Notatki z podziemia. Muzyka i sztuka w Europie Wschodniej
Jakie są związki między artystami wizualnym i muzykami w komunistycznej Europie Wschodniej? Można się o tym przekonać na wystawie w ms2 "Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994".
W latach 70. sceny całego świata stały się miejscem wyszukanych spektakli świetlnych, niespotykanych rekwizytów i teatralnych kostiumów. Wykonawcy wskazywali trendy w modzie.
Później, w latach 80., polem do wizualnej ekspresji stały się teledyski muzyczne. Okres zimnej wojny to czas powstawania własnych scen jazzowych, popowych i rockowych w krajach Europy Wschodniej.
Na wystawie w ms2 zobaczymy między innymi filmy 8 mm, nagrania wideo tworzone przez sampling oficjalnych programów, dźwięczące rzeźby i zaimprowizowane instrumenty, samizdatowe ziny i kasety. Większość z nich nigdy dotąd nie było pokazywanych na żadnej wystawie. Nie interesowały ani historyków sztuki, ani krytyków muzycznych.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace między innymi następujących artystów: AG. Geige, Aktual, Autoperforationsartisten, A.E. Bizottság, Andrzej Bieżan, Gábor Bódy, Borghesia, Micha Brendel, Frank Bretschneider, Wojciech Bruszewski, Vladislav Burda, Ladislav Chocholoušek, Siergej Czernow, Robert Conrad, György Galántai, Marina Gržinić i Aina Šmid, Wiktor Gutt i Waldemar Raniszewski.
Ekspozycji towarzyszyć będą między innymi warsztaty familijne pod hasłem "Disco party", czy zajęcia edukacyjne "Neo, neo". Planowane są także oprowadzania kuratorskie.
Wystawę "Notatki z podziemia. Sztuka i muzyka alternatywna w Europie Wschodniej 1968-1994" można oglądać do 15 stycznia w ms2 przy ulicy Ogrodowej 19 w Łodzi.
