Wydarzenia sobota, 01.07.2017

Katarzyna Jamróz i najpiękniejsze pieśni żydowskie
Artystka zaprezentuje łódzkiej widowni między innymi takie utwory, jak "Tak, jak malował Pan Chagall", "Ta jedna łza", "Miasteczko Belz", "Az der Rebe Tanzt" i "Memento Moritz". Piosenkarce towarzyszyć będzie pianista z Krakowa Konrad Mastyło.

Dzień otwarty w skierniewickiej parowozowni
Oprócz hali wachlarzowej i kolekcji taboru kolejowego zwiedzający będą mogli zobaczyć urządzenia do obsługi parowozów oraz interaktywną wystawę ”Urządzenia sterowania ruchem kolejowym”.

Młodożeńcy. Trzypokoleniowa wystawa w Muzeum Kinematografii [ROZMOWA]
Twórczość Jana Młodożeńca, jego ojca Stanisława oraz synów Piotra i Stanisława - można oglądać na wystawie w łódzkim Muzeum Kinematografii. To ekspozycja łącząca czterech artystów, trzy pokolenia, plakat, malarstwo, poezję i film.

Poezja nocą w Sieradzu
Już po raz siódmy w Sieradzu zorganizowany zostanie Ogólnopolski Festiwal „Noc poezji i muzyki”. W tym roku będzie to impreza dwudniowa, która rozpocznie się już w najbliższy piątek (30 czerwca).

Lena Kowalewicz-Wegner w drugiej odsłonie "Kwartałów awangardy”
Druga odsłona cyklu "Kwartały awangardy" poświęcona będzie wybitnej łódzkiej artystce Lenie Kowalewicz-Wegner.

O Łodzi porównywanej do Detroit. "Upadłe Miasto" Grupy TARTAK w klubie Wytwórnia
Sami o sobie mówią: Nie jesteśmy teatrem, jesteśmy warsztatem sztuki. Tworzymy, zadajemy pytania, dajemy Wam wybór. Chcemy tworzyć, nie odtwarzać. 1 i 2 lipca w klubie Wytwórnia premiera „Upadłego Miasta” Grupy TARTAK, spektaklu multimedialnego niepozbawionego oprawy muzycznej.

Przekazywanie tradycji, czyli 32. Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne
W regionie trwają 32. Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne. Gośćmi festiwalu są m.in. zespoły ludowe z Białorusi, Gruzji, Puerto Rico, Serbii, Republiki Kosowa, Rumunii oraz z Ukrainy.

Podziel się opowieścią z miasta włókniarek
Stowarzyszenie Topografie zbiera opowieści łódzkich włókniarek i włókniarzy, które zostaną umieszczone w Cyfrowym Archiwum Łodzian Miastograf.pl.

Łódzki Teatr Powszechny gra w lipcu i przeprowadza się do Bałtyku
Jako jedyna publiczna scena w mieście, Teatr Powszechny w Łodzi gra w lipcu w ramach projektu "Lato w mieście". Wakacje to dla teatru także czas przeprowadzki.

Sieradzka odsłona sopockiej wystawy
W holu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu udostępniono wystawę zatytułowaną "Aleja Poetów". To portrety pisarzy, których dzieła publikowane były w sopockim wydawnictwie Topos.

50 dzieł na 50 lat pracy twórczej Ewy Marii Poradowskiej-Werszler
Okazałe klasyczne gobeliny, ręcznie folowane wełniane kompozycje czy subtelne lniane miniatury – dzieła obchodzącej 50-lecie pracy twórczej profesor Ewy Marii Poradowskiej-Werszler można zobaczyć na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Klimat Polski kresowej
Wileńskie radziużki, białoruskie dzierużki, huculskie kilimy i niezwykłe czarne hafty poleskie, pochodzące z dawnych Kresów na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi stanowić będą punkt wyjścia dla opowieści o codziennym życiu kresowiaków

Złota Igła 2017. VII Ogólnopolska Wystawa Haftu Krzyżykowego
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wystawę, będącą przeglądem najnowszych trendów w hafciarstwie krzyżykowym.

16. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi
Blisko tysiąc prac z całego świata prezentowanych jest na 16 .Międzynarodowym Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi. Impreza organizowana jest przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi od 1979 roku.

Polówka 2017. 72 filmy w 44 wieczory w 7 lokalizacjach [PROGRAM]
Kino włoskie, skandynawskie, polskie, filmy o szczęściu i na dachu - 44 wieczory filmowe w siedmiu miejscach proponuje tegoroczny 10. Letni Festiwal Filmowy Polówka w Łodzi.

Efekt ostateczny. Magazyn wzorów uszytych. Multisensoryczna wystawa
Punktem wyjścia dla opowieści o codzienności łódzkich fabryk będzie tkanina oraz jej właściwości. Osią, wokół której zbudowano wystawę jest tkanina przemysłowa. Zaprasza Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Ocalić od zapomnienia. Wystawa o wielkich, łódzkich sportowcach [ZDJĘCIA]
W Muzeum Miasta Łodzi otwarta zostanie wystawa "Ocalić od zapomnienia. Najcenniejsze zbiory Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi”.

Włoski futuryzm i polska awangarda. Enrico Prampolini w Muzeum Sztuki
Wystawa "Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy" pokazuje w chronologiczny sposób bardzo bogaty dorobek twórczości Prampoliniego we wszystkich dziedzinach, w których działał. Zbiega się równocześnie z jubileuszem 100-lecia awangardy w Polsce.

Od Matejki do Wojtkiewicza. Mistrzowie polskiego malarstwa w Muzeum Pałac Herbsta
Bogata kolekcja XIX-wiecznego polskiego malarstwa prezentowana jest na wystawie w Muzeum Pałac Herbsta.

Historia jednej rodziny. Rzemiosła dawnej Łodzi w Muzeum Włókiennictwa [ZDJĘCIA]
Przedwojenny trójgłowicowy automat do haftowania, dziurkarka do odzieży i ręczna maszynka do rysowania szablonów to urządzenia, które tuż po wojnie dały początek rodzinnemu zakładowi przy ul. Więckowskiego 4. Jego historię można poznać dzięki wystawie w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Znajdź wyjście z labiryntu w łódzkim Muzeum Sztuki [ROZMOWA]
Nietypowa prezencja kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi - w prawdziwym labiryncie zobaczymy prace między innymi Wacława Szpakowskiego.

"Sprusiak jakiego nie znamy". Nieznana twórczość łódzkiego artysty
Wystawa "Sprusiak jakiego nie znamy" jest pierwszą w Polsce ekspozycją ukazującą Tadeusza Sprusiaka nie jako malarza, ale przede wszystkim jako projektanta.

"Bunt materii". Podsumowanie historii Triennale Tkaniny w Łodzi
Prace Abakanowicz, Sadleya, Owidzkiej czy Gustowskiej – "Bunt materii" to przegląd piętnastu edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi – jedynej tego typu prezentacji tkaniny artystycznej na świecie.

Aktualizacja "Nie ma dzieci są ludzie. Prawa dziecka to prawa człowieka". Wystawa w Centrum Dialogu
Wystawa nawiązuje do Wielkiej Szpery - mija właśnie 75 lat od dramatycznej akcji wywiezienia wszystkich dzieci poniżej 10 roku życia z łódzkiego getta do obozów zagłady. Zgromadzone prace mówią też o aktualnych wydarzeniach na świecie, których uczestnikami są najmłodsi. Przypominają o trwających wojnach, głodzie i przymusowej pracy.