Blog audycji: Mam prawo

Przepisy dotyczące rozdzielności majątkowej | Mam prawo
Przyjmuje się, że skoro intercyza to jest już całkowita rozdzielność majątkowa. Okazuje się, że są jeszcze bardziej szczegółowe przepisy. Jakie? Na to pytanie odpowiada mecenas Piotr Paduszyński.

Z czym należy zgłosić się do notariusza? | Mam prawo
Z jakimi problemami należy się zgłaszać do notariusza? Na czym skupia się ten zawód? Gdzie bezwzględnie jest potrzebny udział notariusza? Jaka jest rola notariusza w kwestii dziedziczenia? Na te pytania odpowiada gość Magdaleny Dąbek, Małgorzata Nierychła - łódzka notariusz i rzecznik Rady Izby Notarialnej w Łodzi.

Preferencyjne warunki odliczenia darowizny na rzecz walki z COVID-19 | Mam prawo
Dziś rozmawiamy o darowiznach, które można przekazać na rzecz instytucji, organizacji zajmujących się walką z koronawirusem. Te darowizny można odliczać na preferencyjnych warunkach. O szczegółach Magdalena Dąbek i Szymon Drab z kancelarii prawnej.

Praca w trakcie zwolnienia lekarskiego. Czy ZUS może nie wypłacić świadczenia? | Mam prawo
Czy w każdym przypadku, jeżeli wykonamy jakieś czynności wykonane z naszą pracą podczas zwolnienia lekarskiego, zostanie nam to uznane za niedopełnienie tego zwolnienia i w efekcie ZUS może nam nie wypłacić świadczenia za ten czas? Na te pytania odpowiada Magdalena Dąbek i jej gość - adwokat Szymon Drab z kancelarii Pastuszko i Drab Spółka Partnerska.

Przepisy dotyczące pracy zdalnej | Mam prawo
Dziś poruszamy temat pracy zdalnej. Czy wypadek kiedy pracujemy w domu też jest wypadkiem w pracy? Co musi zapewnić pracodawca, jeśli kieruje nas na pracę zdalną? Odpowiedzi na pytania szukała Magdalena Dąbek.

Jak działają sądy w czasie koronawirusa? | Mam prawo
Jak wygląda funkcjonowanie sądów od strony technicznej, związane z pandemią koronawirusa? Czy są jakieś ograniczenia? O szczegółach opowiada Agata Zielińska i jej gość - mecenas Piotr Paduszyński.

Odpowiedzialność za oświadczenia o stanie zdrowia | Mam prawo
Wypełnianie oświadczeń stanie zdrowia stało się naszą codziennością w czasie epidemii. Praktycznie każdego dnia, wchodząc do jakiejś instytucji i załatwiając swoje sprawy, mamy z nimi do czynienia. A jakie znaczenie prawne mają te oświadczenia, dotyczące naszego zdrowia i kontaktu z osobami chorymi? O tym w magazynie mówi mecenas Piotr Paduszyński.

Prawa pacjenta w epidemii | Mam Prawo
Jakie mamy prawa jako pacjenci? Czy epidemia je ograniczyła? Czego możemy domagać się w przychodni czy w szpitalu. Od początku epidemii większość placówek medycznych nadal pracuje w trybie porad. Jak w tym kontekście wyglądają prawa pacjenta - tłumaczy Magdalena Góralczyk z Łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prawa obywatela i prawa policjanta | Mam prawo
Czy policjant musi mieć podstawę do wylegitymowania obywatela? Jakie uprawnienia pozwalają funkcjonariuszowi na takie wylegitymowanie? Jakie ma prawa policjant, a jakie obywatel? Jak zidentyfikować policjanta, z którym mamy do czynienia? Na te pytania odpowiada Magdalena Dąbek i jej rozmówczyni.

Przemoc ekonomiczna | Mam prawo
Czy przemoc ekonomiczna jest elementem przemocy psychicznej? Czy łatwo ją udowodnić i co może w tym pomóc? Na te pytania odpowiada Agata Zielińska i jej gość mecenas Piotr Paduszyński.