"Karski i władcy ludzkości". Premiera filmu Sławomira Grünberga [ZWIASTUN]
24 kwietnia - dokładnie w 101. rocznicę urodzin Jana Karskiego - na ekrany polskich kin wejdzie film poświęcony historii legendarnego emisariusza.
Ten artykuł możesz również przeczytać w mobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
"Karski i władcy ludzkości" to historia łodzianina, który z potrzeby serca udał się na niebezpieczną misję, aby pokazać światu prawdę o Holocauście. Wyreżyserował ją Sławomira Grünberg - laureat prestiżowej nagrody Emmy.
Grünberg wykorzystuje zarówno unikalne, w większości nieznane szerzej materiały archiwalne, w których główny bohater wspomina wydarzenia z czasów swojej młodości, jak również rozmowy z osobami, które znały go osobiście. Przed kamerą stanęli między innymi słynny amerykański politolog prof. Zbigniew Brzeziński, oficjalny biograf Winstona Churchilla Sir. Martin Gilbert oraz były minister spraw zagranicznych prof. Władysław Bartoszewski. W filmie pojawiają się też liczne animowane rekonstrukcje, które ilustrują najbardziej dramatyczne momenty z życia Karskiego. - To nowe spojrzenie na ten gatunek filmowy. Być może właśnie dzięki tym animacjom, obraz trafi do młodych widzów. Warto, by o Karskim wiedzieli wszyscy - mówi reżyser.
Oficjalna premiera filmu "Karski i władcy ludzkości" odbędzie się w piątek, 24 kwietnia.
Posłuchaj relacji naszej reporterki dowiedz się więcej:
Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania, jak wygląda sytuacja Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego.
Jan Karski po zakończeniu wojny pracował jako wykładowca w USA. Zmarł w 2000 roku w Waszyngtonie.
Kilka lat temu amerykański Newsweek uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.
