Nowa metoda leczenia hipercholesterolemii | Zdrowym Być
Pacjenci z rodzinną hipercholesterolemią mają szansę na dłuższe życie, a ich leczenie najnowszą metodą będzie refundowane. Za dwa tygodnie rusza w Polsce specjalny program.

W Łodzi leczenie prowadzą trzy ośrodki: Centralny Szpital Kliniczny, szpital im. Biegańskiego i Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki.
Wojewódzki konsultant w dziedzinie kardiologii prof. Jarosław Drożdż podkreślił, że o refundację leczenia kilka lat zabiegali pacjenci i ich lekarze. - Są ludzie, którzy mają cholesterol 400 i jest on bardzo destrukcyjny. Zwykle żyje się ok. 40 lat. Przeciwciała monoklonalne tak obniżają stężenie cholesterolu, że pacjent żyje dużo dłużej. Koszt leczenia waha się w granicach kilkuset tysięcy złotych rocznie. To duży przełom - powiedział.
Nowe standardy leczenia genetycznej, rodzinnej hipercholesterolemii będą jednym z ważniejszych tematów jutrzejszej (16 marca) konferencji naukowej "Kardiologia 2019". - To nowa rzecz. Organizuję tę konferencję dlatego, żeby poinformować innych lekarzy z POZ, kardiologów, internistów czy innych specjalności, że coś takiego jest - dodał prof. Drożdż.
W sumie w regionie łódzkim program będzie prowadzony w pięciu ośrodkach.
Posłuchaj rozmowy z prof. Jarosławem Drożdżem i dowiedz się więcej:
ARCHIWALNE ODCINKU PROGRAMU "ZDROWYM BYĆ"
|