Naukowcy UŁ wzięli "pod lupę" gwiazdy neutronowe I Szkiełko i oko
Łódzcy naukowcy opracowali model do analizy danych z obserwacji gwiazd neutronowych. Chodzi o analizę procesów odpowiedzialnych za emisję promieniowania rentgenowskiego w obrębie tych ciał niebieskich.
Co badania łódzkich naukowców oznaczać będą dla rozwoju astrofizyki, a przede wszystkim o tym, czym są gwiazdy neutronowe i czym się charakteryzują opowiada dr Michał Szanecki z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.

Gwiazdy neutronowe to dość egzotyczne obiekty zbudowane, w odróżnieniu od czarnych dziur, tylko z materii neutronowej. Wykazują mniejsze masy niż czarne dziury; są końcowym stadium ewolucji gwiazd o wielkich masach - nawet do 10 mas Słońca. Do ich obserwacji i zjawisk zachodzących w bezpośrednim sąsiedztwie niezbędne są specjalistyczne narzędzia – modele je opisujące i taki model właśnie powstał.
Oprócz doktora Michała Szaneckiego opracowali go prof. Andrzej Maciołek-Niedźwiecki z Katedry Astrofizyki UŁ oraz wybitny astrofizyk prof. Andrzej Zdziarski z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

Wokół gwiazd neutronowych zachodzą bardzo ciekawe procesy, m.in. uwalnianie olbrzymiej ilości energii, która trafia w zakres energetyczny odpowiadający promieniowaniu rentgenowskiemu znanemu nam z popularnych badań diagnostycznych. Dzięki analizie tego promieniowania można określić, co dzieje się w tych obiektach i do tego służy opracowany przez polskich naukowców autorski model.
Wstępne wyniki są obiecujące. Naukowcy zakładają, że w ciągu dwóch lat trwania projektu finansowanego z wewnętrznych grantów IDUB uda im się sfinalizować całość i udostępnić światu opis oraz działanie autorskiego modelu do analizy widma promieniowania rentgenowskiego wokół gwiazd neutronowych.
IDUB UŁ czyli Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza to konkursy grantowe, w ramach których Uniwersytet Łódzki finansuje pomysły badawcze swoich naukowców i doktorantów.