Blog audycji: Co to za historia?

Historyczny czerwiec | Co to za historia?
O ważnych czerwcowych datach, m.in. wyborach kontraktowych z 1989 r. rozmawialiśmy z historykiem i pedagogiem Piotrem Soleckim.

Kościuszko, Kiliński i dziewczyny z IV LO | Co to za historia?
Informowaliśmy słuchaczy o wielkim zainteresowaniu uczniów IV LO w Łodzi konkursem wiedzy o Kazimierzu Wielkim.

Jakiego wzrostu był Kazimierz Wielki | Co to za historia?
W piątek (22.03) wystartuje Olimpiada Mediewistyczna, w której weźmie udział aż jedenaścioro uczniów IV LO w Łodzi. Również szczęśliwa jedenastka - już to wiemy - zakwalifikowała się do 2. etapu olimpiady z wiedzy o Kazimierzu Wielkim. To liceum jako jedyne z Łodzi wystartowało w zmaganiach.

Jubileusz ZHR | Co to za historia?
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ma już 30 lat. Z harcmistrzem Adamem Kraliszem rozmawialiśmy o początkach organizacji, o najnowszych działaniach okręgu łódzkiego i o tym, dlaczego sam został harcerzem.

Miłosne listy z getta | Co to za historia?
Dziewiętnastoletni, utalentowany Lutek Orenbach przez dwa lata wysyłał z getta w Tomaszowie Mazowieckim listy do swojej ukochanej. Lutek nie przeżył wojny, ale ocalało około stu listów, które ukazały się w opracowaniu dr Justyny Biernat pt. "Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta".

Zamachy polityczne w międzywojennej Polsce | Co to za historia?
Dlaczego zwycięstwo Gabriela Narutowicza w wyborach prezydenckich wywołało zamieszki? Czy atmosfera polityczna i nastawienie prasy miały wpływ na decyzję zamachowca? Opowiadał nam o tym profesor Jacek Pietrzak z Uniwersytetu Łódzkiego.

Z pasją o historii | Co to za historia?
Historyk i pedagog Piotr Solecki opowiada w naszych audycjach o historii i jej nauczaniu z prawdziwą pasją. Tym razem sprawdziliśmy, co o jego lekcjach sądzą uczniowie IV LO w Łodzi.

Bunt łódzki | Co to za historia?
Kiedy i dlaczego buntowali się łódzcy robotnicy, tramwajarze, włókniarki i studenci? Czy dzisiejsi młodzi ludzie chcą słuchać opowieści o "buncie po łódzku"?

Historia II wojny światowej | Rozmowy o historii
Jak to się stało, że Hitlerowi do pewnego czasu wszystko się udawało? Który teatr działań wojennych historycy uważają za najważniejszy?

Cudu nad Wisła nie było | Co to za historia?
98 lat temu w czasie wojny polsko-bolszewickiej w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku stoczona została Bitwa Warszawska. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata.