Logo Radio Łódź

Kalendarium

Chronologiczny zestaw dat ważnych wydarzeń dla Radia Łódź

Rok 1930
2 lutego przy ul. Inżynierskiej 14 rozpoczyna regularną pracę, jako siódma w kraju, Radiowa Stacja Przekaźnikowa o mocy 1,65 kW, transmitująca program ogólnopolski, na falach średnich w paśmie 233,8 m.

Rok 1931
1 maja zespół pracowników Radiowej Stacji Przekaźnikowej w Łodzi podejmuje decyzję o nadawaniu w przerwach pomiędzy programami ogólnokrajowymi, własnych lokalnych audycji informacyjnych.

Rok 1932
10 kwietnia z inicjatywy red. Jana Piotrowskiego odbywa się spotkanie z udziałem 2 tysięcy radiosłuchaczy. Zostaje powołana Łódzka Rodzina Radiowa, która obejmuje patronat nad niewidomymi dziećmi ze szkoły specjalnej. 

Rok 1933
2 lutego Dyrekcja Naczelna Polskiego Radia w Warszawie przyznaje Łodzi oficjalne prawo nadawania programów lokalnych. Od tej pory łódzkie Radio może emitować w ciągu roku "72 audycje", na które złożą się "felietony, odczyty i inne formy audycyjne". 

Rok 1934 
W Rozgłośni powstaje Referat Sportowy pod kierownictwem red. Ludwika Szumlewskiego. 1 lipca Łódź rozpoczyna nadawanie audycji "Sport i rekreacja". 

Rok 1935
Inż. Jarosław Bołdok i jego żona Emilia konstruują sygnał dla Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi, który wygrywa plebiscyt na najbardziej popularny sygnał radiowy w konkursie tygodnika "Antena" w 1938 roku. 

Rok 1937 
15 kwietnia odbywa się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod "najnowocześniejszy w Polsce i w Europie" gmach radiowy przy ul. Narutowicza 130. 

Rok 1939 
29 marca z nowo wybudowanej Rozgłośni przy ul. Narutowicza 130 odzywa się sygnał i rozpoczyna normalną pracę Radiostacja na falach średnich w paśmie 224 m. Cała Polska słucha w tym dniu z Łodzi "Koncertu popularnego" w wykonaniu Orkiestry Smyczkowej pod batutą Jerzego Sulikowskiego. 

Rok 1945 
Z 18 na 19 stycznia wycofujący się z Łodzi hitlerowcy zaminowują budynek Radiostacji. Przez lata wojny wykorzystywali oni stację nadawczą do celów wojskowych. Na dwie godziny przed wkroczeniem do miasta jednostek Armii Radzieckiej wysadzają w powietrze antenę nadawczą, maszynownię, amplifikatornię, halę pomp i pomieszczenia redakcyjne.

  • 21 stycznia w opuszczonej prywatnej kamienicy przy al. Kościuszki 40 powstaje prowizoryczna amplifikatornia, zmontowana przez przedwojennych pracowników. Dzięki temu w tym samym dniu przez zainstalowane na zewnątrz głośniki nadawane są pierwsze komunikaty odczytywane przez spikera Zdzisława Suwalskiego.
  • 1 maja odbywa się inauguracja nowego studia. W koncercie występuje po raz pierwszy przed mikrofonem Radia w Łodzi Zespół Mandolinistów pod batutą Edwarda Ciukszy.
  • 21 października następuje uroczyste otwarcie odbudowanej Rozgłośni przy ul. Narutowicza 130. O godz. 11.50 dyżurny spiker - Jadwiga Cedrowska zapowiada transmisję z uroczystości oraz popołudniowy program lokalny i ogólnopolski. Nadano w tym dniu m.in. "Koncert muzyki popularnej" z udziałem Chóru Mieszanego pod dyr. Karola Prosnaka.

Rok 1947 
28 maja red. Ludwik Szumlewski przeprowadza z Łodzi setną z kolei bezpośrednią transmisję - sprawozdanie w programie ogólnopolskim. 

Rok 1948 
Redakcję Audycji dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej obejmuje pisarka Janina Krzywopiszyna. 

Rok 1950
1 stycznia Orkiestra pod dyr. Aleksandra Tarskiego, działająca od kilku miesięcy, staje się etatową Orkiestrą Rozrywkową Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia. W 1952 roku kierownictwo artystyczne Orkiestry obejmuje Henryk Debich. 

Rok 1953
31 stycznia w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. S.Dubois odbywa się koncert estradowy pn. "Przy sobocie po robocie". 

Rok 1957 
Redakcja Programów Masowych przekształca się w dwie estradowe audycje - "Wesoły Autobus" pod redakcją Józefa Mozgi i "Program z dywanikiem" pod redakcją Tadeusza Dobrzyńskiego i Mariana Jeżewskiego. Stają się one wkrótce najbardziej popularnymi audycjami Polskiego Radia emitowanymi w programie ogólnopolskim. 

Rok 1962 
3 maja doroczne nagrody PR i Tv za twórczość radiową otrzymują dziennikarze - Irena Fenigsen, Tadeusz Dobrzyński, Marian Jeżewski, Irena Stankiewicz, Tadeusz Szewera i Kazimierz Zygmund. 

Rok 1966
2 maja doroczną nagrodę PR i Tv otrzymuje nestor łódzkich dziennikarzy radiowych red. Bolesław Busiakiewicz, autor m.in. popularnych "Zagadek muzycznych". 

Rok 1967 
Orkiestra Mandolinistów E.Ciukszy koncertuje w Budziszynie (NRD).

  • 22-24 sierpnia Orkiestra H.Debicha po raz pierwszy towarzyszy solistom na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.
  • 13 października "Wesoły Autobus" odbywa pierwsze tournee po USA i Kanadzie prezentując na 30 koncertach specjalny program rozrywkowy dla Polonii.
  • Pod redakcją Marka Wawrzkiewicza z udziałem kompozytorów Włodzimierza Korcza i Czesława Majewskiego oraz łódzkich aktorów powstaje Radiowy Kabaret "Bąbelek".

Rok 1974 
13 lipca jury Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu nagradza Orkiestrę Rozrywkową Polskiego Radia I Telewizji w Łodzi "Złotym Pierścieniem" za osiągnięcia artystyczne. Orkiestra pod dyr. Henryka Debicha w ciągu 25 lat nagrała 10 tys. utworów, przygotowała 4 tys. koncertów na antenę ogólnopolską 2 tys. na antenę lokalną, uczestniczyła wielokrotnie w festiwalach w Sopocie, Kołobrzegu i Zielonej Górze. 

Rok 1975 
22 maja red. Tadeusz Szewera otrzymuje nagrodę za "całokszałt twórczości radiowej, szczególnie za opracowanie polskiej piosenki żołnierskiej z okresu II wojny". 

Rok 1977 
Decyzją władz centralnych rozgłośnia kończy emisję na falach średnich. Powstaje program IV na falach ultrakrótkich w paśmie 68,51 MHz. 

Rok 1981 
30 lipca Komitet do Spraw Radia i Telewizji przyznaje za całokształt twórczości radiowej doroczne nagrody I stopnia red. red. Arnoldowi Borowikowi, Tadeuszowi Gicgierowi, Jerzemu Wilmańskiemu i II stopnia reżyser Romanie Mater. 

Rok 1982 
W pierwszych tygodniach stanu wojennego kilku dziennikarzy Rozgłośni rozpoczyna - wobec zawieszenia programu radiowego - nagrywanie serwisów publicystycznoinformacyjnych dla fabrycznych radiowęzłów. 

Rok 1983 
Pod redakcją Tadeusza Szewery ukazuje się książka poświęcona ludziom i audycjom łódzkiego radia pt. "Barwny świat mikrofonu. Wspomnienia radiowców." 

Rok 1990 
Rozgłośnia zaczyna nadawać coraz więcej programów "na żywo" Powstają nowe audycje - dla dzieci "Hej!" pod red. Joanny Sikorzanki, dla młodzieży Wolne Radio Szkolne. 

Rok 1993 
Rozgłośnia Polskiego Radia w Łodzi zostaje przekształcona w spółkę skarbu państwa.

  • Radio Łódź nadaje już przez całą dobę.
  • W studiu muzycznym Radia Łódź odbywają się koncerty muzyczne "bez prądu" niemal wszystkich czołowych zespołów, rejestrowane przez telewizję publiczną.

Rok 1995 
Radio Łódź inicjuje coroczny, ogólnołódzki plebiscyt słuchaczy, widzów i czytelników na Łodzianina Roku 

Rok 1996 
Ukazują się drukiem jubileuszowe fraszki radiowe Tadeusza Gicgiera. 

Rok 1998 
Wznawia działalność charytatywną Łódzka Rodzina Radiowa. - Radio Łódź inicjuje Wigilię charytatywną dla najuboższych i bezpośrednią transmisję Pasterki z Kościoła Środowisk Twórczych w Łodzi. 

Rok 2001 
1 września 2001 Wydział Techniki Radiowej, uruchomił studio emisyjne pracujące w technice cyfrowej. Tym samym rozpoczęliśmy erę radia cyfrowego w naszej rozgłośni. Otwiera to możliwości sprostania nawet największym wymaganiom technicznym, stawianym nam przez Naszych Słuchaczy. 

Rok 2002 
13 sierpnia rozgłośnia zwiększyła moc nadawania z 10 do 30 kilowatów. Dzięki tej zmianie słychać nas znacznie lepiej. Swoim zasięgiem obejmujemy już całe województwo łódzkie docierając do wszystkich jego mieszkańców. 

Rok 2004 
22 marca - od dziś program Radia Łódź realizowany jest za pomocą nowoczesnego systemu komputerowego o nazwie DIRA. To właśnie z tego systemu korzystają największe rozgłośnie radiowe w zachodniej Europie. System Dira umożliwia przygotowanie kompletnego programu radiowego. Nie musimy już korzystać z kilku różnych programów komputerowych. System ten istnieje od 1992 roku i cały czas jest aktualizowany a dziennikarze Radia Łódź pracują na jego najnowszej wersji.

Rok 2013

17 maja oficjalnie zaprezentowane zostało odświeżone logo rozgłośni

Rok 2014

7 stycznia Radio Łódź uruchomiło nowy serwis internetowy. Portal jest zbiorem informacji z Łodzi regionu. 

×
Wernisaż wystawy "Polskie Oscary" w Muzeum Kinematografii. Wystawa została poświęcona twórcom, którzy zostali nagrodzeni Oscarami lub byli nominowani do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej | Z bełchatowskiego szpitala wypłynęły dane osobowe ok. 150 pacjentów. Lecznica na swojej stronie internetowej umieściła komunikat, w którym tłumaczy, że doszło do kradzieży danych. Sprawę bada policja | W Aleksandrowie Łódzkim nieznana osoba kradnie psy oczekujące na swoich właścicieli, którzy robią zakupy w marketach. Następnie mężczyzna wywozi zwierzę kilka kilometrów dalej i porzuca | Po zimowej przerwie Łódzki Rower Publiczny wznowi działanie. Od 1 marca na 156 stacjach będzie można znaleźć ponad 1,5 tysiąca jednośladów | Potwierdziły się nieoficjalne informacje Radia Łódź. Były łódzki radny PO Andrzej Kaczorowski zastąpi Piotra Rydzewskiego na stanowisku dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi | Rozpoczyna się radiowa droga po Oscara. Reporterka Radia Łódź, Agata Gwizdała, prosto z Hollywood relacjonować będzie najważniejsze wydarzenie światowej kinematografii. O trzy statuetki walczy "Zimna wojna" | Około 400 nowych studentów z zagranicy rozpocznie studia w semestrze letnim na Uniwersytecie Łódzkim. Część z nich pojawiło się w Łodzi w ramach programu Erasmus+ | W Łodzi powstanie formalne porozumienie większości rad osiedli - zapowiedział na antenie Radia Łódź radny osiedlowy ze Starego Widzewa Andrzej Kaczorowski. To odpowiedź na działania miasta, które nie chce przywrócić 25 milionów złotych budżetu inwestycyjnego radom osiedli
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką