Logo Radio Łódź

Sobota, 10 września

Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty. Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.

 

Niżyński. Pożegnanie kultowego monodramu [teatr]

"Niżyński" wraca do Łodzi po trzech latach nieobecności. Przez osiem lat grany był w Teatrze Jaracza, później, przez dwa lata prezentowany był na scenie Teatru Polskiego w Warszawie.

Monodram Maćkowiaka to historia wybitnego tancerza i choreografa prekursora tańca nowoczesnego Wacława Niżyńskiego. Tekst w przekładzie Grzegorza Wiśniewskiego powstał na podstawie "Dziennika" artysty. "Bóg tańca" pisał go w ciągu sześciu tygodni od ostatniego występy w styczniu 1919 roku do zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym.

Za ten monodram Maćkowiak otrzymał wiele nagród w Polsce i zagranicą – spektakl określany jako kultowy, otrzymał m.in. Złotą Maskę za najlepszą rolę męską w sezonie 2005/2006, Nagrodę Publiczności dla najlepszego aktora na 46. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, nagrodę za najlepszą kreację aktorską i pierwsze miejsce w plebiscycie publiczności na 39. Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych, a także nagrodę na międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Jednego Aktora WROSTJA w 2007 roku.

W tym samym roku Kamil Maćkowiak za rolę „Niżyńskiego” otrzymał również główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów MONOKL w Sankt Petersburgu, a rok później nagrodę mediów niemieckich na Festiwalu Monodramów w Kilonii – THESPIS Media Award. Spektakl, jak niewiele innych, grany był aż w trzech językach: po polsku, angielsku i rosyjsku.

Pożegnalne spektakle odbędą się 10 i 11 oraz 20 i 21 września o godzinie 19.15 w Teatrze Nowym w Łodzi na Małej Scenie (wejście od ul. Zachodniej 93).

(Fot. materiały prasowe FKM)

Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. 24. Europejskie Dni Dziedzictwa w Łódzkiem [obchody]

Pół tysiąca miejscowości w całym kraju, w tym 25 z regionu łódzkiego włącza się w obchody 24. Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Podczas dwóch kolejnych wrześniowych weekendów - 10-11 września i 17-18 września - organizatorzy zaplanowali wydarzenia specjalne, zwiedzanie, imprezy plenerowe, koncerty i wystawy.

Wszystkie będą nawiązywać do hasła tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa: "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”. Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zobaczyć miejsca i zabytki na co dzień niedostępne dla zwiedzających, często w nietypowy sposób.

Sprawdź program wydarzeń w Łódzkiem: kliknij

W obchody włącza się pół tysiąca miejscowości w całym kraju, w tym 25 z regionu łódzkiego. Szereg wydarzeń zaplanowano między innymi w Ożarowie, Poddębicach, Zduńskiej Woli, Opocznie, Brzezinach, Piotrkowie, Wieluniu, Inowłodzu, Ozorkowie i Skierniewicach.

Na wszystkie wydarzenia Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp jest bezpłatny.

(Fot. materiały prasowe)

Finał tegorocznej edycji Songwriter Łódź Festiwal [koncert]

Podczas trwającego od połowy kwietnia cyklu koncertów łódzkiej publiczności zaprezentowało się ponad 50 artystów. Po raz ostatni w tym roku wystąpią oni na Pasażu Róży przy Piotrkowskiej 3. Zagrają Smolik i Kev Fox oraz Swiernalis.

Za sprawą tegorocznej edycji Songwriter Łódź Festiwal w naszym mieście wystąpili między innymi Paula i Karol, Skubas, Soniamiki, Iza Lach, Leski i Patrick The Pan. Wydarzenie przyciągnęło również gości z zagranicy, takich jak Tom James, Sasha Boole, czy Lasse Matthiessen. Nie inaczej będzie podczas koncertu finałowego. Zagrają zarówno polscy, jak i zagraniczni muzycy. Wieczór rozpocznie występ artysty ukrywającego się pod pseudonimem Swiernalis, jego zwieńczeniem będzie natomiast koncert duetu Andrzej Smolik / Kev Fox.

Smolik / Kev Fox to projekt, w którym swoje siły połączyły dwie osobowości – doskonale znany na polskiej scenie muzyk i producent Andrzej Smolik oraz pochodzący z Manchesteru songwriter Kev Fox. Panowie prywatnie się przyjaźnią, co zaczęło się kiedy ponad pięć lat temu poznali się na koncercie w Warszawie. Niemal od razu połączyła ich niesamowita pasja do muzyki i odkrywania nowych przestrzeni artystycznych, którą postanowili przerodzić we współpracę. Jej początkiem okazał się być utwór ‘’L.O.O.T.’’, który znalazł się na czwartej solowej Andrzeja Smolika. Od tego czasu drogi Keva Foxa coraz częściej prowadziły do Polski, aż w końcu muzycy zdecydowali się nagrać wspólny album. Płyta ukazała się w październiku 2015 roku. Gościnnie pojawili się na niej wokalistka Micromusic, Natalia Grosiak oraz grupa Bokka.

Swiernalis to 27-letni artysta, którego muzyczna kariera dopiero nabiera rozpędu. Wszystko dlatego, że premiera debiutanckiej płyty dopiero przed nim. Album ‘’DRAUMA’’ ukaże się 9 września (dzień przed koncertem na Songwriter Łódź Festiwal). Będzie to efekt współpracy muzyka z producentem Pawłem Cieślakiem zarejestrowany w łódzkim studiu Hasselhoff. Swiernalis śpiewa, gra na gitarze, basie i klawiszach. W dodatku przyznaje, że w domu ma również trąbkę i dwa akordeony. Tworzy sam – zarówno muzykę, jak i teksty, które dotyczą różnych etapów jego życia i zazwyczaj są przejmująco smutne.

Koncert odbędzie się w sobotę (10 września) na Pasażu Róży przy ulicy Piotrkowskiej 3. Początek o godzinie 20.00. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

(Fot. Piotr Adamski/materiały prasowe)

Jubileusz Teatru Pod Lupą. Świętują 25-lecie [teatr]

Teatr Pod Lupą, działający w Łódzkim Domu Kultury, świętuje 25-lecie. Z tej okazji zaplanowano koncerty, spektakle i prezentacje pamiątkowych filmów.

Teatr Pod Lupą powstał w 1991 roku w Łódzkim Domu Kultury z potrzeby twórczej kilku młodych osób - uczniów łódzkich szkół oraz teatrologa i aktorki Teatru 77 - Teresy Radzikowskiej. Podstawą działalności były i są zajęcia warsztatowe prowadzone miedzy innymi metodą dramy. Od początku praca przebiegała dwutorowo. Z jednej strony zajęcia edukacyjne, z drugiej realizacja spektaklu.

Teatr Pod Lupą zrealizował 31 spektakli teatralnych, między innymi: Pałac lodowy, Moja głowa była młotem kowalskim, Raj duszny, Telmah czy też Hamlet, Trzy księżniczki - recycling, Gnojek, Pamiętnik Anny Frank, Nie kupuj kota w worku, Pisi, Czucie, Papusza.

Z okazji 25-lecia działalności powstał spektakl, "Sierpień w Coyoacan" - Powodem, dla którego chcieliśmy spotkać się po latach i go zrealizować jest chęć podziękowania Teresie Radzikowskiej - założycielce Pod Lupą za możliwość rozwijania naszej teatralnej pasji. Spektakl powstał metodą improwizacji, improwizacji dobrze przygotowanej, wykorzystywanej w tym teatrze od zawsze - na podstawie dramatu Davida Ives’a pod tytułem “Zależy kiedy” i jest wariacją na temat śmierci Lwa Trockiego rodem z teatru absurdu -mówi realizatorzy.

Świętowanie jubileuszu to także koncerty i pokazy warsztatowe. Zaplanowano między innymi recital Piotra Roguckiego.

Sprawdź program jubileuszu:

10/09/16 sobota:
10.00 – prezentacja miksu filmowego ze spektakli minionego ćwierćwiecza seminarium i dyskusja na temat wspływu teatru amatorskiego na życie osobiste i zawodowe jego uczestników.
15.00 – warsztat „Rola improwizacji i pracy z ciałem w tworzeniu grupy teatralnej” (Teresa Radzikowska),
17.30 – pokaz warsztatowy „Dzidzibobo”,
19.00 - spektakl „Papusza”.

(Fot. materiały prasowe)

Forum Młodej Literatury w OFF Piotrkowska [literatura]

Spotkania z pisarzami, warsztaty, targi wydawnicze i koncerty - to atrakcje tegorocznego Forum Młodej Literatury w Łodzi.

Część literacka opiera się na spotkaniach z młodymi, zdolnymi pisarzami. Rozstrzygnięty zostanie też Konkurs Poetycki "Moje Świata Widzenie" im. Zbigniewa Dominiaka. Organizatorzy zapraszają także na targi wydawnictw i antykwariatów.

Forum Młodej Literatury to także atrakacje muzyczne. Wystąpią między innymi Cochise oraz Neony. Usłyszymy tez zespoły, które biorą udział w konkursie muzycznym na utwór oparty o teskt Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Wszystkie wydarzenia odbywają się 10 i 11 września na terenie strefy OFF Piotrkowska.

 

Sprawdź program:

 

Sobota - 10 września

 • 12:00 Warsztaty literackie; prowadzenie: Przemysław Owczarek
 • 15:30 Spotkanie z laureatami konkursu im. Jacka Bierezina 2015: Radosławem Jurczakiem i Marcinem Tomczakiem oraz promocja książek poetyckich "Pamięć wewnętrzna" (Dom Literatury w Łodzi / Tłocznia Wydawnicza Ach Jo, Łódź-Kraków 2016) i "Weno wej!" (Dom Literatury w Łodzi, Łódź-Kadzidło 2016)
 • 16:15 Spotkanie z Marcinem Bałczewskim i Maciejem Miłkowskim
 • 17:00 Spotkanie z Dawidem Mateuszem, autorem książki poetyckiej "Stacja wieży
 • ciśnień" (Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2016)

Koncerty

 • 17:30 Alegorya
 • 18:00 Roma Nowicz - wykonawca konkursowy
 • 18:45 Smutne Piosenki - wykonawca konkursowy
 • 19:30 God Animals - wykonawca konkursowy
 • 20:15 ANKH - wykonawca konkursowy
 • 21:00 COCHISE
(Fot. Robert Zapędowski / mat. pras. National Geographic Traveler)

Niezła Scena. Kolejny cykl warsztatów [zajęcia]

W Teatrze Muzycznym w Łodzi rozpoczyna się kolejny cykl warsztatów "Niezła scena!".

Warsztaty podzielone są na kilka części. Zajęcia taneczne poprowadzi Zuzanna Dinter-Markowska, muzycznej części przewodniczy instruktorka Agata Ostrowska, a za część aktorską i tekstową odpowiada Dorota Bielska.

Celem "Niezłej sceny!" jest przygotowanie młodych ludzi do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie artystyczne. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży w wieku od 14 do 19 lat. - W tym roku nastawiamy się na ciężką pracę nad sobą i rozwijanie indywidualnych zdolności młodych artystów. Mamy nadzieję przygotować pokazy dla widzów Teatru Muzycznego, oraz kolejny raz stworzyć szansę na dobrą zabawę dla wszystkich uczestników zajęć i prowadzących warsztaty - mówią organizatorzy.

Pierwsza zajęcia w tym sezonie zaplanowano na 10 września. Kolejna 17 i 24 września.

(Fot. Krzysztof Wojdal)
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką