury)

Pierwszy recital organowy w sezonie Filharmonii [muzyka]

Filharmonia Łódzka inauguruje cykl koncertów organowych. Na początek wystąpi Arkadiusz Bialic.

Arkadiusz Bialic należy do czołówki polskich organistów. Prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą.

W programie koncertu znalazły się: Antonio Vivaldi/Johann Sebastian Bach – Koncert a-moll BWV 593, Wolfgang Amadeusz Mozart – Andante F-dur KV 616, Guy Bovet – Salamanca, György Ligeti – Two Studies for Organ: Couleé, Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga Es-dur BWV 552, Olivier Messiaen – La Nativité du Seigneur

Koncert odbędzie się w niedzielę, 16 października o godzinie 17 w Filharmonii Łódzkiej przy Narutowicza 20/22.

(Fot. Agata Gwizdała)

Nowa Klasyka Europy po raz czwarty w Teatrze im. Stefana Jaracza [teatr]

Hamleta z Chorwacji, Mahabharatę z Francji lub brazylijską wersję Trzech sióstr Czechowa będzie można zobaczyć w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza w ramach 4. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Klasyki Światowej.

Realizowany co dwa lata festiwal nadal odbywa się pod hasłem Nowa Klasyka Europy, bowiem goście z Brazylii, pracujący pod kierunkiem znanej reżyserki Christine Jatahy, związani są zawodowo z Francją.

Przedsięwzięcie finansowane jest przez województwo łódzkie i po raz pierwszy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Są ku temu powody - podkreśla dyrektor naczelny Teatru im.Jaracza Wojciech Nowicki. - Jeśli po każdym festiwalu ja mam na biurku teczkę składającą się z około 150 pozytywnych recenzji ogólnopolskich, to oznacza, że najwyższa pora, by ministerstwo to zobaczyło i doceniło. Tak też się stało - dodaje Nowicki.

Być może, jeśli zdrowie pozwoli, pojawi się w Łodzi twórca jednego ze spektakli, legendarny reżyser Peter Brook. Kurator festiwalu Roman Pawłowski przypomina, że jest on nie tylko wielkim reformatorem teatru, ale i pierwszym twórcą, który dostrzegł wartość dialogu międzykulturowego. - Dzisiaj kiedy Europę próbujemy zamknąć na emigrantów, kiedy w naszym kraju i w Europie wzrasta taki lęk prze obcymi,  to taki spektakl, w którym aktorzy z różnych kontynentów, z różnych kultur, opowiadają wspólnie staroindyjski epos jest jakimś cudem - dodaje Pawłowski.

Festiwal Nowa Klasyka Europy potrwa od 15 października do 9 listopada.

Sprawdź program festiwalu:

15/16.10.2016, 19:00, Duża Scena Teatru Jaracza - premiera Teatru Jaracza, Czekając na Godota, reż. Michał Borczuch

(Fot. materiały prasowe Teatru Jaracza )

Mobilne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odwiedziło Łódź [wystawa]

"Muzeum na kółkach" czyli mobilna wystawa warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN stanęła w pasażu Schillera.

Łódź jest 62. przystankiem Muzeum na mapie kraju. Ekspozycja w telegraficznym skrócie ukazuje tysiącletnią historię polskich Żydów za pomocą między innymi filmów, fragmentów pamiętników oraz wywiadów. - Centralnym punktem naszej wystawy jest interaktywna mapa miejscowości. Na nią naniesione są punkty związane z historią życia żydowskiego przed wojną, ale także współcześnie. Oprócz tego mówimy o tym, jak takie miasto funkcjonowało, prezentujemy języki żydowskie. Opowiadamy też o tożsamości Żydów, o tym jak czują się dziś w Polsce - mówi Szymon Gotowski jeden z organizatorów wystawy.

Wcześnie mobilna wystawa odwiedziła też Opoczno.

Czytaj także: Mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich w Opocznie

"Muzeum na kółkach" będzie podróżować do końca kwietnia. W sumie odwiedzi 71 miast w Polsce. W Łodzi pozostanie do 16 października do godziny 20.

(Fot. Agata Gwizdała)
×
Usunięto poważną awarię sygnalizacji świetlnej w Łodzi. Rano sygnalizatory na ok. 130 skrzyżowaniach nie działały, bądź funkcjonowały niepoprawnie | 39 mieszkańców województwa łódzkiego otrzymało przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego wyróżnienia dla zasłużonych w walce o odzyskanie niepodległości. Wśród odznaczonych są m.in. naukowcy, artyści, działacze opozycji antykomunistycznej oraz duchowni | Bełchatowscy strażnicy miejscy zatrzymali młodych mężczyzn, którzy porcjowali amfetaminę na parapecie komendy. Przy zatrzymanych znaleziono dużą ilość narkotyków | Na łódzkie tory wyjechał ostatni z zamówionych przez Łódź tramwajów PESA | Dzieci z gminy Sulejów w powiecie piotrkowskim przekazały maskotki dla swoich rówieśników – ofiar wypadków drogowych. Pluszaki były zbierane w trzech placówkach oświatowych, m.in. w sulejowskim żłobku | Krańcówka autobusowa na łódzkim pl. Wolności przeniesiona na dwa dni spod muzeum na postój taksówek | 115 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki odebrali Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Piotr Curie. Osiem lat później - już samodzielnie - Skłodowska otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, stając się jedyną kobietą posiadającą to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach | Pół tysiąca najbardziej potrzebujących dzieci z Łodzi i regionu wzięło udział w tradycyjnej "Gwiazdce Radia Łódź i Przyjaciół". To już 9 przedświąteczna, charytatywna akcja organizowana przez naszą rozgłośnię
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką