Logo Radio Łódź

Radni PiS odpowiadają na zwolnienie wiceprezydenta

Znów głośno jest o politycznej scenie w Zduńskiej Woli. Wczoraj odwołany został bowiem wiceprezydent miasta Czesław Rybka. Ta sprawa nie odbiłaby się może tak szerokim echem gdyby nie fakt, że zwolniony przez Piotra Niedźwieckiego pierwszy zastępca wywodził się ze struktur Prawa i Sprawiedliwości. Partia ma większość w zduńskowolskiej Radzie Miejskiej i zawarła koalicję właśnie z prezydentem.

(Fot. Kamil Klimaszewski)

Odwołuję pierwszego zastępcę prezydenta Zduńskiej Woli, pana Czesława Rybkę. Długo nosiłem się z tą decyzją - mówił prezydent Piotr Niedźwiecki. Te słowa wstrząsnęły polityczną sceną w Zduńskiej Woli.
Nawet sam odwoływany wiceprezydent przyznał, że takiego obrotu sprawy się nie spodziewał.

- Ja byłem na rozmowie w kuratorium w Łodzi i o tym, że zostałem odwołany dowiedziałem się z rozmów telefonicznych już po konferencji prezydenta - tłumaczył Czesław Rybka.


Piotr Niedźwiecki stwierdził, że jego zastępca nie wywiązywał się ze swoich obowiązków. - Deklaracje, jakie składał Czesław Rybka, kiedy obejmował urząd, mówiły o wyraźnych oszczędnościach w edukacji. Deklarował, że mogą sięgnąć 5 milionów złotych w ciągu roku. Nie mamy tych oszczędności a dzisiaj płyną do mnie komunikaty, że edukacja w Zduńskiej Woli będzie nasz kosztowała o blisko pół miliona złotych więcej - mówił Niedźwiecki. 

Dlatego więc koalicja w radzie postawiona została na włosku. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Już dziś radni klubu PiS potwierdzili medialne przypuszczenia.

- Radni klubu PiS będą teraz kontrolować to, co dzieje się w mieście. Nie będziemy jednak opozycją totalną - mówił przewodniczący klubu Adam Synowiec. Radni oraz były wiceprezydent Czesław Rybka przygotowali także oświadczenie (poniżej publikujemy treść oświadczenia).

Jaka będzie polityczna rzeczywistość po rozłamie koalicji tak naprawdę pokaże nadchodząca sesja rady miejskiej, tę zaplanowano na ostatni dzień września.

 

Posłuchaj i dowiedz się więcej:

Oświadczenie klubu radnych PiS:

Oświadczenie Klubu Prawo i Sprawiedliwość
w Radzie Miasta Zduńska Wola

W dniu wczorajszym w sposób całkowicie niezrozumiały, bez uprzedzenia i jakichkolwiek wcześniejszych wyjaśnień, Prezydent Miasta Piotr Niedźwiecki odwołał Czesława Rybkę ze stanowiska zastępcy prezydenta, zerwawszy w ten sposób umowę koalicyjną zawartą z Klubem Radnych Prawa i Sprawiedliwości w grudniu 2014 roku.
Prezydent postawił interesy własne i swojego – wąskiego już – środowiska nad dobrem i przyszłością Miasta. Świadczą o tym co najmniej trzy fakty.
Pierwszy. Dwa tygodnie temu radni klubu Prawa i Sprawiedliwości spotkali się z prezydentem Piotrem Niedźwieckim. Podnosiliśmy kwestię prezesury pana Grzegorza Szmyta aż w 3 spółkach miasta! Domagaliśmy się, aby prezydent tę sprawę uporządkował. Tym bardziej, że pan Grzegorz Szmyt łamał prawo, prowadząc działalność gospodarczą zabronioną przy piastowaniu tych stanowisk. O swej działalności informował w oświadczeniach majątkowych, które docierały do prezydenta. Zatem nie tylko pan Grzegorz Szmyt łamał prawo, ale i prezydent, który to akceptował. Ponownie mieliśmy rozmawiać 20 września. Tymczasem prezydent Piotr Niedźwiecki dzień przed spotkaniem z naszym Klubem zwołał konferencję prasową, na której poinformował o zwolnieniu swego zastępcy, ale w żaden sposób nie odniósł się do niezgodnej z przepisami działalności pana Grzegorza Szmyta.
Drugi fakt. Prezydent Niedźwiecki ogłasza, że sprawa konkursu na dyrektora Gimnazjum Nr 1 spowodowała, że utracił zaufanie do Czesława Rybki. Jak to należy rozumieć? Czego oczekiwał? Bezprawnych działań? „Ustawienia” konkursu? Czy tak należy rozumieć wczorajsze oświadczenie Prezydenta, iż oczekiwał, że ktoś wpłynie na członków Komisji , by wygrał „jego kandydat” – pan Warchlewski? A skoro tak się nie stało, to zawiódł się na swoim zastępcy?
I wreszcie trzeci fakt. Najbardziej zdumiewający. Znany zduńskowolanin pozwał prezydenta Niedzwieckiego o zniesławienie. Sprawa toczyła się od miesięcy. Wczoraj została podpisana ugoda sądowa. Prezydenta nie spotka ewentualne orzeczenie winy ani wymierzenie kary. Czy za taką uprzejmość nie należy się podziekowanie? Natychmiast po powrocie z sali sądowej prezydent Niedźwiecki zerwał koalicję z Prawem i Sprawiedliwością.
Tworzenie koalicji dla osiągnięcia wspólnego celu nie jest niczym nowym w demokratycznym świecie. Do wczoraj sądziliśmy, że tak samo jest w Zduńskiej Woli. Zachwiał tym poczuciem prezydent Piotr Niedźwiecki, mówiąc, że jest politycznym zakładnikiem porozumienia, które zawarł dobrowolnie, by razem z Prawem i Sprawiedliwością realizować projekty na rzecz naszego miasta.
W swoim wystąpieniu do mediów prezydent Niedźwiecki zarzuca upolitycznienie działań na rzecz Miasta, sugeruje jakoby polityczne spory przeszkadzały mu w realizacji dobrych projektów. A my chcemy z całą stanowczością podkreślić, że tak spokojnej i merytorycznej Rady Miasta, jaką mieliśmy w tej kadencji, dotąd jeszcze nie było. To ta Rada zaczęła w sposób merytoryczny, realistyczny i odpowiedzialny wypracowywać koncepcje i realizować zamierzenia.
Zgadzamy się z Prezydentem w jednym: Musimy przywrócić miasto zduńskowolanom i otworzyć się na nowe środowiska i nowe pomysły. Skoro jest to niemożliwe z prezydentem Niedźwieckim, będziemy to czynić na własna odpowiedzialność, kierując się wyłącznie dobrem mieszkańców Zduńskiej Woli.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką