"Łódź w PRL. PRL w Łodzi" - Gierkowska prosperita | Strefa publiczna
Po raz czwarty mamy okazje do podróży w czasie i powrotu do miasta z czasów dzieciństwa i młodości. Życie w dwóch różnych rzeczywistościach, talony na cukier, kolejki w sklepach, a z drugiej strony pierwsze butelki coca-coli i władza, która stosowała propagandę sukcesu. Lata 70' i 80' to czas wielu ograniczeń, protestów społecznych, a także okres największego rozkwitu Łodzi w historii PRL.

Prezentowana książka jest czwartą z serii "Łódź w PRL. PRL w Łodzi". W tej publikacji nie obyło się bez strajków tramwajarzy czy łódzkich włókniarek. Determinację protestujących kobiet potęgowały katorżnicze warunki pracy, a ich odmowa na słynne pytanie "Pomożecie?" zadane przez ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza jest symbolem nieugiętości i solidarności kobiet.
Czytelnik ma możliwość bliższego zapoznania się z dziejami miasta - z nową ekipą rządzącą, jej programem rozwoju i modernizacji Łodzi. To także czasy narodzin łódzkiej opozycji.
Autorem prezentowanej książki "Gierkowska "prosperita". Łódź w latach 1971- 1980" jest profesor Witold Jarno.
Książki z serii „Łódź w PRL. PRL w Łodzi” łączą opowieść na temat wielkiej polityki z historią życia codziennego.
Uniwersytet Łódzki i Instytut Pamięci Narodowej prezentuje czytelnikom dramatyczne losy Łodzi i jej mieszkańców tuż po wojnie. Akcja rozgrywa się w okresie stalinowskim, w czasach siermiężnego socjalizmu Władysława Gomułki, dekadzie konsumpcjonizmu Edwarda Gierka, wreszcie w gorącym okresie lat 80-tych. Seria ta pozwoli także młodszym odbiorcom zapoznać się z historią najnowszą i skonfrontować ją ze stereotypowymi wyobrażeniami na temat PRL-u.
W serii ukazały się:
- Przemysław Waingertner, Czwarta stolica. Kiedy Łódź rządziła Polską (1945–1949)
- Grzegorz Mnich, Stalinowska codzienność. Łódź w latach 1949–1956
- Krzysztof Lesiakowski, Gomułkowska rzeczywistość. Łódź w latach 1956–1970
Koronawirus - co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |