Powrót dziecka do rodziny biologicznej jest sukcesem czy porażką? | Rodzina zastępcza
Największym sukcesem rodziny zastępczej jest powrót dziecka do rodziny biologicznej. To trudne, gdy rodzice zastępczy opiekują się dzieckiem kilka miesięcy lub lat, aż przychodzi moment, kiedy dziecko wraca do rodziny biologicznej.

Aleksander Kartasiński i Paweł Burski z Fundacji Happy Kids w rozmowie z Tomaszem Bilickim przyznali, że to bardzo trudny moment - szczególnie, gdy w rodzicach zastępczych nie ma spokoju i pewności, że to dobry pomysł. Czasami to powroty po kilku miesiącach, a czasami po kilku latach. Nie da się tego czasu wymazać z pamięci.
Sąd decyduje o tym, by dziecko trafiło do rodziny zastępczej, sąd również decyduje o powrocie dziecka do rodziców biologicznych. Miejscem dziecka jest oczywiście jego rodzina. Bardzo często jest tak, że rodzice zastępczy przechodzą kryzys emocjonalny i bardzo długo dochodzą do siebie po odejściu dziecka z ich rodziny.
Aleksander Kartasiński i Paweł Burski podkreślają, że powrót dziecka do rodziny biologicznej to niewątpliwy sukces. Należy jednak pamiętać, że jest on wynikiem działań zarówno rodziców zastępczych, jak i całego sztabu ludzi, którzy pracowali z daną rodziną na rzecz tego powrotu.
