Logo Radio Łódź

Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. 24. Europejskie Dni Dziedzictwa w Łódzkiem

Pół tysiąca miejscowości w całym kraju, w tym 25 z regionu łódzkiego włącza się w obchody 24. Europejskich Dni Dziedzictwa.

Obchody mają na celu promowanie zabytków (Fot. materiały prasowe)

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Podczas dwóch kolejnych wrześniowych weekendów - 10-11 września i 17-18 września - organizatorzy zaplanowali wydarzenia specjalne, zwiedzanie, imprezy plenerowe, koncerty i wystawy.

Wszystkie będą nawiązywać do hasła tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa: "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”. Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można zobaczyć miejsca i zabytki na co dzień niedostępne dla zwiedzających, często w nietypowy sposób. Do zapoznania się z historią Łodzi i łódzkich fabrykantów zachęca przewodnik Krzysztof Ambroziak. - Ludzie, którzy przyjeżdżają do naszego miasta mówią, że nie zdawali sobie sprawy z tego, że można tutaj zobaczyć tyle interesujących rzeczy. Część łódzkich fabryk już nie funkcjonuje, nie słychać już grzmotu maszyn, z kominów nie wydobywa się dym. Są one jednak na stałe wpisane w pejzaż architektoniczny naszego miasta. W Łodzi jest co pokazać - podkreśla. 

Sprawdź program wydarzeń w Łódzkiem: kliknij

W obchody włącza się pół tysiąca miejscowości w całym kraju, w tym 25 z regionu łódzkiego. - Zaangażowało się praktycznie całe województwo. Od koncertu kameralnego w Piotrkowie, poprzez zwiedzanie niedostępnych podziemi kościoła w Brzezinach i pokazanie pewnego fenomenu kolekcjonerskiego w Łowiczu - zapowiada Andrzej Białkowski z Łódzkiego Domu Kultury, koordynator tego przedsięwzięcia w Łódzkiem. Szereg wydarzeń zaplanowano również w Ożarowie, Poddębicach, Zduńskiej Woli, Opocznie, Wieluniu, Inowłodzu, Ozorkowie i Skierniewicach.

Na wszystkie wydarzenia Europejskich Dni Dziedzictwa wstęp jest bezpłatny.

WIĘCEJ INFORMACJI O KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE.
SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką