Logo Radio Łódź

Policja zatrzymała poszukiwaczy skarbów

Łódzcy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy szukali na polach zabytków, nie mając do tego odpowiedniego zezwolenia. Za przywłaszczenie zabytków archeologicznych grozi kara do trzech lat więzienia.

(Fot. Materiał Policji )

Mężczyźni zostali zatrzymani na gorącym uczynku w gminie Koluszki. 42-letni mieszkaniec Brzezin oraz 35-letni mieszkaniec gminy Koluszki korzystali ze specjalnych detektorów wykrywających metale.

Policjanci znaleźli przy nich saperki, stare monety i wyposażenie mundurów wojskowych z okresu I i II wojny światowej. Miłośnicy zabytków mieli również wydruk mapy archiwalnej, co miało im ułatwić znalezienie przedmiotów. 

W ich mieszkaniach zabezpieczono kilkadziesiąt zabytkowych monet pochodzących z różnych epok, elementy metalowe stanowiące wyposażenie umundurowania, amunicję, menażki, guziki i noże. 

Podejrzani usłyszeli zarzuty przywłaszczenia zabytków archeologicznych należących do Skarbu Państwa. 

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Powiem tylko tyle . Policja ściga ludzi z pasją. A pod ich nosem dileży sprzedają prochy nieletnim i nic z tym nie robią. Wystarczy wyjść na ulice gdzie kolejek i zapytać o prochy 15 minut i masz dostarczone. A skarb państwa to my Polacy tworzymy a nie żąd. Bez obywateli nie było by Polski. Nasi dziadkowie i pradziadkowie nie po to walczyli o wolność by teraz żąd ścigał rodaków za pasje i ratowanie zabytków.

ten bandyta archeolog i policjant,znów okrada i puszkuje ludzi,czas z tym skończyć,

jeżeli należało do Skarbu Państwa to czemu tego nie wykopali tylko pozostawili zęby zgniło

kopidół

W dużej mierze poszukiwacze są sami sobie winni, zdecydowana większość zatrzymanych to osoby próbujące sprzedać jakieś pierdoły przez internet. Z skąd wiem? wystarczy trochę poczytać. A przecież nasi struże prawa bazują na internecie i na donosach życzliwych sąsiadów. Moja rada, każdą siłę trzeba poprzeć rozumem, można wszystko ale nie przez internet. "Poszukiwacze łączcie się"

nie kopiący

elementy metalowe stanowiące wyposażenie umundurowania, amunicję, menażki, guziki i noże - od kiedy to są zabytki archeologiczne, jak zwykle policja bije punkty,

ustawa pochodzi z lat 60 z okresu czerwonej komuny i powinna być niezwłocznie zmieniona bo jest ona dla ludzi zniewolonych i podporządkowanym sowietom .

Jaki kraj takie prawo owoce 60 lat okupacji radzieckiej

Złodzieje chcą zeby ludzie płacili 80 złotych za to zeby im cos wykopać i przynieść. Ja pie.rdole. W normalnych krajach to muzeum ma pierwszeństwo do odkupienia od poszukiwacza znaleziska panie konserwatorze zabytków.

Wiecie co jest najlepsze ? ze policja wyskoczy skuć na pole poszukiwacza a prawdziwi przestępcy robią swoje. Rząd opier.dala państwo na grube miliardy, wojsko, policja takie przekręty ze zwykłemu kowalskiemu nawet by sie nie przysniło. Nfz - Zus wszystko skorumpowane tak ze rzygać sie chce. mafije państwo działa. a zwykły człowiek przesladowany.
KW - na kupienie wykrywacza nie potrzeba zezwolenia tak samo na kopanie na swoim polu czy oranie. wiec dlaczego policja kara ludzi za domniemane nieszczenia zabytków archeologicznych skoro moje pole takowym nie jest ?

czyli żydzi i nie tylko, poniewaz polacy przed nadchodzącym okupantem - niemcami zakopywali wszystkie swoje wartosciowe rzeczy chroniąc przed grabieżą - z góry pozbywali sie ich na rzecz państwa polskiego ?

Panie komisarzu adamie pan lamie 7 przykazanie

Tylko w Łódzkim takie betony

Co za betony żenada to się wykazali

Niesamowite te zabytki :) Już widzę jak muzea się o nie zabijają :) Widzę, że w policji po staremu.....

drogie bravo , ups , ! Szanowna policjo, wczoraj mój jamnik wykopał cos co przypomina łuske od pepeszy. Proszę o porade : CO ROBIĆ ?

do marek kopacz

ja dawno sobie już dałem spokój, chociaż kibicuję wszelkim odkryciom i poszukiwaczom to atmosfera doprowadziła do kompletnej rezygnacji z hobby, szkoda ale dopóki prawo się nie zmieni i nie zezwoli na oficjalne poszukiwania bez zezwoleń to wysiadam z takiej imprezy. A prawo chyba się na lepsze w tej materii nie zmieni. Nie zmieni się tez przez baranów, którzy kopia po cmentarzach, stanowiskach archeologicznych i handlują tym co wykopią. Nie ma co utyskiwać na policję, robią co muszą. A poszukiwacze sami sobie założyli pętlę na szyję. Cierpią pasjonaci przez stado baranów handlarzy z wykrywaczami.

kopacz Marek

Po tych wszystkich aferach rezygnuję z hobby - wykrywacz już sprzedałem, nie na moje nerwy takie hobby w którym policja gania z a kopiącymi. W sumie jak by nie spojrzeć hobby wspaniałe, ale istotnie kopanie bez papierka z WKZ to minimum wykroczenie, są na szczęście inne hobby, wracam do wędkarstwa :-)

No i dobrze, wreszcie policja dobiera się poszukiwaczom-dewastatorom i rabusiom do tyłka, tak trzymać!!

Zabytki sa własnocią Skarbu Państwa

Art. 284. § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
w zw. z art Art. 35. 1.u.o.z. Przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność Skarbu Państwa.
2. Własność Skarbu Państwa stanowią również przedmioty będące zabytkami archeologicznymi, pozyskane w wyniku poszukiwań, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 12.
Art. 36.1. u.o.z. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
12) poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.
Jakby mieli pozwolenie to by było inaczej a teraz to złamali prawo...

Jak państwo chce mieć takie skarby to niech samo se szuka

Zarzuty stawiane takim poszukiwaczom to g... prawda. Zobaczcie, że ZAWSZE piszą, że "poszukiwali na stanowiskach archeologicznych" oraz, że "poszukiwali zabytków". A nie jest to FAKT, a jedynie zarzuty bo NIE MOGĄ postawić zarzutów, że poszukiwali czegokolwiek co nie jest zabytkiem oraz, że prowadzili poszukiwania z dala od stanowisk archeologicznych. A dlaczego? Otóż prawo tego NIE ZABRANIA! A do tego prawda jest taka, że WKZ może dać pozwolenie na poszukiwania JEDYNIE w miejscach wpisanych do rejestru jako stanowiska archeologiczne. Próżno prosić o zgodę WKZ do poszukiwań na polu "Staszka", na którym nie ma nawet jednego ara zarejestrowanego jako stanowisko archeo i wiąże się to z odmową wydania pozwolenia/zakazu ze względu na to, że WKZ nie ma takiej mocy prawnej. Dlatego też nie plećcie farmazonów w komentarzach, że wystarczyło uzyskać zgodę WKZ jeśli chciało się poszukiwać poza stanowiskami archeo. I wypadało by pisać "że szukali zabytków" po udowodnieniu im tego! Ciekawi mnie jak tego dokonacie? Wejdziecie im w głowy i odczytacie po co szli z wykrywaczem w pole? A tak, na zdjęciu jest grot jakiejś włóczni. Pytanie brzmi: znalezione specjalnie? tego właśnie szukali? A może to kupili? A może znaleźli przypadkiem bez wykrywacza i nawet nie wiedzieli co to było? A nie, wyrok już zapadł. Pani Paulina Stępień już czytała sentencję wyroku, który dodatkowo się uprawomocnił i stąd ten artykuł. Oczywiście w przypadku uniewinnienia kolejnego artykułu już nie będzie bo to żadna sensacja.

Jaki tam skarb państwa? skarbem państwa to są obywatele ze skarbami... ale mafia czuwa chce was obrobić wydoić nawet nie odkupią od was tylko wam zabiorą a za niezgłoszenie ukarają. Tak to jest kiedy młodzi się chwalą skarbami w internecie.

Za te 3 lata co im grozi to te zabytki mogły by się rozpuścić w ziemi... wartościowe bezcenne zabytki... korona berło i skrzynia złota....

Złodziej zabytkow

Malo mnie to interesuje jak widze policje to wylanczam sprzet i mowie ze wyszlem go przewietrzyc a bez nakazu to moga sobie szukac po kieszeniach, w razie potrzeby uciekam i tak banda zapuszczonych grubych policjantow czy lesnikow moze zapomniec o tym ze mnie zlapie , szukajcie mojego ip mam to gdzies czekam na was w lesie i na orkach bando spolecznych zazdrosnych debili !!!! Wszystko co znajdeo jest moj skarb a nie panstwa walic was

Dla KW Łódź

WKZy zajmują się tylko tym jak zrobić żeby nic nie zrobić, a najlepiej odmówić. Nie mówiąc o zatrzymaniu wysokiej urzędniczki WKZ na Pomorzu za sitwę z archeologami przy pracach budowlanych i wyłudzenie od inwestorów 1,5 mln zł. A co do liberalności prawa to choćby o Wlk. Brytanii Panu się zapomniało. I chyba nie tylko. Zanim coś Pan napisze to niech Pan sprawdzi. Poza tym szperacz mając zgodę od właściciela działki nie powinien się pytać nikogo o nic. Wyjątkiem są obszary chronione archeologicznie. A ci panowie szukali na tych obszarach? Za duża ingerencja i w świetle durnego prawa ograniczenie prawa własności. Jaką wartość archeologiczną mają łuski? Albo kopiejki, których Rosja wytłukła miliardy? Trochę zdrowego rozsądku a nie tępego patrzenia w durne prawo stworzone przez .....

KW Łódź

Jakie komunistyczne, to jedno z najbardziej liberalnych przepisów dotyczących poszukiwań w Europie, w niektórych krajach w ogóle nie ma mowy o poszukiwaniach, jakichkolwiek. A tu jedynie zgoda WKZ, o którą państwo nie występujecie bo nie chcecie. Gdybyście występowali, wszystko wróciło by do stanu normalnego. Jak napisał ktoś poniżej, to kłusownictwo archeologiczne. Jak ktoś lubi kłusować niech nie dziwi się że go łapiemy i wszczynamy postępowanie, bo to prawnie zabronione. Takie historie o zgubionych kluczach czy meteorytach może działały na moich kolegów parę lat temu. Teraz przeszkoleni i niebawem ci których szkolimy znacznie skuteczniej będą egzekwować zezwolenia od szukających z wykrywaczami. Konsekwencje dla Państwa będą łatwe do przewidzenia.

Komunistyczne prawo .

JAk zabytki należa do skarbu państwa to niech darmozjady urzędnicze zapier... z łopataki i je wykopują !!! Chory kraj.

Logika poszukiwaczy :-)

Prawo jest prawem i trzeba go respektować zgodnie z maksymą dura lex sed lex.
Co do logiki przepadających zabytków, jest to zbliżone rozumowanie do tego by wyłapać wszystkie ryby i skonsumować bo przecież zdechną, albo upolować wszelakie zwierzęta bo przepadną ich kości w otchłani matki ziemi. Tutaj gorszą rzeczą jest to, że zabytki wykopywane bez kontekstu są sprzedawane przypadkowym kolekcjonerom. Archeologia nie jest nauką skończoną i nie kończy się na jakimś okresie. Nie przypisujcie sobie poszukiwacze laurów ratowania zabytków bo rozumujecie jak osoby o ograniczonej poczytalności. Nie ośmieszajcie się. A czy wszystkie zabytki wydobywane są jedynie z ziemi ornej, gdzie podlegają istotnie szybszej degradacji? NIeprawda, sami poszukiwacze wiedzą ile rozkopują lasów, ugorów, nieużytków, gdzie wpływ środków chemicznych ochrony roślin jest znikomy i skoro przetrwały kilkaset lat w takich warunkach to przetrwają drugie tyle. Argumenty o niszczeniu w ziemi zabytków są demagogią podobną do lansowanej tezy o konieczności wyrębu lasów białowieskich, bo zjedzą je korniki.
Przestępstwa czy wykroczenia nie wolno usprawiedliwiać. Nie oszukujmy się, wystarczy poczytać ich fora poszukiwawcze, by przekonać się ile osób sprzedaje to co wykopało, by zadać kłam tezie o ratowaniu zabytków. Wystarczy przejrzeć aukcje internetowe by uzmysłowić sobie ile rzeczy jest sprzedawane a pochodzi z nielegalnych poszukiwań. Nie ma co dywagować, kto che kopać niech występuje do WKZ o zgodę i wszystko będzie jak potrzeba. Natomiast to co głoszą na forach poszukiwacze, to jawna kpina z wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. Ich postępowanie niczym nie różni się od forum (jeśli by takie istniało) dla kłusowników, to tez forma kłusownictwa tylko w odniesieniu do zabytków.

Obowiązujace Przepisy

Art. 111.1.u.o.z. Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych
i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega karze aresztu,
ograniczenia wolności albo grzywny.
Art. 108.1 u.o.z. Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3
miesięcy do lat 5.
Art. 36.1u.o.z. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
12) poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków
archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych
i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.
Art. 35.1.u.o.z. Przedmioty będące zabytkami archeologicznymi odkrytymi, przypadkowo znalezionymi albo pozyskanymi w wyniku badań archeologicznych, stanowią własność
Skarbu Państwa. 2. Własność Skarbu Państwa stanowią również przedmioty będące zabytkami archeologicznymi, pozyskane w wyniku poszukiwań, o których mowa w art. 36
ust. 1 pkt 12.
Art. 36.1. u.o.z. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
12) poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków
archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych
i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.
Art. 263§ 1 k.k. Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 2. Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Art. 189. K.C. Jeżeli rzecz znaleziono w takich okolicznościach, że poszukiwanie właściciela byłoby oczywiście bezcelowe, staje się ona przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych znalazcy i właściciela nieruchomości, na której rzecz została znaleziona, jeżeli jednak rzecz ta jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym, staje się ona własnością Skarbu Państwa, a znalazca jest obowiązany wydać ją niezwłocznie właściwemu staroście.
!!! Poszukiwacze doczytajcie sobie przepisy a potem się wypowiadajcie....

Bunkier Stalina WKZ

Przypomne ze jeden z wiekszych skarbow celtyckich monet z Opolszczyzny zostal rozszabrowany przez…profesora archeologi ktory prowadzil prace, “legalny” szabrownik sprzedawal je do Austrii i tylko przypadkiem wyplynelo poniewaz na aukcji pojawila sie “niewlasciwa” osoba.
Sprzedawal cale lata, on I jego otoczenie, pomocnicy, reka reke myla. I tylko ich zalapano a tak moze byc na kazdym uniwerku, nie mowiac o zwykle rodzinnych sektach WKZ gdzie dochodzilo do rzeczy w stylu “legalne” prace polegajace na szabrze posagow i ornamentow stalowych I sprzedawaniu ich do Niemiec. Podmianki artefaktow na destrukty w muzach to w Polsce “normalnosc”.
Sciga sie clopakow z detektorami a prawdziwymi wrogami zabytkow sa w Polsce ci co maja je chronic-wystarczy zobaczyc palace Dolnego Slaska, czy Ziemi Lubuskiej-perly swiatowej archiektury sypia sie na oczach a konserwa nie pozwala nawet na prace ratunkowe.

Prawo stalinowskie, wdrazanie przez kolejne pokolenia stalinistow o takiej samej mentalnosci, utrzymywane i konserwowane przez kolejne pokolenia stalinistow.

W UK bohater, w IIIRP-przestepca.

Nawozy i srodki ochrony roslin sa coraz bardziej “wesole”, trawia to co lezy w ziemi niczym kwas, czas leci a konserwa zabarykadowala sie w swoim mentalnym bunkrze stalinizmu i pilnuje by wszystko spokojnie uleglo destrukcji w glebie.

co za syyyfilissss

Bolszewickie prawo, dziki kraj. Zamiast dac nagrode to karaja.

Zamiast czepiać się ludzi z pasją policja czy też prokuratura powinna przyjrzeć się kustoszom muzeów jakie oni wałki robią podczas prac archeologicznych na terenie stanowisk, jak podmieniają cenne eksponaty w muzeach na małowartościowe "destrukty", to ich mieszkania policja powinna przeszukać ...

Czepiacie się kogoś kto ma pasję w życiu. Nikt nie widzi jak zabytki w różnych częściach polski popadają w ruinę. Niektóre elementy zostały zdemontowane przez ludzi wysłanych przez konserwatora zabytków i sprzedane. Co za złodziejski kraj. A ktoś pójdzie wykopie parę dołków wielka afera. Wystarczy dać coś w rękę i możesz kopać dowoli. Wtedy wszystko jest w porządku.

Panowie leśnicy, policjanci i poszukiwacze to nie jest miejsce na kłótnie i groźby wobec siebie Akurat tutaj trzeba się zgodzić z leśnikiem że jest część poszukiwaczy którzy nie umieją uszanować czyjejś ciężkiej pracy i też jak widze niezasypane dołki biorą mnie nerwy bo jakieś twarde zasady są w tym hobby Zgodzić się można że rozkopywanie stanowisk archeologicznych, mogił wojennych czy niszczenie drzewostanu oraz zasianych pól jest czarna plamą na sumieniu wielu poszukiwaczy co napewno stanowczo większość detektorystów potępia ale trzeba odróżnić 2 rodzaje poszukiwaczy : tych którzy kochają i badają historie którzy po wielogodzinnym siedzeniu w mapach i książkach ruszają w teren oraz tych którzy szukają rzeczy tylko dla celów finansowych Niestety dla policji i prokuratora niema to znaczenia i wszystkich wkładają do 1 worka przez co poszukiwacze są ścigani niczym terroryści w Polsce

POLICJANT

To ty gościu nie cwaniakuj, bo po ip kompa juz doskonale wiemy jaki masz nick na FPS, reszta pójdzie gładko, nawet szybciej niż sobie wyobrażasz. Żeby cie ktos paragrafem z ustawy nie przetrącił.

Lesnik nie cwaniakuj bo kiedyś ktoś cie przetraci w lesie i taki bedzie finał twojej historii

Wreszcie- zrobić porządek, na tych ich forum nabijają się z policji, WKZ, archeologów, grupa wybitnie wykształconych półgłówków z wykrywaczami, orły intelektu, co można obejrzeć na Youtube, na forach. Porady jak szukać w nocy, jak przechytrzyć policję, etc. Żenada, niejednego już pogoniłem z lasu, ale teraz się zintensyfikuję. na terenie mojego nadleśnictwa i sąsiednich, za rozkopane młodniki, zdewastowane plantacje sadzonek. A kiedyś im pozwalałem. Miarka się przebrała, rabusie i dewastanci.

Brawo!!!

Prawidłowo! Posadzić kilkunastu takich przestępców to może w końcu amatorzy detektorów metali zaczną używać mózgu i otworzą od czasu do czasu jakąś książkę, żeby wiedzieć co jest zabytkiem archeologicznym a co nie.

Do archeolog: najwiekszymi złodziejami zabytków jesteście wy.!

Gośćja

Ciekawe kto ich podpier... pewnie jakiś archeolog bo im wszyscy przeszkadzają a z drugiej strony pełno tego na Youtube. Ja szukam kamieni magnetycznych

A to państwowe sku sysyny i złodzieje wara od poszukiwaczy!

Nie byli to Panowie z detektorami metali tylko ze SPECJALNYMI detektorami metali :-)))

Łódź i wszystko jasne. Czy nie tam gdzie niespełniony archeolog został komendantem? Czy to nie tam, gdzie na takie "akcje" marnotrawione są pieniądze unijne? Zobaczcie opracowania tego pseudo komendanta niedouczonego archeologa - do znalezienia w Internecie. On ma swoją wizję "ratowania dziedzictwa narodowego", a 95% spraw kończy się co najwyżej mandatem dla "bandytów amatorów archeologów". Oczywiście Państwo płaci za to kolosalne pieniądze (rozprawy, biegli, analizy). Ach.. Państwo płaci.. płacimy my, a oni biją statystyki. Zabawne jest to, że praktycznie tylko w łódzkim są takie "akcje policji". Przeglądnijcie sobie archiwum takich "milicyjnych" zatrzymań (Łódź, Łódź, łódzkie, Łódź, łódzkie....)

DO PI*DY PAŃSTWA, A NIE SKARBU. PTFU!

Pan archeolog nazywa pasjonatów historii rabusiami z wykrywaczami ale wiele z tych ludzi czuje się urażonych gdyż oni poświęcają z wielkim oddaniem cały swój wolny czas i to za darmo na studiowanie dziesiątek książek, map, słuchania opowiadań starszej ludnośći oraz sprawdzania wiarygodności w terenie za pomocą wykrywacza metali a nieraz są to bardzo trudne tereny gdzie stoi się po pas w bagnach, zaroślach szukając najmniejszego sygnału z wykrywacza

Dopóki nie zmieni się prawo to konflikt między archeologami, konserwatorem zabytków a poszukiwaczami historii będzie trwał a policja będzie w środku tego konfliktu bo to co się aktualnie dzieje to jest czysta partyzantka a przecież dzięki wzajemnej współpracy archeolodzy mogli by zdobyć więcej informacji na temat swoich okolic Jeśli taki poszukiwacz ma zgode właściciela pola na szukanie to nic do tego policji Wiadomo że trzeba uszanować prace rolnika bo może posiał jakieś zboże czy zakopać każdy wykopany dołek

Do Archeolog

Jeśli skarb państwa pozwala zabytkom gnić w ziemi to "archeologów amatorów" skarb państwa powinien nagradza za ratowanie zabytków, a samemu zaś poddać się publicznej chłoście, że to amatorzy muszą te skarby ratować.

Skończy sie sympatycznym umorzeniem z bcpu i strzałem samobójczym do własnej bramki

Ciekawe jak odnosi się prawo do rzeczy znalezionych na starych strychach, po szopach czy komórkach gdzie obiekt historyczny jest powyżej gruntu i nie został wykopany za pomocą wykrywacza metali a sprzedany przez chłopa za flaszke wódki lub podarowany kolekcjonerowi Bo w obecnej sytuacji to taki chlop powinien dostać zarzut za nielegalny handel antykami i paserstwo Gdyby prokurator postawiłby mu taki zarzut to poczułby na własnych 4 literach ostrość wideł :) Kolejnym przykładem są targi staroci gdzie wykopków broni, amunicji , nawet pocisków jest jak na afganistańskim jarmarku i normalnie policja powinna taki bazar zamknąć, otoczyć i wezwać antyterrorystów i saperów ale nie oni jeszcze taki bazar ochraniają To dopiero jest dziwny paradoks w tym kraju

Archeolog

Większość tych niepochlebnych dla policji komentarzy pochodzi od użytkowników forum dla ,,poszukiwaczy skarbów" czyli w języku potocznym archeologicznym ,,archeologów amatorów" . Dlaczego nie chcą uszanować prawa, które zezwala na poszukiwania ale za zgodą WKZ? Widocznie są pełni obaw, bo znaleziska trzeba zgłaszać właściwym służbom a nie handlować nimi na portalach aukcyjnych. A handel kwitnie, praktycznie 60% wykopanych przedmiotów o charakterze zabytkowym jest sprzedawana na portalach i giełdach kolekcjonerskich. To zwykły rabunek. A kopanie jest wykroczeniem a nawet w zależności od lokalizacji tych ,,poszukiwań" nawet przestępstwem, co trzeba sobie uświadomić. To co się dzieje w tej chwili przypomina jakąś dzicz archeologiczną, chociaż są nieliczne przykłady ludzi, którzy oficjalnie wspomagają archeologów i czerpią z tego satysfakcję. mam nadzieje ( i nie tylko ja), że takich akcji policji będzie coraz więcej. Zresztą poczyniliśmy w tej materii wiele działań by ukrócić ten proceder i już widać pierwsze efekty i będziemy w dalszym ciągu podejmować działania na niwie walki z przestępstwami archeologicznymi. A to dopiero początek ogólnopolskiej akcji wymierzonej w rabusiów z wykrywaczami.

lepiej niech się wezmą za łapanie bandytów,pedofilów itp.

Jeszcze jedno do komentarza poniżej. Prawo polskie, ustawa o ochronie zabytków mówi: nie wolno poszukiwać bez zezwolenia WKZ zabytków porzuconych lub ukrytych przy pomocy jakichkolwiek urządzeń technicznych.
Urządzenia techniczne to łopata, koparka, widły, pług, detektor metalu i tak dalej w nieskończoność. Słowa kluczowe w ustawie to: zabytek, porzucony, ukryty. Zgubiony zabytek nie jest już porzuconym czy też ukrytym.
Z wykrywaczem na polu szuka się oczywiście komunistycznych aluminiowych monet, kapsli po wódzie a taka czynność nie jest zakazana jakimkolwiek prawem. Przy okazji można znaleźć starą monetę (przypuszczalnie zabytkową np. zdechłe 5 pf z 1942 r) i wtedy trzeba ją oddać burmistrzowi, wójtowi, komendantowi najlepiej na drugi dzień.

Po pierwsze, bardzo wątpię w to, iż cokolwiek co znaleźli na tym polu jest zabytkiem w pełnym znaczeniu tego słowa. Oczywiście niedouczony stróż prawa nie ma o tym pojęcia. Po drugie żadne prawo nie zakazuje prowadzenia poszukiwań metalu za pomocą wykrywacza metalu. Po trzecie każdy przypuszczalnie zabytkowy przedmiot znaleziony przypadkowo podczas poszukiwania metalu (złomu mogącego uszkodzić maszynę rolniczą lub metalowego śmiecia, lub komunistycznych monet ) należy zwrócić państwu - można to zrobić w drodze powrotnej z pola, lub na drugi dzień, lub też na trzeci. Zakładanie, że ktoś jest przestępcą i szykanowanie go z tego powodu jest niezgodne z prawem, dlatego na bezmózgie psie syny należałoby złożyć skargę. Na gorącym uczynku mogą co najwyżej złapać swojego durnego przełożonego dymającego tirówkę w lesie.

Tego jeszcze nie było ! A odkąd to stara menażka czy manierka jest zabytkiem i jej posiadanie jest zakazane Niedawno u pewnej starszej pani widziałem jak koty piły mleko ze starej poniemieckiej menażki Należało by teraz słusznie poinformować odpowiednie władze, archeologów żeby jej posesje zamienić w teren wykopalisk pod czujnym okiem konserwatora zabytków bo skąd ona ją ma :) A taka jest prawda że po wyzwoleniu z biedy, wiejska ludność obdzierała niemieckie trupy ze wszystkiego nawet do samej bielizny bo wszystko się przydało A co do powyższych poszukiwaczy to strasznie okradli skarb państwa Nawet afera Amber Gold czy przy nich to pikuś... pan pikuś :)

hhahaha... strach gdzies isc zeby Cie odrazu nie przymkneli za okradanie panstwa pfffffffff.... boze ten kraj to jest jedna wielka zenada...

grzegorz

Popier_olona kraina

To jest ku...wa kabaret Olgi Lipińskiej.Dajcie ludziom żyć w tym osranym kraju!

ci policjanci to jakieś panienki którym matka przyroda niechcący przez pomyłkę dała ptaszki. się wykazali. u la la pewnie polycjantamy roku zostaną. żenada !!! Obciach dla państwa a jeszcze większy dla polycjy. I jak tu was szanować i lubić pieski ??????

i żyj w tym skur wia łym kraju. SKUR WYSY ŃST WO ze strony państwa

Gośćmazur

Tak się robi z pasjonatów-przestepcow...

No ale kogo psy mają zatrzymywać ? Narkomanów ? Tych od dopalaczy ? Zaraz ryje mają obite od mafii , przecież lepiej wykazać się czając się na wystraszonego polnego łazika i mu doje...

no naprawde,ale zabytki...zenada..ale tak sie w tym kraju nabija statystyki...Brawo panowie MILICJANCI!!!!
takie rzeczy tylko w tym kraju w ktorym rzadza chore ustawy...sie ku*** nie zajma pedofilami i mordercami tylko pasjonatami historii...żal

Musieli wykopać coś na wagę Amber Gold dlatego się nimi będą zajmować 😁

Chore !!!

teraz nie wiele mozemy zrobic jutro wizyta u prokuratora ..zobaczymy co powie...

holender

sorry jestom w Poland od pare dnie , taki czytom artykieł i mam pytac was ....to jes jakis zart. humory ? czy to naprawda ze za tiki czyn was w POLAND prokuratory i wiezienie ?

GośćJan

K...!Mój kuzyn znalazł monetę za czasów ŁOKIETKA na własnym polu i boi się panicznie że ktoś doniesie że dostanie 200lat odsiadki nie pokaże i nikomu nie udostępni choćby w Muzeum.To rzadki okaż....o! Już helikoptery krążą nad jego domem i ludzie w państwowych komimiarkach czają się.Lepiej to zniszczyć...stopić i zapomnieć tej historii.Tacy ludzie historyczni pasjonaci to najwięksi przestępcy bo takie jest prawo polskie.

Ci policjanci powinni wisiec na haku za jaja..to tylko i wylacznie ich nadgorliwosc ..a archeolodzy nie kradna..ludzie jakbyscie wiedzieli..

To jest pasja spacer z wykrywaczem metalu a policja 🚨 niech sobie spaceruje i łapie przestępców a nie szczyci się że złapali kogoś z naszych

Mieszkaniec Festung Breslau

O Boże :)

Mieszkaniec Festung Breslau

Niestety prawo w Polsce nigdy się nie zmieni. W życiu by sobie władza nie darowała tej kasy i tych zabytków.Sami to pózniej do domów biorą za gruby hajs albo za frajer... Gdyby wszyscy poszukiwacze mieli dostawać równowartość rynkową znalezionych przedmiotów jak np w Anglii to nie daj Borze ludziom żyło by się lepiej...Więc życzę powodzenia wszystkim poszukującym swoimi detektorami by żyli długo i szczęśliwie!Niech sobie kwitnie czarny rynek!Czesi bardzo chętnie odkupują od nas znalezioną broń.Nie chcę tu urazić kolekcjonerów jeśli ktoś wiesza fanty w gablotce szacun! Owocnych zbiorów wszystkim!

Powiem tak prawo wymyślone przez złodzieja dla złodziei . Wystarczy zrobić prawo takie jak w Anglii i każdy będzie zadowolony. Ale w naszym Państwie nadal tkwimy w komunistycznych prawach. Syf i kupa mułu .

Dziady i tyle no to jak znajde monete 2000 roku tez pojde siedziec niech sie okresla co jest zabytkiem a co nie zeby kazdy poszukiwacz miał sprawe jasną. Druga rzecz ze wiekszosc znalezisk byla produkowana na ogromna skale to również ma znaczenie bo wiekszosc muzeum ma tego w brud

Gdyby nie ci poszukiwacze to z pewnością te wszystkie zabytki ,które niby sobie przywłaszczyli albo by zgniły w ziemi albo dalej tam by leżały a Skarb Państwa dalej by o nich nic nie wiedział.Wtedy było by ok? zamiast ich gonić i ścigać należy ich pochwalić a muzea niech od nich odkupią te zabytki które chcą a resztę niech im oddadzą.Ciekawe czy wszyscy przestrzegają tak sumiennie prawa i dotyczy się to tez tych wszystkich,którzy ścigają tych poszukiwaczy i cha ich ukarać?

Znalezione ni kradzine !!!- nosz kur... - niech se Państwo samo łazi po polach i se szuka - dziady !!!

ciekawe czemu skarb państwa nie szuka tych "skarbów" tylko ma wyjeb@ne na to, najważniejsze żeby udoopić szarego człowieka, ciekawe czy wartość tych "skarbów" pokryje koszty procesów i ewentualnej odsiadki

To jes wlasnie przekleta polska!!! zawsze pod gore

Łapać i kontrolować, i weteran bazar kontrolować, eksponaty do muzeum
obywatel powinien wskazać miejsce,

koniec z z cwaniakami, prostacka militarka

Jebac polskie sady...... prawdziwych przestepcow sie boja bo by ich rozpuscili w kwasie albo spalili zywcemm... po co leb wychylac jak mozna ludzi z pasja lapac.... dobrze niech karza za kopanie w miejscach archeologicznych jestem za.... ale za kopanie w polu ??? kopanie w lesie ??? zniszczenie sciolki lesnej ??? a dziki nie niszcza??? tez niszcza robia wieksze straty niz ludzie z szpadlami.... to dziki tez pozamykajmy na 3 lata ? smiech na sali....

zal zal i jeszcze raz zal 3 lata za kilo zlomu no straszne przestepstwo Boze widzisz i nie grzmisz kiedy wkoncy te poje...ne nasz prawo sie zmieni :(

niestety. ..

Tylko pogratulować sukcesu. Wzięliby się za prawdziwych przestępców, co przez 8 lat kradli grube miliony, a nie zamykają poszukiwaczy za starą łuskę...

Nasz kochany kraj

https://www.youtube.com/watch?v=JK2wLZboJWM W czasie poszukiwań należy pamiętać to o czym ten gościu mówi ;-)

podpi.....ł ich jakiś k..s takich w czasie wojny to rozstrzeliwali AK

To za de.il. pracują w policji. Jak tu się dziwić że społeczeństwo ich nie szanuje. Bardziej popier..l.ne te psy niż za komuny

Gdyby nie ci panowie te "zabytki" dalej by leżały w ziemi i gniły. Co za zje...ne prawo w tej Polsce.

Kuźwa czepiają się . Za amunicje to pałami wytrzaskać resztę zostawić. Skarb państwa ma w tylku co jest w ziemi.

Co za gnidy

ktoś ich musiał wezwać policje na nich .ORMO dalej czuwa .grot od włóczni to zgodzę się ze to może być zabytek archeologiczny ale reszta to złom z 1 /2 drugiej wojny światowej czyli militarka

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką